• başka şansın yok, kimseye söyleme ve karanlık fotoğraf adlı macera/gerilim romanlarının yazarı.

edgar, shamus ve anthony ödüllerinin üçüne birden sahip olmuş ilk yazar kişisi ve dan brown'un kankası. da vinci şifresi'nin arka kapağında yorumuna rastlanmıştır.
  • orjinal olarak bütün kitaplarını okudugum yazar.
    amerikan edebiyatının önemli 3 ödülünü (edgar, shamus ve anthony) de almıstır.
    myron bolitar romanları ve bagımısız romanları bulunmaktadır.

--- spoiler ---
    bagımsızlar genelde birbiriyle alakasız iki konu ile baslar. bütün kitap boyunca bu iki konu birbirine nasıl baglancak diye merak edilir. genelde kayıp bir insann, cocuk veya ceset her zaman kitapta mevcuttur. cogu zaman gecmiste yapılmıs bir hata insanların hayatını mahveder. kaharamanlar genelde sivildir.

myron bolitar romanlarında myron ve yakın arkadası vin olayları cozer. yine birileri kayıptır veya sucludur. bulunur veya suc ortaya cıkar.

--- spoiler ---

bütün bu olaylar bence guzel bir kurguyla anlatılır surukleyicidir. ana olay haricindeki yan olayların cok gercekci olması beni hep etkilemistir. yazar bir duygu yasatmak istiyorsa kesinlikle yogun olarak o duyguyu yasatır ve kafanızsa acaba soruları sokar.

ammaaaa deginmeden gecemiyecegim cok sık okunmasını kesinlikle tavsiye etmem araya kesinlikle bir kac kitap almak lazım yoksa cok aynı olmaya basliyabiliyor.
  • askerligimi kitaplariyla bitirdigim yazar.zamanin akis hizina bedelli askerlik etkisi yapan ustad. saygiyla selamliyorum..
  • kitapları kısa ve sürükleyici olduğu için, çabucak biterler. konuya dan brown gibi paldır küldür girer, sizi hemen konunun içine çeker. bazı önemli gelişmeleri bir cümleyle anlatıp geçer. tasvire çok az yer verir.
  • ailesiyle new jersey'de ya$ayan ve dünya çapinda çok satan çe$itli romanlari bulunan yazar, book of the month kulübü'nün ödüllerini de kazanmi$tir.
  • istisnasız her kitabının üstünde bestseller damgası bulunan yazar. şimdilerde raflarda orman adlı romanı sergilenmekte, kapağı ve konusu da bir o kadar ilgi çekici. bir diğer sürükleyici, bir solukta bitirilecek kitabı ise:

(bkz: asla vazgeçme)
  • aşağıda vereceğim tarifle siz de kendi harlan coben romanınızı yazabilirsiniz:

-uzun zaman önce kaybolmuş olan, ölmüş olduğuna inanılan bir karakteriniz olsun.
    -hikayeyi birkaç koldan ilerletin. bir tanesi ana karakterin ağzından anlatılsın.
    -ana karakterin mutlaka onun için herşeyi yapacak bir canciğer kankası olsun. damak zevkinize göre bir eski sevgili veya eski eş de ekleyebilirsiniz.
    -aralara birkaç tane boston, myron bolitar, basketbol, myron bolitar, win lockwood ve myron bolitar serpiştirin.
    -kitabın sonunda farklı kollardan anlatılan hikayeleri birleştirip kayıp karakterinizi ortaya çıkartın. ölü veya diri fark etmez, tercihe göre.

işte, harlan coben romanınız hazır. güle güle yayınlayın.
  • myron bolitar karakterinin yaratıcısı kayıp, orman, oyunbozan kitaplarının harikulade yazarı.
  • myron bolitar serisinin dışında kalan romanlarında karakterler genelde mb serilerindeki karakterlerin türevleridir. eski eşini / kız arkadaşını unutamamış yıkık kişi , hayvan gibi kaslı boynunda zincir kolyesi olan hisli adam , aslında çok yetenekli ama şanssız sanatçı/sporcu/kerhaneci vs. bu beni çok rahatsız etmiyor , o karakterleri seviyorum ama biraz daha özen göstersek daha iyi olur tabi. ayrıca yan karakterler ya da bizzat ana karakterler de seri dışındaki kitaplarda ufak roller almaktadır , genelde avukatlar oluyor bunlar gerçi , şehirde pek avukat yok sanırım.
  • sırasıyla; asla vazgeçme, oyunbozan, orman ve kayıp adlı kitaplarını okuduğum yazardır. çok derin bir anlatımı falan yok ama öyle bir şey aradığım da yok zaten. her kitabına 2, maksimum 3'er gece verdiğim tek yazardır, o kadar sürükleyicidir yani. kapan'ı aylardır almadım, alırsam ne ders ne uyku kalacak bunu bilip kendimi tutuyorum. hele bi yaz gelsin, büyük vuruş ve kapan ard arda okunarak tarafımdan ziyafet çekilecektir.

edit: ben bu adamı okumaya lisede kupon biriktirip aldığım kitaplarla başlamıştım. şu entry'yi yazdığımda da çaylak falandım hatırladığım kadarıyla. şimdi üniversite bile bitti gitti. şu "çok derin bir anlatımı falan yok ama öyle bir şey aradığım da yok zaten" diyen kız 180 derece bir dönüş yaparak, özellikle anlatıma önem verir oldu. harlan coben'in ise büyük vuruş'u yarıda bıraktıktan sonra yüzüne bile bakmadı.
    evrim geçirmişim resmen, ıssız adada sıkıntıdan patlasam okumam şu an.
hesabın var mı? giriş yap