şükela:  tümü | bugün
 • pour over kahve demleme türü için tasarlanmış bir koni. bunu bardağınızın ya da hario'nun sattığı düzeneklerin üzerine yerleştiriyorsunuz, sonra içine filtre kağıdı ve kahve yerleştirip manuel olarak yavaş yavaş su dökerek demliyorsunuz.

  çok lezzetli bir kahve yapma imkanı sunuyor. demleme süresi, gramajı, akan su, sıcaklığı gibi bir çok etken size bağlı olduğu için bir kahvenin tüm karakteristik özelliklerini çıkartabilirsiniz de.

  otomaik filtre makineleri suyu löp diye ortadan akıtır, böyle olunca kahve ziyan olur, gerekli tadları çıkartmaz ve tadı da pek güzel olmaz. hario v60 ise bu anlamda her yönüyle daha güçlü bir alternatiftir.

  bir başka pour over demleme yöntemi için üretilmiş kahve ekipmanı ise chemex idir. genelikle insanlar bu ikisinden birini kullanır.
 • meyvemsi tadları ön plana çıkarmak için çok uygun bir demleme aparatı. genellikle citrus gibi ekşimtrak ve belirli bir asiditeye sahip olan kahveleri demlemek için kullanmaktayım. bu gibi manuel yöntemlerde bütün parametreler size kaldığı için değişkenleri takip etmezseniz istikrarlı bir demleme yöntemi olmayacaktır.
 • 3. dalga kahve üretim metotları içinde favorim. bulduğunuz yerde deneyin ve bana hak verin.
 • aldığım günden beri aklımda kalan chemex yüzünden bana ikilem yaratan porselen edevat*. en kısa zamanda kendisine bir arkadaş daha gelecek. chemex ararken ucuz fiyata bulduğum 01 versiyonunu kahve demlerken kullanacağımı sanmıyorum, daha çok oyuncak gibi duran aleti süs niyetine kullanacağım gibi duruyor.
 • yaz günlerinde buz dolabında cold drip kahve yapmak için kullanabileceğiniz aparat. aa yok ben 8 saat soğuk kahveyi bekleyemem diyorsanız o zaman her zaman yaptığınız gibi kahve demlemeye yeltenenin fakat normalde 16:1 oranında kullandığınız su:kahve oranını 8:1 olarak değiştirin ve sudan eksilttiğinizi demleyeceğiniz kaba buz olarak ekleyin.
  ne mi demek istiyorum, şöyle söyleyeyim: 1 oz kahveyi dripper'ınıza koyduysanız 8 oz buzun üzerine 8 oz sıcak su ile demlerseniz güzel bir soğuk kahve elde edebilirsiniz. sonuçta 16:1 oranını gene bozmuyorsunuz. dikkat etmeniz gereken nokta demlenen kahve direk buza damlamalı.
 • huninin porselenden yapılmışı olması dışında ne özelliği var anlamıyorum. pour over mevzu zevke kalmış, dökme kahve sevenin bileceği iş tabi ama bunu bu fiyatla satacak ne var anlamıyorum.

  suyu kettle kaynatıyor, süzmeyi filtre kağıdı yapıyor, dökmeyi sen yapıyorsun; bu sadece bildiğin huni. bir de "kontrolü sana bırakıyor sana kalmış" falan deniyor e zaten bu hiç bir şey yapmıyor ki kontrolü sana bıraksın. esprisini kavrayamıyorum.
 • hario ile kahve yapmak için gerekli demleme ekipmanı. kahhve.com'dan alınabilir.
 • hario ile olan ilk münasebetimde türkçe kaynakların azlığından tabii ki direkt olarak youtube'a yönelmiştim .

  apranti dönemlerimde bu video , tam olarak hario'nun tek başına iyi kahvede bir etken olmadığını ve olayın bir bütün olarak ele alınması gerektiğini gayet güzel bir şekilde anlatmıştı. hödö

  karşılaştırmalı olarak hangi edevatın ne tadda kahve yaptığını anlayarak doğru aparata para akıtmak için de bu video son derece başarılı hede

  ya bi de bu işi de bi kurala bağlamışlar ya , yok şu kadar su , şu kadar kahve , şu kadar saniye diye , tamah etmeyiniz , ağız da sizin damak da , bunların bileşkesi olan damak tadı da , bi kaç kere kahveyi mafettikten sonra doğruyu buluyor türk zekası .

  olmazsa olmaz olarak söyleyebileceğim tek şey , "fresh coffee grounds"``:taze ve önceden öğütülmemiş , evde kendi öğüteceğiniz ve mümkünse en fazla 1 hafta önce kawrulmuş taze kahve çekirdeği`
 • hario v60, 3.dalga kahve akımı kahve demleme aparatlarından biridir. çeşitli kahve demleme yöntemleri olmasına rağmen demleme yöntemlerini birbirinden ayıran temel şey; "dripper" denilen damlatıcının hangi malzemeden yapıldığı ve bu damlatıcının tabanında kaç adet deliğin olduğudur. damlatıcılar; seramikten, plastikten ya da camdan yapılabilir. camdan yapılmış olanı hassas, kırılgan olmasından dolayı diğerlerine göre ufak bir dezavantaja sahiptir.

  hario v60'ın kullanımının ve temizliğinin kolay olması, özellikle aromalı tatları içeren kahve tadına imkan vermesi avantajlarındandır. ancak diğer alternatif demleme aparatlarına göre daha hassas olması, kahve demleme süresinin göreceli olarak daha uzun zaman alması ve sadece 1 ya da 2 kişi için kahve hazırlamaya imkan vermesi dezavantajlarındandır.

  eğer sabahları kahve hazırlama ritüelini seviyorsanız, bir kerede genellikle sadece kendiniz için kahve hazırlıyorsanız ve mutfağınızda sınırlı yer var ise hario v60 kesinlikle sizin için iyi bir seçim olacaktır.
 • ilk yurt dışı seyahatimde edinmeyi düşündüğüm kahve yapma aracı, gereci.