*

• bozkurt adlı kitabın yazarı.
  • (bkz: grey wolf)
  • kitapları türkiye'de sansürlenen, atatürk'ün yaşadığı zaman onun hakkındaki tek biyografiyi çıkarmış olan ingiliz albay, yazar.

http://arsiv.mevsimsiz.net/y-11162/siyah_serit/
    http://www.atam.gov.tr/…ustafa-kemal-kitabi-uzerine
  • grey wolf'ta atatürk'ün, şeyh said isyanı sonrası muhalefeti bastırmak için mücadelesini anlatırken şöyle der:

"oyundaki bütün unsurları tanıyordu. türkiye'de bu hep aynı olmuştu. ortada eğitim görmüş bir orta sınıf yoktu. birkaç yetenekli insan dışında bütün türkler cahil ve böndü. her şeyin kötü olduğu zamanlarda bile sakin sakin otururlar, hiç yakınmadan acı çekerlerdi. ispanyollar ya da irlandalılar gibi içgüdüsel birer devrimci değillerdi. fakat becerikli ve vicdansız liderlerce kandırılırlar ve gözleri kapalı onların ardına düşerlerdi. bu yüzden dikkatini liderler üzerinde toplamalı ve onları susturmalıydı."

muazzam bir toplumsal analiz. bozkurt 1932'de yayınlanmış bir kitap. şimdi gelip türkiye'de 2 yıl geçirse yine aynı şeyler yazılır. değişmemiş olmamız ne acı.
  • 1892-1943 yılları arasında yaşamış olan, 1932 yılında yayımlanan "grey wolf mustafa kemal - an ıntimate study of a dictator (bozkurt mustafa kemal - bir diktatörün içten bir incelenmesi)" kitabının yazarı. bu kitap mustafa kemal atatürk hayattayken yazılmış ilk biyografi kitabıdır. sert bir dille yazıldığı düşünülen kitap uzunca bir süre türkiye'de yasaklanmış. daha sonra yayınlandığında ise sansürlü bir şekilde yayınlanmıştır. atatürk, kitabın yasaklanmasına dair: “kitabı yasaklamakla hükümet hata yapmıştır. eksik bile anlatmış. bu eksiklerini ben tamamlayayım da kitaba müsaade edilsin ve memlekette okunsun!” dediği söylenir. armstrong, kitabında atatürk’ün başarılarının çevresindekiler sayesinde olmaktan çok, onlara rağmen meydana geldiğini söyler. aslında bu ifade, kitabın atatürk’ün cumhurbaşkanlığı dönemindeki hükümetler tarafından niçin yasaklandığının cevabı olabilir.
  • atatürk hayattayken hakkında yazılmış ilk biyografinin yazarı. kitapta bazen kendini yazarlık moduna geçirerek atatürk'ün latife hanım ile olan ilişkisini ilginç şekilde kendince uydurarak anlatmıştır. bunun gibi hatalarını kenara bırakırsak kitap ortalama-iyi arası derecede bir biyografidir. özellikle kitabın sonunda atatürk ile ilgili küçük değerlendirmesi gerçekten okuduklarım ve duyduklarım arasında en iyilerinden biriydi ;

''yürümeyi öğreninceye ve yolu tanıyıncaya kadar milletinin elinden tutup ben yönlendireceğim. ancak ondan sonra kendi başına karar verebilir , kendi kendisini yönetebilir. o zaman benim eserim de tamamlanmış olacaktır.''

okunması gereken atatürk biyografilerinden birisi.
  • ingiliz ordusunda yüzbaşı rütbesindeyken birinci dünya savaşı sırasında osmanlı devletine esir düştü. savaş bitmeden kısa süre önce görevlilere rüşvet vererek kaçtı. istanbul'un işgalinden sonra istanbul'da görevlendirildi. anadolu'ya silah ve cephane kaçıran kuvai milliyecilerle mücade görevinde bulundu. kurtuluş savaşının karşı cephesindeki bir orduda subaydı.
    bozkurt adlı eseri okunurken bunların göz önünde bulundurulması gerekir.
    genellikle ismi h. c. armstrong olarak kısaltılır.
  • bozkurt'u henüz bitirdim her türk gencinin okuması gereken bir kitap.atatürk'ün tanrısal kişiliğinin yanında insani yönlerini de gösteren bir kitaptır.orjinal halindeki hakaretvari ifadeleri de 1914'de savaşta türk'lere esir düşmenin verdiği kuruk acısıyla yazdığını düşünüyorum.kitabın son sözü çok hoşuma gitti.

''gelecek onun güçlü avuçları içinde uzanmaktadır.eğer bu eller gevşer , titrer ve başaramazsa her şeyi mahvedecek kadar güçlü olsa da , eğer inşa edemezse , o zaman türkiye ölecektir.o ,türkiye'de bir daha kesinlikle bir dikdatör ortaya çıkmasın diye dikdatör olmuştur.''
  • bir ingiliz albayıdır kendisi... 1891 yılında doğmuş ve 52 yaşında 1943 yılında vefat etmiştir... yukarıdaki yazarların belirttiği üzere türklere dair bir kuyruk acısı vardır ve yazdığı biyografi tam bir oryantalist (bkz: şarkiyat) bir bakış acısıdır...

h.c.armstrong'un yayınlanan üç tane kitabı vardır ve üçüde biyografi kitabıdır. (kronolojik olarak aşağıda sıralanmıştır.)

1-bozkurt (grey wolf) [1932] - atatürk döneminde yazılmış ilk biyografidir. bu kitap türk hükumetleri tarafından yasaklanmıştır ancak günümüzde sansürlü bulunan halini okumak mümkündür.

2-arabistan kralının yaşam öyküsü - abdülaziz bin suud (lord of arabia, ıbn saud) [1934]

3-grey steel: j. c. smuts [1937]

üstte yazılan kitaplardan sadece ikisi türkçe'ye kazandırılmıştır.
hesabın var mı? giriş yap