şükela:  tümü | bugün
 • berkin elvan öldü.

  mehmet ayvalıtaş öldü.

  irfan tuna öldü.

  ahmet atakan öldü.

  medeni yıldırım öldü.

  ali ismail korkmaz öldü.

  ethem sarısülük öldü.

  abdullah cömert öldü.

  mustafa sarı öldü.

  selim önder öldü.

  burakcan karamanoğlu öldü.

  uğur kurt öldü.

  yasin börü öldü.

  taraflar ölülerini yarıştırdı.

  lobna al lamii yeniden çocuk oldu.

  gezi eylemcisi olduğu düşünülen ve polis tarafından dövülüp canlı canlı ateşe atılan hakan yaman'ın sorumlusu kamera görüntülerine rağmen bu yıl da tespit edilemedi.

  katil ahmet şahbaz 7 yıl 9 ay 10 gün ceza aldı. (ama daha erken salınacak.)

  ali ismail korkmaz davasında, sanık polis ameliyat olduğu gerekçesiyle duruşmaya katılmadı; karar 2015'e kaldı.

  16 yaşındaki liseli genç için yargı çok hızlı işledi ve cumhurbaşkanı erdoğan'a hakaret gerekçesi ile derhal tutuklandı. (bir miktar gözdağı verildikten sonra tahliye edildi.)

  yüzlerce işçi maden kazasında öldü. cumhuriyet tarihinin en çok can kaybı yaşanan iş kazasından sonra hiçbir iyileştirme çalışması yapılmadı. olayın ardından yapılan en çirkin yorumların başını "fazla tedbir, allah'ı gücendirir" ve "çok tatlı bir ölümdür" çekti.

  soma faciasından sonra istifa etmesi beklenen enerji bakanı taner yıldız, istifa etmek yerine "2 gündür aynı gömleği giyiyorum" diye serzendi.

  yakınını kazada kaybeden vatandaşa "bu ülkenin başbakanına yuh çekersen tokadı yersin" dendi.

  başbakan recep tayyip erdoğan'ın danışmanı, soma'da yakınını kaybeden acılı vatandaşı tekmeledi.

  maden kazasından sağ kurtulan abi sedye kirlenmesin diye ayakkabısını çıkarmaya kalktı.

  van'ın gürpınar ilçesinde rahatsızlanan üç yaşındaki muharrem'in ailesi, sağlık görevlilerinin gelmesini saatlerce bekledi. gecenin sonunda babası, muharrem'in cansız bedenini çuvala koyup sırtında taşıdı.

  oğlunu kaybeden ayakkabısı delik babaya bir çift plastik ayakkabı hediye edildi. annenin "oğlum yüzme bilmezdi, suyun içinde ne yaptı" sözleri yürek parçaladı.

  40 günlük ayaz bebek, evlerinin penceresi olmadığı için soğuktan donarak öldü.

  istanbul metrosu'nda, sanayi mahallesi - seyrantepe hattında meydana gelen saçma sapan bir kazada, metronun ön vagonunu delen demir parçası bir yolcuya saplandı.

  eski ali sami yen stadı'nın bulunduğu alanda yapılan torunlar inşaat'a ait binada 32. kattan düşen asansör nedeniyle 10 işçi öldü. işin fıtratında olduğu gerekçesiyle inşaat cezasız ve tedbirsiz devam etti.

  barajların suyuna işçilerin kanı karıştı.

  halk bankası müdürü evine 4.5 milyon dolar sakladı.

  rıza zarrab, barış güler, salih kaan çağlayan, bilal erdoğan gibi isimlerin de aralarında bulunduğu 53 kişi için yolsuzluk iddiaları ortaya atıldı fakat süreç takipsizlik kararı ile sonlandı.

  700 bin liralık saatler hediye edildi.

  eski bakan egemen bağış, tbmm yolsuzlukları soruşturma komisyonu'na verdiği ifadesinde, zarrab'ın gönderdiği kutuları kabul ettiğini ifade etti ve "hediyeleşmek türk geleneğinde var" dedi.

  başbakan'ın danışmanlarından etyen mahçupyan, cnn türk'te katıldığı programda yolsuzluk iddialarının 'tamamen palavra olmadığını' söyledi.

  bilim ve teknoloji bakanı fikri ışık: "bunlar ufak tefek hırsızlıklar" diyerek yolsuzluğu meşrulaştırmak istedi.

  reza zarrab'ın iranlı kuryesi muhammed sadık meclis yolsuzlukları araştırma komisyonu’na verdiği ifadesinde ankara’ya para taşıdığını doğruladı.

  zafer çağlayan'ın 28 kez ve toplamda 52 milyon dolar; muammer güler'in 10 kez ve toplamda 10 milyon dolar; egemen bağış'ın ise 3 kez ve toplamda 1,5 milyon dolar rüşvet aldığı iddia edildi.

  içişleri bakanı muammer güler’in oğlunun evinde 1,2 milyon tl ile 7 para kasası ve bir adet para sayma makinası kayda alındı.

  tayyip erdoğan, dinlemeye takılan telefonunda oğlu bilal erdoğan'a "paraları derhal sıfırla" komutu verdi.

  şehircilik bakanı erdoğan bayraktar, başbakan’ın "istifa et" baskısına karşı ntv’de canlı yayına bağlandı ve “imarlık plan ve projelerinin yönlendirme görevini başbakan erdoğan’ın emriyle yaptım. milletvekilliğimden ve bakanlığımdan istifa ettiğimi ilan ediyor ve başbakanın da bu vatanı ve milleti rahatlatmak için istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum.” dedi.

  bilal erdoğan ne olup bittiğini anlamadan paraları sıfırladı.

  yolsuzluklar diz boyunu aştı.

  diyanet bol keseden attı, tuttu.

  fuat avni tweet attı, hepsi tuttu.

  tapelerin montaj olmadığı kanıtlandı.

  heybeden çıkan onca turp, bir seks kasedi kadar değer görmedi.

  cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun yıldönümü kutlandı.

  yolsuzluk davasında el konulan paralar için sahiplerine faizi ile ödeme kararı alındı.

  burak erdoğan, isviçreli sevgilisini ölümle tehdit etti.

  kadının fıtratı, kürtajı, doğum yöntemi, iş gücüne katılımı, giyim kuşamı gibi konular yine erkekler tarafından tartışıldı ve karara bağlandı.

  devlet koruma altına aldığı kadınları koruyamadı. kadın cinayetleri arttı.

  yazılı medyada, erkek şiddeti haberleri %22 oranında arttı. en çok yayınlanan haberlerin başını kadın cinayetleri, psikolojik şiddet ve fiziksel şiddet çekti. yazılı basında sadece 2014’ün ilk dokuz ayında 60 binin üzerinde "kadına şiddet" haberi çıktı. kadın cinayetleri hakkında 5 bin 383, psikolojik şiddet konusunda 4 bin 491, erkek şiddeti konusunda 4 bin 204 haber, cinsel taciz ve cinsel saldırı konusunda 2 bin 544, ekonomik şiddet konusunda ise 2 bin 42 haber yayınlandı.

  2014’ün yalnızca ilk dokuz ayında erkekler 78 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; 464 kadına şiddet uyguladı; 89 kadın ve kız çocuğuna cinsel tacizde bulundu. 1 aralık 2014 itibarıyla ise öldürülen kadın sayısı 273’e ulaştı. (http://www.anitsayac.com/ adresinden güncel rakama ve isimlere ulaşılabiliyor.)

  i. melih "tecavüze uğrayan kadın gitsin kendini öldürsün" dedi.

  çocuklar gelin olup gitti. 8 yaşındaki kız çocukları gerdek gecesinde cinsel travma sonucu öldü.

  trans bireyler yine nefret suçu mağduru oldu.

  hrant dink cinayeti yine aydınlanmadı. bu kez, fail ogün samast "tanık" olarak dinlendi. ifadesinde, dönemin istihbarat daire başkanı ramazan akyürek'in bilgisi dahilinde cinayetin işlendiğini, yakın zamanda korkusunu yenerek ifade vermeye karar verdiğini söyledi.

  katliamların ardından yapılan anmalar "suç" niteliği taşıdı.

  roboski'ye bu yıl da adalet uğramadı.

  cizre'de yaşanan pkk-hudapar çatışmasına devlet müdahale edemedi, insanlar öldü. başbakan tayyip erdoğan "bu konulari büyütmeyin" dedi.

  kobani'de hala tam anlayamadığım birşeyler oldu.

  ben ne olduğunu tam anlamazken, kobani eylemleri sırasında sokağa dökülen kişiler ve bölgede yaşayanlar arasında çatışmalar oldu, polisin de katılımı ile 35 kişi hayatını kaybetti.

  1 mayıs emek ve dayanışma günü'nde taksim yine kapalıydı. meydana yürümek isteyen gruplara polis müdahale etti. hashtag: #yaralanma #gözaltı #bibergazı #katildevlet #kan

  bir taraftar grubu, çarşı, darbe girişimi iddiasıyla yargılandı.

  benim gibi sıradan bir insana "terörist" damgası vuruldu. doğuda nasıl yaşadığını hiç bilmediğimiz başka insanlara da terörist deniyor olması, devletin terör algısını ve terör kavramını sorgulattı.

  makul şüphe diye bir kavram hayatımıza girdi.

  basın ile ilgili birşeyler oldu. (bu konu çok sıçık)

  adana'da mit'e ait olduğu açıklanan tır'lar durduruldu. savcılık ile mit arasında bir krize neden olan tır'larda silah ve mühimmat olduğu iddia edildi fakat arama yaptırılmadı.

  haksız gözaltılar ve davalar çoğaldıkça çoğaldı.

  demokrasiye aykırılık, hukuksuzluk ve özgürlüğe darbe başlıca değerlerimiz oldu.

  kim, neden tahliye edildi, kim, neden içeride yine anlaşılmadı.

  uyuşturucu ilkokullara girdi.

  en az 500 kişi bonzai'den dolayı yaşamını kaybetti.

  alevilere yönelik ayrımcılık aihm’e götürüldü. cem vakfı’nın yaptığı başvuruyu karara bağlayan mahkeme, türkiye'nin cemevlerine ayrımcılık yaptığına hükmetti.

  zorunlu din dersinden geri adım atılmazken eğitimde açılım başörtüsü ile devam etti.

  mezuniyet töreninde gezi olaylarına değinen ışıtan önder'in okul birinciliği elinden alındı.

  85 kişilik bakan torpilli çalışan listesi açıklandı.

  atama bekleyen öğretmenlerin sayısı 250 bini geçti.

  öss ve kpss sorularının çalındığı iddiaları çürütülemedi.

  2014-2015 eğitim döneminde, 2 bin 638 adet imam hatip ortaokulu ve lisesine devam eden öğrencilerin sayısı 983 bine çıktı. (2002’de türkiye genelindeki 440 imam hatip okulunda 64 bin öğrenci okuyordu. 15 katlık bir artış söz konusu)

  imam maaşı 2.796 tl olarak belirlendi. (araştırma görevlisi: 2.484 tl, öğretmen: 2.345 tl, hemşire: 2.375tl, memur: 2.183 tl)

  tüik verilerine göre genç işsizlerin sayısı, son 4 aylık dönemde yüzde 3,4 arttı. (ağustos verilerine göre genç işsiz sayısı 2 milyon 944 bin kişi. 4 ayda bu rakama 350 bin kişi eklendi.)

  yıllık bazda enflasyon iki yıl aradan sonra ilk kez çift haneye yaklaştı.

  şevket demirkaya şehir tiyatroları genel müdürlüğüne atandı. (bizim onu tanıdığımız yetkinlik alanı: güreş hakemliği)

  tübitak'ın müdür yardımcılığına hayvanat bahçesi müdürü atandı. evrim yalanlandı.

  camiye ayakkabı ile girip içki içtiğimizi iddia edenler, 2 bin yıllık mozaiklerin üstüne topuklu ayakkabı ile basıp poz verdi.

  istanbul'un kuzey ormanları yok edildi. üçüncü köprü inşaatı başladı. itibar kavramının içi boşaltıldı.

  bölgede hali hazırda 26 cami olmasına rağmen, akp'li üsküdar belediyesi "halkın istekleri doğrultusunda" yeni bir cami yapmak için validebağ korusu'ndaki ağaçları kesmeye kalktı. (aynı dönemde chp yalova belediyesi, içinde asırlık çınarların da bulunduğu 180 ağacı bir çırpıda keserek, yeşil düşmanlığının partilerüstü bir olgu olduğunu gösterdi.)

  zeytin ağaçları kesildi. çıkarılan yeni yasa ile zeytinliklerin 3 kilometre yanında maden aramaya izin verildi. 25 dönümün altındaki yerlerin zeytinlik sayılamayacak olması ve ağaçların sökülebilecek olması; zeytinlik ortalamasının 12 dönüm olduğu ülkede, zeytinliklerinin %95'ini yok olma tehdidi ile karşı karşıya getirdi.

  dış ilişkilerde yeni bir çağ açıldı.

  "komşularla sıfır sorun" politikasından "önüne gelene atar gider" politikasına geçildi.

  "olmazsa bir füze atar, savaş çıkartırız" dendi.

  türkiye'nin musul başkonsolosluğu'nu ışid militanları kuşattı ve 49 başkonsolosluk çalışanı rehin alındı. baskın hakkında yayın yasağı getirildi. seçim öncesi "kurtarılan" rehineler hakkında tayyip erdoğan, "rehinelere karşılık ışid militanları takas edildi" iddiasına 'velev ki bir takas yapıldı, ben vatandaşlarımın kurtarılmasına bakarım" diye cevap verdi.

  göç yoluyla sınıra dayanan suriyeliler yurda alındı ve tbmm'den geçen göç yasası ile vatandaşlığa kabul edildi.

  suriyeli sığınmacıların açık iş pozisyonlara yerleştirilebileceği mesajı, işsizliğin dizboyu olduğu ülkedeki düşük nitelikli işgücü tarafından endişe ile karşılandı.

  özellikle karşı partinin oy çokluğu olan bölgelere yapılan toplu konutlara yerleştirilen suriyelilerin oy blokları yaratması yerel seçimlerde, bazı bölgelerdeki dengeleri değiştirdi.

  genel seçim öncesi "biz iktidara gelemezsek aç kalırsınız" diyerek seçmen tehdit edildi.

  trafoya kedi girdi.

  elektrik kesildi.

  oylar çalındı.

  recep tayyip erdoğan cumhurbaşkanı oldu.

  jöleli yiğit paşa, başbakana danışman oldu.

  tayyip erdoğan kendisini saraylarda yaşamaya layık gördü.

  maliye bakanının, maliyetini 1 milyar 370 milyon tl olarak açıkladığı ak saray için toki "gerçek maliyeti açıklanırsa türkiye ekonomisi zarar görür" dedi.

  john oliver, televizyon programında aksaray'ı yerin dibine soktu.

  dünya çapında alay konusu olundu.

  dolar 2.4 tl'yi görerek zirveye oturdu.

  doların yükselişine karşı hükümet çare olarak halkın ödediği vergileri yükseltti. ayrıca cumhurbaşkanı tayyip edoğan hariç olmak üzere, siyasetçilere plaket verilmesi yasaklandı. böylece ek tedbir kondu.)

  marmaray için alınan 1.2 milyar liralık trenlerin, raylarla uyumsuz olduğu ortaya çıktı. çürümeye terk edilen raylar için "ne olacak canım, belki ileride kullanılır" dendi.

  kamudaki makam aracı alımları, tüm zamanların en yüksek düzeyine çıktı.

  diyanet işleri başkanına, piyasa değeri 1 milyon tl olan, son model bir mercedes araç alındığı iddia edildi. akabinde diyanet işleri bakanlığı tarafından yapılan basın açıklamasında, aracın değerinin 322.000 tl olduğu açıklandı. diyanet aynı hafta "dünya, eğlence gezegeni değildir." dedi.

  memleket köşe bucak satıldı.

  maliye bakanı mehmet şimşek hükümetin dev bir özelleştirme hamlesine daha hazırlandığını açıkladı ve özelleştirilecek alanları açıkladı: elektrik üretim santralları, otoyol ve köprüler, bazı limanlar, erzurum kış olimpiyatları tesisleri, geliri halkbank’a aktarılmak üzere halk sigorta ile halk emeklilik, tpao’nun halka arzı, haydarpaşa garı, spor toto...

  2014 yılının özelleştirme hedefi 7 milyar dolar olarak açıklanmıştı ama mehmet şimşek’in ifadesine göre, planlanan bu özelleştirmelerin tümünün gerçekleşmesi ile hedef hayli aşıldı. (1986-2014 yılları arasında yaklaşık 70 milyar dolar özelleştirme gerçekleşti; bunun 62 milyar doları, 2003-2014 yılları arasında yapıldı.)

  ankara'nın en önemli kültür sanat merkezlerinden akün ve şinasi sahneleri faruk çelik'in talimatıyla 23 milyon tl bedelle karadenizli bir şirkete satıldı.

  her gün yeni bir suni gündem maddesi yaratılarak tepki verme eşiğimiz yükseltildi. ("doğum kontrolü ihanettir" , "isteseler de istemeseler de o osmanlıca okutulacak" gibi çoğaltılabilecek yüzlerce örnek, gerçek günemi örten laf salataları oldu. bunun bir algı manipülasyonu olduğunu henüz fark edemeyenler, bu lafları sayfalarca tartışarak troll'ü besledi.)

  yüksak yargıda hükümet yanlısı hakim ve savcı sayısı artırıldı.

  hukuk devleti çöktü, bitti.

  eğitim sistemi sıçbok oldu.

  taksim yayalaştı. (meh!)

  twitter'a erişim engellendi.

  youtube'a erişim engellendi.

  eskiden tib başkanı’nın iki dudağının arasında olan web sitelerinin erişime kapatılması mevzusunu başbakan’ın emrine amade kılacak olan internet yasası gündeme geldi.

  internet sansürü hayatımıza girdi.

  daha daha neler oldu...

  hepsi senin sayende oldu;
  parçası olduğun için teşekkürler...

  -

  edit: birkaç gün içinde 2000'den fazla kişinin fav'ladığı, binlerce kişinin sosyal medya hesaplarında paylaştığı, çeşitli bloglarda link verilen bu entry, yazdığım biraç maddeye, sizden gelen mesajlardaki hatırlatmaların da eklenmesi ile gelişti ve arşiv niteliğinde bir entry'ye dönüştü. duyarlılık göstererek paylaşan, mesaj atan, puanlayan herkese bin teşekkür. kolektif emeğin ürünü olan bu yazıya eklenmesi gerektiğini düşündüğünüz olayları ilettiğiniz sürece, ilave etmeye devam edeceğim.

  fakat kanımca, "berkin elvan öldü" diye başlayan ve (aslında kimi 2013'te ölen ama anmazsak yüreğimizin kuruyacağı diğer kayıplarımızla devam eden) ülkenin geldiği durumun vehametini özetleyen, ölüm, yıkım, nefret, hırsızlık, arsızlık, uğursuzluk dolu bu entry; 2014'ün en beğenilenleri listesinde üst sıralarda yer almayı hak etmiyor.

  2015 yılında, daha iç açıcı entry'lerin gündem yaratması dileğiyle...
 • la ne oldu da harika bir yıl oldu?

  -hayatının anlamını mı buldun?
  -ruh ikizi aşkınla mı tanış oldun?
  -memleket güllük gülüstanlık mı oldu?
  -kansere çare mi bulundu?
  -işe mi soktular?
  -mayışın mı arttı?
  -kiradan mı kurtuldun?
  -dünya turu mu yaptın?
  -oğlan üniversiteye mi yerleşti?
  -minicik bir kız babası/anası mı oldun?
  -içkiden, sigaradan, fazla yağlarından mı arındın?
  -bu yıl buğday 1'e 50 mi verdi?
  -sarıkız minik buzağıyı sütten kesti mi?
  -kuzularla oğlaklar sevişiyor mu?

  yok, bunlardan hiçbiri değil, sadece yeni bir cep telefonu sahibi oldum, ama görseniz harika özellikleri var.

  debe editi: bak sonuna doğru gerçekten harika bir yıl oldu*; bunun şükelacısı olduğunuz için teşekkürler.
 • illallah ettirmiştir.

  -yarrak gibi bir yıldı emeği geçen herkesin amınakoyim-
 • "ülkeyi domaltmış sikiyorlar ama olsun, harika bir yıldı, tişikkirler sipirmin!"

  dedirtendir...
 • (bkz: yarrak gibi bir yıldı parçası olanların amk) şeklinde bir alternatifini beklediğim dalga.
 • götüne koyduğum facebook'un yeni bir reklam hareketidir. lan milletin yılını zorla güzel geçirtmek zorunda mısınız? an itibari ile bugün timeline'da tavan yapmış bir şekilde herkes tongaya düşüyor. önümüzdeki günlerde daha da yaygınlaşmasını bekliyorum; zira daha amcamgillerin haberi olmamış.
 • bunu insanlar kendi mi yapıyor, yoksa farkında olmadan sen yapmış gibi facebook senin adına arkadaşlarına mı paylaşıyor çözemedigim olaydır. çünkü böyle gerzekliklerden kesinlikle uzak duran 3 arkadaşımın da bugün bunu yaptıgını gördüm ve spam gibi bir şey oldugunu düşünmeye başladım.

  tanım:gerzeklik.
 • yıl olmuş 2015 şu basitliğe bakın. önceden e card vardı mynet'ten falan renkli fonlar, müzik seçip yapılırdı bu ondan da beter. yani amaç ney? millet zaten her yaptığı şeyi defalarca gözümüzün içine sokuyor buna ne gerek var ki?
 • 2014 yılında hep babaannemi hem de dedemi(annemin babası) kaybettim allah rahmet eylesin..
  çok öyle facebookta fotoğraf paylaşan biri değilim ancak babaannemin ve dedemin fotoğraflarını yüklemiştim.
  her neyse gün geldi bir de ne göreyim rahmetli dedemin fotoğrafı üzerinde konfetiler patlamış süslenmiş harika bir yıldı diye sadece benim görebileceğim bir post ana sayfamda duruyor.
  bir de bunun parçası olan insanlar var tabi. ok.

  tanım: yahu facebookta hep mutluluk fotoğrafları mı paylaşılıyor, herkesin yılı çok mu mükemmel diye diye demediğimi bırakmadığım (bkz: facebook look back) ayrıca (bkz: #40253862) saçmalığından sonra yapılmış daha saçma şey.
hesabın var mı? giriş yap