şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eskiden, simdilerin gazino muadili eglence, alem ve oturak seklinde mekanlari olurmus. gazelhani olurmus, sahnesi olurmus. hanendesi, sazendesi olurmus. ickiyi icince bazi alemciler de cosarmis, dogaclama, lakin, birbiri ile pek de alakali olmayan ve de cogunlukla toplulugun icindekileri topa tutmaya yonelik, hiciv edebiyati ile butunlesik gazelimsiler atarlarmis.

  misal;

  "samanpazarı’ndan aldım bir çuval saman,
  dört geceyi uyumadık, kalmadı zaman,
  üstelik bozuldu maltepe’de bizim man,
  tki’ye yetiştirsin taksiler, bizi heman.
  yetişti tki’ye tüm kadro heman,
  çabuk traş olun az kaldı zaman,
  yemek önemli değil, akortlara bakın heman,
  mahçup olmayalım vakıf’a aman ha gurban.
  hanendeler salonda aldı yerini,
  sazlar iyi çaldı rast peşrevini,
  camekanlar kapalı alamadım sesini,
  bağlama gurban sol elini.
  unuttu başkan kadroyu, konuşmaktan,
  bayanlar çok yoruldu ayakta durmaktan,
  izin verelim kadroya geçmesin zaman,
  düşüp bayılan olur, ayıp olur o zaman. "

  iste bir temsilini ortama akittigimiz bu serbest cagrisimli kafiyeli soz obeklerine "haricten gazel" adi verilmis. gel zaman git zaman mekan sahipleri bu durumdan rahatsiz olmuslar ve mekanin uygun bir kosesine "haricten gazel atmak memnudur ibaresini yerlestirmisler ve dilimize bir deyim olarak yerlesmis.
 • melike demirağ ve şanar yurdatapanın yurttaşlıktan kovuldukları dönemde yurtdışında hazırladıkları şarkılardan oluşan mükemmel albüm
  (bkz: şimdi istanbulda olmak vardi anasını satayım)
 • sözlük ukalası ve şukelası sepia'nın da yazarları arasında bulunduğu kültür-edebiyat-sanat-hayat-ıvır-zıvır-mizah konularında yazıları ihtiva eden dergi formundaki site.
 • "bu site ; başta doğu ve güneydoğu olmak üzere vatanımızın her bir karesinde, canını seve seve veren ( şehit olan ) askerlerimiz; kurtuluş savaşı'nda yokluk içinde düşmanı yurttan atmak için mücadele göstermiş, çanakkale'de canları pahasına savaşmış dedelerimiz, filistin'de ve lübnan'da suçsuz yere öldürülen sivil insanlar için 1 ağustos 2006 tarihinde 1 gün süre ile kapalı kalacaktır."

  bu eylemleriyle kalbimi kazanmış edebiyat-kültür sitesi.
 • değiştirilen görünümü nedeniyle sanal alemde edebiyat konusuna ne kadar önem verdiklerini bir kez daha gösteren ve her tarafından kültür fışkırtan site. sürekli takip edip, yazıları zevkle okuyorum. geleceğin adından söz ettirecek edebiyatçıları murat ali seven ve dinçer apaydın gibi isimlerin yazdığı yazılar görülmeye değer. daha şimdiden köklü edebiyatçılara taş çıkaran metin nörüyon'un aralarına katılması da an meselesi. yazmaya başladığı anda kalite daha da artacak gibi. bu eksiklik dışında her şey tam takır gidiyor fakat daha iyi çalışmalar yapmak için sponsor ve reklama ihtiyaçları olduğunu düşünüyorum öyleyse bu site var;

  http://www.harictengazel.com/
 • artık dergi haline dönüşüp ilk sayının dağıtımına başlamış, türk edebiyatına canlılık ve hareket getirme niyetindeki oluşum;

  http://harictengazel.com/dergi/
 • birinci sayı kapak fotoğrafı ile zihnime kazınan dergi.

  ilk sayısında tutunamayanlar dosyası ile hayal kırıklığına uğratmıştır.
  tutunamayanlara rahat verilmesi gerekli diye düşünüyorum. çünkü tutunamayanlar yazıldı okundu ve bitti.
 • emrah inan'in imtiyazinda murat ali seven ve dincer apaydin'in editorlugunu yaptigi ankara'dan cikma iki aylik edebiyat dergisi haricten gazel tutunamayanlar dosya basligiyla ilk sayisini cikardi. iceriginde hakan arslanbenzer ile turk siiiri uzerine bir roportaj da bulunan dergi siir, oyku, deneme ve sorusturma turlerinde tanidik tanimadik bircok kisinin eserlerini bize sunuyor. ayrica dergide kullanilan fotograflarin da kendi ekipleri icinde olusup hazirlanmasi ilginc bir ayrinti. haricten gazel simdiden, ilk sayisinin durusuyla, uzun soluklu bir edebiyat dergisi olacaga benziyor.
 • türkiye'nin en kallavi, en genç, en delikanlı, en harbi, benim en yalakası olduğum edebiyat dergisi...

  yeni sayısı çıkmadı mı sanıyorsunuz? hem de çökertmeden çıktı.. koşun çıktısını alın! çıkartma hediyesini unutmayın...

  bi de böyle bi şey var;

  http://www.harictengazel.net/blog/?p=36
 • üçüncü sayı.
  oturdular, yazdılar, düşündüler gerekli bayilere yerleştiler.
  evet edebiyat dergisi ama hayat alt başlığıyla,
  üçüncü sayı olmuş evladım hala ne diyorsun sen diyenler varsa, bakın anlatayım:
  b-aylık kültür sanat alt başlıklı dergilere
  alt kattan takoz ile ikaz gönderen bir şey bu anlattığım.
  edebiyat dünyası sarsılmaz bu sayı ile, kimbilir, ama o takoz sesi kelebek etkisiyle gün gelir...