şükela:  tümü | bugün
  • rahatsız edici durumdur. harita mühendisleri neden var ve neden para ödeniyor bu arkadaşlara, birilerinin bunu açıklaması gerekiyor. piri reis harita çizerken harita mühendisi mi vardı ? christophe colomb amerika'yı harita mühendisleriyle mi buldu ? bu kadar gereksiz bir mesleğe neden devlet ve özel sektör tarafından para ödenir anlamıyorum.
  • uydudan kıçımızdaki kılın bile resmi çekilebiliyorken yüzde yüz değil binde bin doğru bir önermedir. belki de önergedir.
  • troll olma uğruna tüm meslek gruplarına aile üyelerinin kulaklarını çınlattıran trollük mesleği maaşı daha çok hakettiğinden doğru olan tespittir. zira popüler olma uğruna beleşe yapılmaz bu tüm aileye sövdürme işi.
  • vay amına koyim, doktor, öğretmen, insan kaynakları derken sıra bize kadar gelmiş. bir haritacı olarak heyecanlandım be sözlük. zaten google earth varken harita mühendisine ne gerek var amına koyim, ama bi dakka google earth'ün alt yapısını da şimdi sen bilgisayar mühendisi yapıyor filan sanıyorsundur ehehehe. o değil de hayatta hiç görmediğin amcandan sana bir arsa kaldı deseler, ayakların kıçına vura vura bana geliyorsun nerde bura, hemen çevirelim, satalım diye. bu arada harita mühendisi ne la?

(bkz: jeodezi ve fotogrametri mühendisliği/@uzaktan algilama)

lan şimdi bakınca başlığa sığmaz, sende haklısın.

jeodezi ve fotogrametri mühendislerinin boşu boşuna maaş ödeniyor olması.
  • ben harita mühendisliği okumaya başladığım zaman mahallenin en cahil adamı olan bi abi çağırıp sormuştu. oğlum türkiyenin haritasını yapan yapmış ne diye bu mesleği seçtin diye. bana bunu hatırlatan önerme. bunu diyen arkadaş bir gün parseline uygulama yaptırmak durumunda kalır da neden para verildiğini anlar sanıyorum. harita mühendisliği sadece parsel uygulaması işinden ibaret değildir biliyorum. ben çok spesifik bir dalında çalışıyorum ancak normal vatandaşın en çok karşılaştığı durumdur ve onların deyimi ile bir çizgi attı 30.000 lira aldı yaaa diye ağlama sebebi olduğu için bu örneği verdim.
  • karadeniz'in neden üstümüze dökülmediği meselesinden öte bir önemi olmayan mühendislik dalıyla ilgili yapılan harikulade tespittir.