şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üstadları olarak
  junior wells
  howlin wolf
  sonny terry
  little walter
  john popper*
  ve tabiki dan aykroyd u sayabileceğimiz mest edebilitesi yüksek enstrüman.
 • genelde bilinen 2 turu olan calgi.
  (bkz: diatonic harmonica)
  (bkz: chromatic harmonica)
 • mızıka diye bildiğimiz şey için;
  (bkz: agız armonikasi)
 • harmonica'da bend (nota kaydirma) icin: (bkz: bend/5)
 • temel olarak iki tür (bkz: mızka) vardır: diatonic ve (bkz: chromatic harmonica). diatonikler genelde 10 delikli olur ve temel notaları vardır. örneğin c mızıkasındaki deliklere üfleme veya içine çekmeyle sadece c (do) majör dizisinin sesleri çıkar.

  kromatiklerde ise genelde 10-12-14 deliklidir ve bunaların bazılarında da "pompa" denilen bir mekanizma bulunur. bu pompa yardımıyla kromatik mızıkadan bir oktavı oluşturan 12 ses de çıkartılabilir.

  (bkz: mızıka) konusunda önce ne tür müzikten hoşlandığınız ya da ne tür müzik çalmak istediğinize karar vermelisiniz mızıkada. kromatik mızıka daha çok klasik müzik, caz, latin müzikleri çalmak için kullanılır.(bu müziklerin armoni yapısı nedeniyle çok sayıda sese ve geçişe ihtiyaç vardır pek bilmiyorum da öyledir herhalde.)

  diatonikler is blues, rock gibi müziklerde daha çok kullanılır. diatonik mızıkanın öğrenmesi göreceli olarak daha kolaydır.
  mızıka seçmeden sonra ilk iş mızıkayı düzgün tutmaktır. mızıka (sağ elini kullananlar için) sol elin baş parmakla işaret parmağının arasına oturtulup ağıza paralel şekilde tutulur, sağ el de elin büyüklüğüne göre istenen şekilde mızıkayı tamamen kapatacak şekilde sağ elin üstüne kapatılır.

  sonraki kısım ise mızıkadan düzgün bir şekilde tek nota (single note) çıkarabilmek. düzgün bir tek nota parmaklarınızla bir tek delik dışında tüm delikleri kapatıp mızıkaya üfleyip içinize çekmenizle çıkan sestir.

  bu gerçekten en önemli kısımıdır mızıka çalmanın.

  single note çıkarmak için kullanılan 3 teknik vardır:

  1) dil yuvarlama. genetik bir özelliktir. herkes yapamaz tam olarak dilini u şekline getirmeyi. yuvarladığınız dili mızkaya yapıştırısınız. mızıkayla hava alış-verişini yuvarlanan dilin ortasından yapar dille etrafdaki delikleri kapatırsınız. yapması zordur.

  2) dil ile kapatma. dilinizi kullanarak üfleyeceğiniz deliği ağzınızın sağ (sol) tarafında bırakır dilinizle sol(sağ) tarafta kalan delikleri kapatırsınız.

  3) balık dudağı(düz üfleme): ayna karşısında bir süre çalıştıktan sonra dudaklarınızı balık dudağı şekline getirip havanın girip çıkması için sadece bir delik genişliği kadar yer bırakıp.

  ben şahsen bu tekniği (3) kullanarak çalıyorum. diğer teknikler ilerki seviylerde bazı efektleri yapmak için avataj sağlasa da gerek dil sağlığınız için gerekse kolaylık bakımından 3. teknik daha mantıklı gözüküyor benim açımdan.

  düzgün tek nota sesleri çıkarmak gerçekten çok önemli. tam istenilen bir ses çıkarılana kadar 2 hafta süre geçebilir.

  gelelim harmonikalara.

  blues çalmak için piyasada en uygun fiyata alınabilecek nispeten en kaliteli aletler hohner ya da lee oskarların major diatonik harmoniklarıdır.

  orta üst seviyedekiler:

  hohnerın blues harp, marine band, special 20, pro harp, big river harp orta üst seviyee modeleri bunlar yaklaşık 25$ civarındalar. daha ucuz istiyorsanız hohner blues band fiyatına göre en üstün performansı veren mızıka ama bulunması kolay değil pek.

  blues çalmak için ise major diatonik mızıkayı "second position" ya da "cross harp" adı verilen teknikle çalmak gerekiyor. bu teknikle perfect 5'liler çevrimine göre c mızıkadan g blues şarkılar çalınıyor. (yani mızıkanın tonundan 5 yarım ses daha pes tondan blues çalınabiliyor.

  internetten araştırmayla daha detaylı bilgi bulabilirsiniz ancak genel olarak ditaonik harmonikalarda blues dizisi (major pentatonik ya da tam bilmiyorum bunu da) second position da:

  2:(bkz: diatonic harmonika)nın delik numarası
  d:draw (içine çekme)
  b:blow (üfleme)
  db:draw bend (bükme - içine çekerken havanın açısını değiştirip sesi yarım ses tizleştirme)

  2d , 3db , 4db , 4d , 4b , 5d , 6b

  major blues şarklara bu dizideki notaları kullanarak rahatça eşlik edebilirsiniz.
 • bir adet edinip* , şu sıralar çalmaya çalıştığım ilginç alet , biraz öğrenmeye başlayınca pek zevkli oluyor orası ayrı. göründüğü kadar kolay değil falan derlerdi , inanmazdım. ya çok yeteneksizim , ya da hoca eşliğinde öğrenmek gerekli. bir hafta boyunca evde kasma sürecimden sonra hala düzgün bir melodi çıkarabilmiş değilim. yeni başlayan veya başlamak isteyenler profesyonel olarak çalanları izlememeli. youtube da bile dolaşırken moralim sıfırlanıyor yahu. örnek mi ? (bkz: ronnie shellist)
 • şu sıralar elimden düşürmediğim ve çevreye verdiğim geçiçi rahatsızlıktan dolayı özür dilediğim alet. efendim, tuner yardımı ile 10 delikli bir diatonic harmonikanın nota değerlerini bulmaya çalıştık. daha sonra da gitar ile solo olarak çalınan şarkıların notalarına göre bazı şarkıların harmonic tablarını çıkarttık ve gayet başarılı oldu. şöyle ki;

  1b* : c (do)
  1d* : d (re)
  2b : e (mi)
  2d : a (la)
  3b : g (sol)
  3d : b (si)
  4b : c (do)
  4d : d (re)
  5b : e (mi)
  5d : f (fa)
  6b : g (sol)
  6d : a (la)
  7b : f (fa)
  7d : b (si)
  8b : e (mi)
  8d : d (re)
  9b : g (sol)
  9d : e (mi)
  10b : f (fa)
  10d : a (la)

  görüldüğü üzere mızıkam do dizisinden bir diatonic harmonika. ancak henüz drew-bend tekniğini uygulayamadığım için, bu teknikle uygulanan seslerin nota değerlerine sahip değilim.

  evet bir de size kendi usulümüzle pinhani - beni al tabı.

  buyrun:

  4b 3d 4b 3d 4b 3d 4b 3d 4b 3d 4b 4d 4b 3d 4b 3b x2
  5b 5d 6b 5d 5b 5d 4d 4d 5b 5d 5b 4d 5b 4b 4b 4d 5b 4d 4b 6d 4d 4b 3d 4b 3d 6d 6b
 • 2 adam 2 karidan olusan norvecli bir indie pop grubu..
  http://www.harmonica.no/
  http://www.myspace.com/harmonicatheband
 • blues harp olarak da gecer. dinlediklerim arasinda en guzeli alan wilson'inkidir.