şükela:  tümü | bugün
 • usb kablosu sayesinde dilediğiniz her bilgisayara takabildiğiniz hard diskler.

  bu gün itibari ile 80gb 2.5 inch modellerinin 170$+kdv ile kolayca edinilebildiği güzel bir teknoloji.

  özellikle mp3 ve film arşivini arkadaşlarla paylaşmak ve onların bilgisayarlarını sömürerek kısa sürede deli arşive sahip olmak isteyenlerin sahip olması hayatlarını kolaylaştıracaktır.
 • tüm hard diskler kabloları çıkarılarak taşınabilir hatta yere düşürülebilir hale getirilebilir.
  (bkz: flash disk)
 • taşınabilir denmesi bence aldatıcı bir ifadedir. laptoplarda kullanılan uzatmalı prizlerle çalıştığından ötürü hdd kadar yer kaplayan kabloları ile birlikte taşımak güçtür.

  yıllar sonra gelen edit: o zamanlar 2 buçuk inçlikler üretilmiyor muydu da ben böyle tanım yaptım acaba? gayet de taşınabilir diskler halbuki.
 • 20-30$'a bir kutu alip icini de tercihinize gore bir harddisk takarak kendiniz de yapabilirsiniz...
 • herhangi bir c: sürücüsünden hiz/i$lem farki cok da olmayan, bilgi yedekleme ve ta$inmasini cok cok kolayla$tiran bi icat; "external hd". günümüzde usb 2.0 ve firewire 400/800 baglantili olanlarin alinmasi uygundur.

  seagate ve maxtor'un 160gb, 7k2 rpm, 8mb cache external hd modelleri $160 civarinda alici bulmaktadir. 250-500 gig olanlari da vardir fakat fiyat farkina degmezler; 80gb'liklar de ayni p/f dü$üklügünden "obsolete" olmu$lardir. arti, büyük kapasiteli fakat dandik lacie ürünleri tercih edilmemelidir.

  http://www.buy.com/…0372432&loc=101&hdwt=22081&sp=1
 • 1 adet kutu icinde ide kablosu ve kucuk bir devre vardir. adaptorle calisir, felaket isinir. birakin dusurmeyi masanin uzerine koyarken bile dikkar etmeniz gerekir. mumkunse paraya kiyilip slim olanlarindan alinmalidir. alinirken dikkat edilecek ozelligi kapasitesinden cok darbeye karsi mukavemetidir.
 • usb 2.0 40 gblik bir adet noname modelini kullanmis ve hastasi olmusumdur sahsan. elektrigi de usb girisinden temin eden, son derece hizli, hafif mi hafif ince mi ince bu aletler varken bir pcye ikinci sabit disk almak tamamen saçmalik haline gelmistir.
 • büyük ümitlerle 200gb kapasiteli alip eksi sozluk data zirvesi sirasinda yalan ettigim güzel ürün..benimkinin elimde patlamasi hos olmadi tabii ki..format arkasindan çalisirmis gibi bir hali var ama artik pek güvenilir degil önemli bilgileri saklamak için.burdan çikarilan ders bu diskleri tasinabilir düsünsek de tasimamanin daha faideli olacagidir..zaten baslik distan takmali hard disk olarak da açilabilirmis..tasima aksiyonunda zarar görme olasiligi yüksek bir üründür..

  film, dvd arsivi pesinde kosmayanlarin aslinda laptop'lar için olan ve enerjiyi usb portundan çeken ufak ve ince modellerini kovalamasi daha mantiklidir..
 • ipod'larin çok güzel bi sekilde sahip oldugu özelliktir. çok ise yarar çogunlukla.
 • (ara: çikma)