*

şükela:  tümü | bugün
 • harren hoare yada bilinen adıyla kara harren, nehir toprakları ve demir adalar'a hükmeden son demir adalar ve nehir kralı'dır ayrıca hoare hanesi'nin son üyesidir. ileride ölümüne sebep olacak harrenhal'ı inşa etmiştir.
  harren demir adalar'a hükmeden hoare hanesi'ne mensup olarak doğmuştur. karasu koyu'ndan boğaz'a nehir toprakları'na hükmeden kral harwyn hoare'nin torunu ve kral halleck hoare'nin oğlu olarak doğmuştur. harren'ın erkek kardeşi gece gözcüleri'nin lord kumandanlığı'na kadar yükselmiştir.

  saltanatı sırasında harren kibirli, kan kusturan , zülumeden bir hükümdar oldu. babası halleck daha mütevazi olan fairmarket'de hükmederken harren daha büyük bir kale yapmaya karar verir ve inşaatını bizzat kontrol ettiği 3 nesil (yaklaşık 40 yıl) süren harrenhal'ı inşa ettirir. nehir toprakları kalenin inşaatını finanse etmekte zorlanmıştır. etrafında kızaklarla zincirlenmiş ocaklarda ve yüksek kulelerde binerce esir işçi ölmüştür. kalenin çatı kirişleri yürek ağaçları'nın kesilmesi sonucu tamamlanmıştır.

  harren sonunda o muhteşem kalesi harrenhal'ı tamamladığında fatih aegon westeros'a iner. aegon ı targaryen sazlar savaşı'nda harren'ın adamlarına karşı büyük bir zafer elde eder ancak harren'ın oğullarından ikisi inleyen söğütler'de aegon ı targaryen'i yenerler. oğulları tanrıların gözü'nden harrenhal'a dönerken balerion tarafından öldürülürler. harren zulümkar hükmü yüzünden nehir toprakları lordlarının sevgisini kazanamamıştır. fatih aegon savaşta ilerlerken lord edmyn tully liderliğindeki nehirli lordların çoğu kara harren'e isyan ederler ve fatih'in ordusuna katılırlar.

  harren westeros'taki en büyük kalesi olan harrenhal'a erzağını iyi stoklamış bir şekilde çekilmiştir ve aegon targaryen'in diz çökme teklifini reddetmiştir. aegon ve ejderhasını harrenhal'ın yüksek duvarları engelleyememiş, harrenhal'ın en yüksek kulesinde harren ve oğullarını yakarak öldürmüş, soyu kurumuş ve hükmü sona ermiştir. harren harrenhal'da öldüğünde kardeşi lord kumandan hoare sur'da kalmaya devam etmiştir.

  harren ve oğullarının ölümü demir adalar ve nehir toprakları'nda büyük bir güç boşluğuna yol açmıştır. aegon ı targaryen lord edmyn tully'i nehir toprakları'nın üç dişli mızrak azam lordu ilan eder. kanlı geçen fetih savaşı sonrası aegon ı targaryen demirdoğumlular tarafından seçilmiş greyjoy hanesi'nden lord vickon greyjoy'u demir taht adına demir adalar'a hükmetmesine izin vermiştir.

  kaynak