şükela:  tümü | bugün
  • ''ne dedim ki kömür gözlüm ben sana
    yine geldi ayrılığın sırası''

biri bana böyle bir soru sorsa kıyıp da çemkiremem de. işte o yüzden türküler aşkı yaşatıyor. böyle diyen adama dırdır yapılır mı?
  • bir emirdağ türküsüdür...

(bkz: zalım poyraz)
    (bkz: al fadimem)
    (bkz: düz oyun)
  • adamın boğazını düğümleyip yutkunduramayacak kadar etkileyici, insanı ağlatacak kadar off fena diken diken işte...
  • bütün emirdağ türküleri gibi, yaralayıcı, iç geçirtici..

http://www.youtube.com/watch?v=cdodypkjxva
  • "insan bir akşam üstü ansızın yorulur" demiş ya şair, işte insanın kulağına çalındığı anda ansızın yoran bir türkü bu.

harman nedir, ne değildir, pek bilmeyiz ama kömür gözlünün yâri "harman zamanı ayrılık olmaz" dediyse doğrudur.

gerçi ayrılık hiç olmasın, zemheride, eyyam-ı baharda, harman zamanında, bağ bozumunda...ayrılığa zaman yok gördün mü?

ne demişler? duvarı nem, yiğidi gam, bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm...
  • musa eroğlu'nun döktürdüğü türkü. insanda ister istemez; bir yaz günü balkonda, bol erikli, bol kavunlu bir rakı sofrası çağrıştırıyor (hatta kurdurtuyordur da..)
  • bu güzel türkümüz, tırpancı kara yusuf ile ağa kızı elif'in kavuşamama hikayesinden kara yusuf tarafından yazılmıştır. en güzel musa eroğlu söyler.

buyrun; http://www.turkudostlari.net/hikaye.asp?turku=3964
  • "...gel otur yanıma benim sevdiğim
    ayrılık mı olur harman zamanı..."

dizeleriyle sevdiceğine; harman kaldırmak* zor iş olduğundan;

"zaten işim başımdan aşkın. şu işin gücün arasında bir de ayrılıkla mı uğraşalım güzelim, yapma böyle"

mesajı vererek gülümseten, hayatın içinden duyguların güzel bir dışa vurumudur bu türkü.
  • hangi halet-i ruhiyede dinlersem dinleyeyim beni ağlatmayı başarabilen ender türkülerden. afyonkarahisar'ın emirdağ civarında bir gözyaşı pınarı var da ben mi bilmiyorum, nedir?

nice içten serzeniştir bu arkadaş:

"çeşmenin başından işmar edersin
    seni sevdiğime pişman edersin"
  • musa dedemin yine yuregimi burkacak guzellikte okudugu emirdag turkusu.