şükela:  tümü | bugün
 • jeodezi ve fotogrametri mühendisliği memleketimin en ilginç mesleklerindendir. öncelikle bu mesleği serbest olarak yapmayı düşünen insanların arazide lahovoleyy diye bağırabilirken, belediye ve ya kadastroya girince müdür bey, uzaktan algılama bey diye incelikten kırabilecek esnekliğe sahip olmaları gerekiyor.

  bu meslek dalı halk arasında harita mühendisi ya da kadastro mühendisi olarakta bilinir. genel olarak 5 anadaldan olusur.

  1. ölçme tekniği:

  bu dal ile akademik kariyer yapanlar ve topograf olarak adlandırılan arazi adamları ilgilenir. işin özünde bir noktayı en hassas ve doğru şekilde hangi yöntemle ölçerize kafa yorarlar.

  2. jeodezi

  bu tamamen akedemik bir olaydır ama 40 kilometre kareyi aşan ölçümlerde hemen devreye giren bir durumdur zira yerin çekim kuvveti ve yamukluğu işin içine girer.

  3. fotogrametri
  uydu ve hava fotograflarından harita elde etme işidir. mesleğin en acaip kısımlarındandır. bu işle meşgul kişiler nasada çalışıyorum havasındadırlar.

  4. kamu ölçmeleri

  devlet dairesinde çalışacaksan işte bu onu kapsar. arazi düzenlemeleri, ölçmeleri, hukuk, şehircilik, kadastro

  5. kartografya.

  beyle puşt gibin ipne gibin bir şey olmanızı sağlayan derstir. size her şeyin bir gaz kütlesiyken nasıl dünyanın olduğunu ve haritacılığın temelini en has şekilde veren kısımdır. anlatılmaz yaşanır. devamı jeodezidir.

  bu kadar açıklayıcı bilgi sonrası haritacı nasıl yaşar ne içer ne yer sorusuna cevap vermek gerekirse genel olarak haritacı adam kendi içinde ikiye ayrılır.

  ilk grup büro grubudur. bu insanlar bilgisayar başında yaşar. kullandıkları programını ( autocad, eghas, netcad, microstation) yalamış yutmuş, artık programın kodlarını yazan kişilerin bile bilmediği özelliklerini bulmuş insanlardır. hareketsizlikten genel olarak kilo alma, fıtık ve çeşitli tikleri vardır. sürekli yazma ve hesaplama modunda oldukları için parmaklar, kollar ve favorim gözde seğirmeler olur. boş zamanlarında kanun ve yeni çıkan yönetmelikleri okurlar. kendileriyle tartışmak gereksizdir zira her zaman haklı çıkarlar. esnek olmak zorundadırlar. araziyi kendileri görmedikleri için genel olarak bir hatayı düzeltmek için gerekirse bir gün harcamaktan çekinmezler. bu insanların bir de şantiyeye yollanmış versiyonları vardır. bu insanlar artık 24 saat uyku harici bilgisayar başında oldukları için usb kahve ısıtıcısı ve usb traş makinası yılın icadı gibi görürler. (bu başka bir yazı konusu)

  ikinci grup ise arazi adamlarıdır. bu kişiler yönetmelik, kanun ya da program bilmezler. program ile yapılacak bir şey varsa bunu büro ekibinden isterler. arazi ekibinin yegane işi arazide ölçüm yapmaktır. kışın soğukta, yazın sıcakta çalışırlar. gölge veya sıcak bir oda nedir bilmezler. araziyi kimsenin görmediği şekilde 3d olarak görür bunu 2d olarak kafada kurar ve son olarak ölçmeye başlarlar. normal alım (ölçüm) yaptıkları zamanlar güzel görünür ama bu işin sırtta poligon taşıma, kazma gibi kısımlarıda vardır. alet noktayı görmüyor diye bir ölçümü iptal edemezler bu yüzden gerektiğinde yangın merdiveninden sarkar, gerektiğinde 10m lik istinat duvarının üzerinde yusuf yusuf dururlar, gerektiğinde bir binanın sacının üstünde gezerler. genel olarak çamurlu, sakallı ve yorgun olurlar.

  son olarak istisnalar kaideyi bozmaz tadında bu her iki grup içerisinede giren haritacılar vardır. ( misal olaraktan ben ) bu kişilere gudalist denir. nerde eksik adam varsa oraya yamanır. genel olarak hiç bir konuda tam uzman olamazlar ama her yere gidip durumu kontrol altına alabilecek tecrübeye sahiptirler.

  haritacı adam aç kalmaz. aç kaldım diyen tembel insandır. çalışma yerleri devlette dsi, belediye, kadastro, tapu, tck, iller bankası, maliye, teaş, anıtlar kurulu vb tüm devlet kurumlarında çalışabilirler. özel sektör olarak camia küçüktür. hemen herkes bir şekilde birbirinden haberdar olduğu için staj zamanı iyi bir elemansanız gene iş bulunması zor değildir. bu meslek yapı itibariyle yıpratıcı bir meslektir. sevilmeden yapılmayacak mesleklerdendir. ben büro elemanı olacam, ben arazi elemanı olacam demeniz bir şeyi değiştirmez. olaylar ve durumlar sizin konumunuzu belirler. hiç düşünmediğiniz bir zamanda ve yerde kendinizi beklemediğiniz bir durumda bulabilirsiniz. araziye çıkınca olmaz yerlere girmekten, uyuz itlerden korkmayacak, acaip bir gps ölçümünde allahın unuttuğu bir yerde kurtlar sizin aracınızı arkadan kovalarken sakin olabilecek esneklikte olmanız gerekir.

  bir de dezavantajları vardır meslekten gelen. konu olarak avrupada jeodezi ve fotogrametri bölümünden 5 üniversite bölümü çıkarmışlardır. alan konu olarak bu kadar geniş olunca asla tüm konulara tam anlamıyla hakim olamazsınız. bu yüzden her zaman kıvırmaya hazır bir insan olursunuz. bilmediğiniz bir şey karşınıza çıkınca bilmiyorum yerine zaman kazanmak için genel, yuvarlak cümleler kurmak nefes almak kadar kolay hale gelir. üstünüze ve başınıza dikkat etmemeye başlarsınız zira araziye ne zaman çıkacağınız belli olmaz ve gittiğiniz zaman kesin çamur olacaktır. büroda iseniz bütün gün orada olduğunuz için kime kendimi beğendirecem diyerek evde çalışan insan gibi hareket edersiniz.

  son olarak okumak mesleği icra etmekten daha zor olan ender bölümlerdendir. iş hayatına atıldıktan sonra bir çok iş jeodezi sınavını vermekten daha kolay gelir insana.
 • mühendisliğin ilginç bir bölümü. genel anlamda harita mühendisliği, evrendeki herhangi bir şeyin konumunu bir referans noktasına göre belirleyerek bize bu bilgiyi istediğimiz şekilde sunar veya bilgiyi kullanarak bize bu bilginin ürünlerini verir.
  jeodezi, fotogrametri, ölçme tekniği, kartografya, kamu ölçmeleri, uzaktan algılama ana bilim dalları bambaşka şeylerle uğraşabilmekte.

  öncelikle çok bilinen ülkemizdeki yaygın olan inşaat işi yapan ölçmeciler var. bu insanlar olmadan inşaatınızı yapamaz ve güvenceye alamazsınız. köprü, baraj,yol işlerinde büyük önem taşırlar. lakin iki taraftan başladığınız projenin ortada düzgünce buluşmasını ve doğru yere yapılmasını isterseniz. ayrıca basit bir ev yapımında da evin olması gerektiği yerde olmasını sağlarlar. onlar olmadan inşaat başlamaz ve tam olarak bitemez.
  ayrıca deformasyon ölçmeleri ile zamanla deformasyona uğrayan yapıları bu insanlar incelerler. baraj, köprü, gökdelen gibi yapılar zamanla tahrip olurlar. bunu belirleyen de haritacılardır.

  türkiye pek bilinmese de en iyi tapu sistemine sahip bir kaç ülkeden biridir. kamu ölçmeleri ana bilim dalındakiler ise bu işlerle uğraşırlar. yani kabaca bildiğiz arazi davaları, yerleşime açılacak olan yerler, tapu işlerinin hukiki boyutu ile ilgilenirler daha çok. bilir kişilik yapar ve bu alan üzerine çalışırlar.

  jeodezi, yer yüzü ve uzay ile ilgilenir. yeryuvarının değişimi, uzaydaki cisimlerin konumları ile ilgilenirler. örneğin depremler ve etkileri, yer kabuğu hareketleri, yıldız hareketleri, uydu hareketleri ile ilgilenebilirler. tabi bu uzmanlığınıza bağlı. deprem üzerinde çalışabileceğiniz gibi uydular üzerine de çalışabilirsiniz. yani o uyduların yörüngelerinin hesaplanması vb. üzerine detaylı olmasa da bilgi alırsınız. yüksek lisans ve sonrası için uzmanlaşabilirsiniz. gidip nasa'da (yeterice çalışkansanız) çalışabilirsiniz.

  ayrıca bildiğiniz gps tek anabilimin konusu olmasa da harita mühendislerinin sayesinde gelişmektedir.
  sürekli kullandığınız google maps'e türkiye haritalarını başarsoft yani harita mühendisliğini yaptığı işleri yapan bir şirket satmaktadır. ayrıca google maps bir web tabanlı cbs uygulamasıdır. yani coğrafi bilgi sistemi.

  eğer bilgisayar ile ilgileniyorsanız sayısal görüntü işleme gibi ilginç bir alana yönlenebilirsiniz. bu alan; kalp, kulak için 3 boyutlu harita yapmaktan tutun, fabrika içindeki bantlardaki hatalı ürünlerin çıkarılmasına kadar pek çok durumu kapsar. yapay zeka, bulanık mantık gibi dersleri alabilirsiniz.

  fotogrometri ile uydu fotoğrafları, cbs, uzaktan algılama, 3d modelleme gibi konular öğrenebilirsiniz.

  kısaca çok fazla alanı ve çok fazla iş alanı vardır harita mühendisliğinin. dünyada genelde bir alana yönelen enstitüler olabilse de ülkemizde bu hepsinden biraz verilerek, yükselme/yönelme lisan üstüne bırakılmış. (tabi geomatic engineer olarakta var) çok fazla bilinmese de, ya da tek bir alan ile bilinse de çeşitli bir bölümdür.

  diğer üniversiteleri bilmesem de ytü türkiye'de bölümün ilk kurulduğu ve bu bölüm için çok fazla şey yapmış hocaların olduğu okuldur. pek çok öğretmeni yurt dışında çalışmış, hatta bazıları alanının en iyileri ile çalışmış, sürekli yayın çıkartan, projeler yapan, dünyanın alanında en iyisi sayılabilecek konferanslara gitmiş/gidecek kişilerdir. bazıları ders anlatamaz, biri hakkında sapık söylentisi vardır, biri geç gelen öğrencilere çay aldırır ve babannesi ile sorunları vardır, başkasına bir sayfa yazı yazar 18 alırsınız ama iyi sayılan bir öğretim görevlisi topluluğuna sahiptir.
 • bilmeyen insanların bok attığı, mühendislik olsun da nasıl olursa olsun diye tercih edildiği sanılan, iş imkanı mevcut bir bölümdür. ama onlara da kızmamak lazım.
 • gayet tercih edilebilir ve avantajlı bir bölüm.

  örneğin parseller elinde varsa aplikasyon krokisi çizmek, 15 dk.sını alır. sizden 150 lira para ister. aynı şekilde masa başında 15 dakikada yapabileceği ve altına imza atmak şartıyla 150 lira alabileceği daha bir sürü iş vardır. sadece bu süre içinde bir nokta koyar, bir poligon çizer, bir haritada hazırlar. bu anlamda gerçekten kolay para kazanabiliyorlar.

  kendi işini kurmak için 30.000 tl sermaye gerekiyor denmiş. doğrudur, kullandıkları cihazlar pahalı. ama 30.000 lira da alt seviye bir araba parası. birkaç sene, birinin altında çalışan bir harita mühendisi hem işi öğrenebilir, hem de bu parayı rahatlıkla biriktirebilir ve uygun bir bölgede kendi ofisini açabilir. bakın bir inşaat mühendisine, bir elektronik mühendisine, bilgisayar mühendisine vs. 30.000 tl para verseniz, değil kendi işini kurmak muhtemelen bir halt edemez. "iş kurmak için 30.000 tl çok az" der ve mal gibi kalır.

  bu cihazları aldıktan sonra zaten sıklıkla 5-6 saat arazi çalışmasının karşılığında 1000 tl üzeri paralar kazanabilirler bu arkadaşlar. cihazların amortismanı da sadece 6 ay falan sürer muhtemelen. hadi işler kötü gitsin 1 sene sürsün. yine hiçbir şey değil... param yok diyen, işi birazcık biliyorsa gitsin kredi çeksin, illa ki öder. babadan falan zengin olmaya gerek yok. sadece 30.000 tl si olan da zengin değildir. 30.000 tl ne lan?

  haaa... sıklıkla araziye, şantiyeye vs. çıkarlar mı? elbette çıkarlar. dağ-tepe yürüdükleri, keçi gibi tırmandıkları olur mu, tabii ki olur. köpeklerle, hayvanlarla karşılaşabilirler mi? karşılaşırlar. abuk-sabuk yerlerde araba sürerler mi? sürerler. eee ama bu kadar avantaja rağmen onları da yapıversinler bi zahmet. diğer mühendislik dallarından olan pek çok mühendisin yaptıkları ameleliklerden çok daha iyidir.

  işini yapmaya kalkan, işine karışan, işini öğreten, yaptığı işi beğenmeyen de kolay kolay olmaz.

  mezunu da azdır. kamuda çalışmak isteyen kamuda çalışır, özelde çalışmak isteyen özelde çalışır. hemen iş bulunabilir. diploması gerçek anlamda altın bileziktir, adamı aç bırakmaz.
 • günümüzde öğrencilerini daha çok gis üzerine yetiştirmeye çalışan bölüm.
 • hakkında şöyle bir haber yapılmış.milliyet
  keşke bölüm hakkında konuşulacak kişi, itü, yıldız ya da ktü gibi bu bölümün en iyi olduğu üniversitelerden birinden seçilseydi. cumhuriyet üniversitesi'ni küçümsemek değil amacım lakin bu bölümün en köklü olduğu üniversitelerde yapılacak röportaj daha zengin bir röportaj olurdu kanısındayım.
  diğer eleştirim de bazı yanlış bilgiler verilmiş olmasına. 2500 lira her mezun olana verilmiyor. iyi bir üniversiteden mezun olsanız dahi ya ağır şantiye şartlarını kabul etmeniz gerek, ya da kendinizi çok geliştirmiş, bölümün size verdikleri dışında ekstraları olan bir mühendis olmanız gerek.
  sonuç olarak; haberde de söylendiği gibi işsizlik sorunu yok, puanı da düşük. dolayısıyla puan/performans oranı oldukça iyi olduğundan mühendislik düşünen ve geometriyi, matematiği seven arkadaşlara tavsiye ediir.
 • harita mühendisi denince gözünde ne canlanıyor? harita çizen adam, böyle pipo var ağzında, esrarengiz, yer gök coğrafik eğriler.

  gerçekte olan:
  harita mühendisi:
  -abi bu kolon 10 derece eğimli!?
  kalfa:
  -siktir et olan oldu üstünü düzleriz
  (yer: milyon dolarlık evlerin satıldığı bi şantiye)
 • şu saatten sonra okunmaması gereken bölüm. mezunların en az %90 ı eski tip haritacılık üzerine (şantyecilik ve kadastro) yoğunlaştığı için şu an şu an çok sayıda işsiz var. inşaat sektörü bitti ve çoğu şantiyede mühendis alana kadar tekniker ya da topoğraf alıyorlar o yüzden iş bulma şansları pek olmuyor.

  özel alanlarda kendinizi geliştirmediğiniz sürece(bunu yapan harita mühendisi çok çok azdır. ben dahil) ve yabancı diliniz olmadığı sürece bu meslek artık sizi işsiz bırakır.

  not: harita mühendisi olarak söylüyorum.
 • önü baya açıktır evet. sikeni eksik olmaz o yüzden. o kadar mühendislik bölümü varken bu bölümü okuduğum, seçtiğim güne lanet olsun. bu bölümü okuyan, veya okumayı düşünenlere şiddetle uzak kalmalarını tavsiye ediyorum.

  inanılmaz cahil ve eğitimsiz bir mesleki topluma sahiptir. bunlar her yerde itilip kakılır, teknikerinden tut, ustasına, garip garip insanlarla muhattab olmak zorunda kalırsınız. asla organize olup haklarını arayamazlar. x işyeri asgari ücretle çalıştırıyor beni diye bağırır cağırırısınız, sesinizi duyan olmaz. kimsenin umrunda değilsiniz. tanıdığınızın olup olmamasına bu kadar bağlı bir mühendislik dalı yoktur. zirvededir.

  çoğu okulun öğretim üyeleri hala 80li yılların bilgileriyle ve yöntemleri ile harita mühendisliği eğitimi vermektedir. eski çevremden de biliyorum bazı üniversiteler biz memur yetiştiriyoruz diyecek kadar bile ileri gitmiştir.

  inovasyon, mühendislik falan bu bölümden kazınmış ve çıkartılmıştır. şantiyelerde hep bir dalgaya alınma, ikinci sınıf muamelesi görme gibi bir mesleki bir şaka kurbanlığı mevcuttur. eğer ben coğrafi bilgi sistemleri üzerine çalışma yapmak istiyorum diyorsanız, yine sıkıntılar mevcut. çok büyük bir alan olduğu için müfredat günümüz ihtiyaçlarını karşılayamayacak kadar yabani, ilkel ve 2021 gerçeklerinden uzak. yalandan kota dolsun diye konan dersler yerine öğrencileri uzmanlığa iten, kendi geleceklerini belirleyebilecekleri alt sınıflar ile bitirilebilecek bir bölüm olmalıdır. ama yıllardır hiç bir çalışma yok. sıfır. bölüm başkanını 2-3 kere görmüşümdür koca 5 senede. bu adam herhalde mevzuyu bitirmiş, aşmış bizi siklemiyor önemli işleri vardır diye düşünürken. 20 yılda yazdığı makale sayısı 4. atıf sayısı bir elin parmağını geçmiyor. çoğu 0. uluslarası yayın sadece 1, bir.

  böyle tiplerin okullarda kasıla kasıla gezdiği, astığı, kestiği bir bölüm. şirketlere staja gidersiniz, denetlemezler. sorun çıkar, ilgilenmezler. öğrencisini bu denli siklemeyen,
  sahipsiz bırakan başka bir bölüm daha bilmiyorum.

  ya o kadar kötü ki, sayfalarca yazabilirim. yazık günah suçu günahı olmayan şimdiki gençlere. inanın üzülüyorum ki umarım birileri okur bu yazdıklarımı da yol yakınken vazgeçer. bu devran türkiye de değişmez. ben mücadele ettim. kaybettim ve sonunda tamamen mesleği ve ülkeyi bıraktım. hayatım 180 derece değişti bu meslek yüzünden.

  bir diğer meselede öğrenci kalitesi. hadi ben tembeldim hak ettim ama. nerede taşralı, köylü varsa bu bölümde. tam bir çomar dedektörü. çalışmayı sevmeyen, kopyacı, cahil, bağnaz, koyun gibi akrabaları aracılığı ile möhendis olsun diye gönderilen bir dünya at hırsızı tip. ben isteyerek gitmiştim lan vallahi. çocuktuk ama amk sizin gibi işte. ne bileyim böyle olacağını. ekşi falanda öyle popüler değildi o zamanlar bilmiyorduk, nereden, nasıl bilgi alınacağını. hayat herkese öğretiyor işte.

  yurtdışı şansınız varsa (tanıdık, aile birikimi, bölüm derecesi, iyi referanslar ve stajlar vs) kesinlikle yapın. bu meslekte diğer 1231312 meslek gibi, türkiyede bok yurtdışında kral mesleklerdendir. ben yaşadığım travmalar sonucu tamamen koptum. cvme falan bile eklemiyorum artık o derece. hayatımın bu dönemi benim için yok hükmündedir. tamamen karanlık bir sayfa. emeği geçen herkesin de anasını sikeyim. saygılar.

  özet: okumayın. yapmayın. yaptırmayın. değmez inanın bana. bunun bir diğer kardeşi de inşaat mühendisliğidir. oda bundan hallice işte. eh yani. uğraşılacak işler değil.

  edit: yazım hataları vs.
 • kazanan çoğu kişinin aksine araştırarak, bilerek, isteyerek girdiğim bölümüm.
hesabın var mı? giriş yap