şükela:  tümü | bugün
 • çanakkale zaferi dolayisiyla 1915-1918 arasi yayimlanan tüm dergiler (toplam 27 sayi ) yeniden basilmi$ ve kitap halinde sati$a sunulmu$tur.

  http://www.kaynakkitapligi.com/urun.php?id=1220
 • sadece resimlere bakmak yeter.. medeniyet, insanlik, vatan savunmasi, insani degerler, aci, sefkat, merhamet, güven, sadakat... bütün kelimeler yetersiz kaliyor yemin ederim..
  http://www.gallipoli1915.org/harpmecmuasi.htm
 • propaganda olduğunu ve anlatılan olayların üzerinden nerdeyse 100 yıl geçtiğini bilsem de bugün bile okudukça beni etkileyen dergi.
 • dönemin harbiye nezaretitarafından kasım 1915'ten haziran 1918 yılına kadar 15 günde bir olmak üzere 27 sayı halinde yayınlanmış, savaş döneminin en görsel içerikli ve kaliteli süreli yayınlarındandır. çıkış amacı harbiye nezareti'nin başlattığı "harp edebiyatı" kampanyasına uygun -şair ve yazarlarımızın yazmış olduğu- askerlerimizin cephedeki fedakarlıklarını, kahramanlıklarını anlatan edebi eserleri yayınlamaktır.
  cephedeki askerlerin kahramanlıklarının yanında cephe gerisinde olup bitenleride anlatan yazılarda yer almaktadır. örneğin mecmuada yayınlanan bir annenin oğlunu cepheye uğurlarken söylediği şu sözler tüm vatana cesaret vermektedir:
  “hüseyin annesinin elini öptü. zavallı, ciğerparesini bir daha kokladı. dedi ki: “hüseyin.. dayın şıpka’da, baban dömeke’de, ağaların da sekiz ay evvel çanakkale’de yatıyorlar. bak, son yongam sensin. minareden ezan sesi kesilecekse.. camiinin kandilleri körlenecekse sütlerim haram olsun.. öl de köye dönme. yolun şıpka’ya uğrarsa dayının ruhuna fatiha okumayı unutma. haydi oğul allah yolunu açık etsin.”

  çanakkale savaşları'nın 90. yılında harp mecmuası'nın bütün sayıları bir araya getirilip kitaplaştırıldı. kitabın içeriği ve baskı kalitesi göz önünde tutlursa fiyatı gayet makul.

  http://www.kitapkaynagi.com/…run.php?urun=1220&id=3
 • şuradan tamamına ulaşılabilecek olan mecmualardır.
 • türk tarih kurumu tarafından kitaplaştırılmış hali neşredilen, döneme tanıklık etmemizi sağlayan önemli bilgi kaynağı. kitabın içinde cihan harbi ile ilgili - internet ortamında bulamayacağımız - pek çok fotoğraf var. "yaşayan ölüler" bölümünü okumak ise insana daha bir hüzün veriyor. ismi, rütbesi ve fotoğrafıyla 100 sene sonra karşımıza çıkan şehitlerin olduğu sayfada, "şehit" kavramı harf ve rakam olmaktan çıkıp cisimleşiyor.

  not: kitabı antalya kitap fuarı'ndan aldım. 4 kuşak önceki dedeleriniz bu vatan için ne yaptı başlığında bir kez daha gördük ki, pek çoğumuz mecmuada bahsedilen şehit ve gazilerin torunlarıyız. onların hatırasını anımsamak adına sizin de almanızı tavsiye ederim.

  harb mecmû'ası