şükela:  tümü | bugün
  • kasim ve mart aylari arasinda yasanan kurak donemde, sahra colunden kuzeybati afrika kiyilarina dogru esen, kuzey veya kuzeydogulu, asiri kuru ve tozlu ruzgar.
  • buyuk sahra colunden guneye, yani gine korfezine dogru da eser ve nijerya, nijer, benin, gine, senegal gibi bolge ulkelerini, ozellikle ic kesimlerini etkiler. ekim ayından itibaren 2-3 ay suren bir donemde kuzeyde meydana gelen kum firtinalarının etkisiyle hava sıcakligi ortalamanin altina duser ve kuzeyden gelen ince kum tabakası bir sis perdesi halinde gokyuzunu kaplar. bazen ucak seferlerini bile engeller.
  • fransa'nın 2011'de libya'ya karşı giriştiği hava ve deniz harekâtına verdiği kod isim.

(bkz: http://en.wikipedia.org/wiki/opération_harmattan)
  • (bkz: gavin weston)
  • "harmattan is coming"

bir cisim yaklasiyor ama anlamiyorum tam olarak nedir. herkesin dilinde bu var "harmattan is coming".

ben game of thrones'u tamamen izlemeyemedim ama orada beklenen şeyi anlıyorum, mevsim beklemeyi bilirim. sonbahari beklerim, kisi beklerim. ilkbahar ve yazi o kadar beklemem. mevsim beklemeyi sizden ogrenecek degiliz.

anlatıyorlar böyle çok kuru olacak, çok su içmek zorunda kalacaksın, gece olunca dışarı çıkamazsın soğuk olur. ulan topu topu 2 tane mevsim var zaten. sıcak mevsim, az sıcak ve yağmurlu mevsim. bu da arada geçiş gibi bir şeymiş. şurada ekvatordan 400 km falan uzaktayım ne soğuğu lütfen ayrıca ben palapat kırından gelmiş bir insanım. o yüzden ne diyoruz harmattan'dan korkan bu yağsız ve fit insanlara: "assittirin oradan beya". aynen böyle diyoruz zaten anlamıyorlar. ördek olmayan bir ülke lam burası, ne soğuğundan bahsediyorsunuz.

şimdi benim diyarlarımda yapraklar sarıdan kırmızıya dönmeye başlamıştır, bembeyaz levrek sürüleri son hız aşağı denizlere akıyordur, çulluklar ormana gelip yerleşmeye başlamıştır. şehrin merkezlerinde katavasyanın doruklarını yaşadığının farkında olmayan insanlarımın bazıları tshirt, bazıları palto ile dolaşıyorlardır ve bu tezatın farkında değillerdir. benim diyarlarımın mevsimleri gibi mevsim yoktur dünyada.

ama yine de mevsimsel, meteorolojik anlamda yeni bir seyi beklemek çok güzelmiş, değişiklik oldu valla böyle. harmattan geliyor, yeni bir süreç geliyor. hepinize yeni süreçler dilerim.

http://en.wikipedia.org/wiki/harmattan

"harmattan is coming"
  • denizcilerin karanlıklar denizi dedikleri rüzgar.
  • senegal'den sudan'a gökyüzünün rengini çalan rüzgar.
  • ayrıntı yayınlarınca basılmış bir kitap

arka kapakta yazdığı üzere bir kız çocuğunun büyüme sancıları anlatılıyor. çok başarılı olduğu söylenemez. satırlarında konunun uyandırdığı duygusallık bulunmuyor. bir türlü romanın içinde hissedemiyorsunuz kendinizi. sıkıcı sayılmasa da akıcı olduğu da söylenemez. bitirdikten sonra aklımda kalan tek kısmı çocuğun ilk adetini gördüğünde çok gizli bir günah işlemiş gibi gecenin yarısında kimseye uyandırmamaya dikkat ederek o suçun izlerini taşıyan yorganını ve çarşafını yıkamaya korka korka gitmesi babasının bunu yakalayınca demek ki zamanın geldi minvalinde bir şey söylemiş olması oldu.
  • kasım ve mart ayları arasında yaşanan kurak dönemde, sahra çölünden kuzeybatı afrika kıyılarına doğru esen, kuzey veya kuzeydoğulu, aşırı kuru ve tozlu rüzgar. rüzgar çok tozlu ve kuru olmasına rağmen kıyıdaki havadan daha serin olması ve insanları rahatlatması nedeniyle 'doktor' olarak isimlendirilir. taşıdığı kum ve toz bazen kalın bir bulut oluşturduğundan ve özellikle nehirlerde görüşü kısıtladığı için ulaşımı engeller.