4 entry daha
  • "insan bir akşam üstü ansızın yorulur" demiş ya şair, işte insanın kulağına çalındığı anda ansızın yoran bir türkü bu.

harman nedir, ne değildir, pek bilmeyiz ama kömür gözlünün yâri "harman zamanı ayrılık olmaz" dediyse doğrudur.

gerçi ayrılık hiç olmasın, zemheride, eyyam-ı baharda, harman zamanında, bağ bozumunda...ayrılığa zaman yok gördün mü?

ne demişler? duvarı nem, yiğidi gam, bir ayrılık, bir yoksulluk, bir ölüm...
  • ''ne dedim ki kömür gözlüm ben sana
    yine geldi ayrılığın sırası''

biri bana böyle bir soru sorsa kıyıp da çemkiremem de. işte o yüzden türküler aşkı yaşatıyor. böyle diyen adama dırdır yapılır mı?
  • afyon erkeklerinin cinliğini anlıyoruz bu türküden. ''gel otur yanıma benim sevdiğim'' diyince sanıyo musunuz ki saçlarını okşayıp bağrına basacak da kulağına iki güzel laf edecek? onun derdi harmandaki samanı kim kaldıracak? o yüzden ''ayrılık mı olur harman zamanı?'' diyor. hazır elinin altında avrat dururken ırgata kim para verecek di mi? seni çakal.

harman bittiğinde de mahsulün parasını pavyonda başka karılarla yer bu.
  • musa eroğlu'nun döktürdüğü türkü. insanda ister istemez; bir yaz günü balkonda, bol erikli, bol kavunlu bir rakı sofrası çağrıştırıyor (hatta kurdurtuyordur da..)
  • "...gel otur yanıma benim sevdiğim
    ayrılık mı olur harman zamanı..."

dizeleriyle sevdiceğine; harman kaldırmak* zor iş olduğundan;

"zaten işim başımdan aşkın. şu işin gücün arasında bir de ayrılıkla mı uğraşalım güzelim, yapma böyle"

mesajı vererek gülümseten, hayatın içinden duyguların güzel bir dışa vurumudur bu türkü.
  • hangi halet-i ruhiyede dinlersem dinleyeyim beni ağlatmayı başarabilen ender türkülerden. afyonkarahisar'ın emirdağ civarında bir gözyaşı pınarı var da ben mi bilmiyorum, nedir?

nice içten serzeniştir bu arkadaş:

"çeşmenin başından işmar edersin
    seni sevdiğime pişman edersin"
  • adamın boğazını düğümleyip yutkunduramayacak kadar etkileyici, insanı ağlatacak kadar off fena diken diken işte...
  • bu güzel türkümüz, tırpancı kara yusuf ile ağa kızı elif'in kavuşamama hikayesinden kara yusuf tarafından yazılmıştır. en güzel musa eroğlu söyler.

buyrun; http://www.turkudostlari.net/hikaye.asp?turku=3964
  • sabah sabah loopa alınmaması gereken türküdür. tabiki en güzel musa eroğlu söyler, saza dokunuşları insanı kendinden alır. ayrıca insana haritadan emirdağı aratıp sebepsiz yere gitme isteği uyandırır.
    (bkz: #37344226) evet sanırım emirdağ civarlarında bir gözyaşı pınarı olmalı, ne dedim ki kömür gözlüm ben sana , seni sevdiğime pişman edersin..

kimse tam sözlerini yazmamış onuda ben yapayım.

harmana serdiler sarı samanı
    hiç bitmiyor emir dağının dumanı da
    gel otur yanıma benim sevdiğim
    ayrılık mı olur harman zamanı da

çeşmenin başından işmar edersin
    seni sevdiğime pişman edersin de
    ne dedim ki anan ile babana
    beni çatallıya düşman edersin de

emirdağınan çatallının arası
    çekilmiyor ayrılığın yarası da
    ne dedim ki kömür gözlüm ben sana
    yine geldi ayrılığın sırası da
  • 300-400 sayfalık derinlikli, felsefi kitaplar okuyoruz. her biri kendi meşrebince hayatı anla(t)maya çalışıyor. ama ben hiçbirinde "gel otur yanıma benim sevdiğim/ ayrılık mı olur harman zamanı" gibi bir derinliği bulamadım. buna ulaşabilmek için gereken sadeliği anadolu insanı beyniyle değil gönlüyle yakalayabilmiş bir zamanlar. türküler de o menbadan çıkmış. tezene tutan ellerine, sesine, sözüne kurban musa eroğlu da bize ulaştırmış.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap