şükela:  tümü | bugün
 • kurt vonnegut'un a$mi$ hikayesi. filmi de var, kisacik hikayeden kocaman film cikarmi$lar ve super olmu$. bir ara kanal 7 veriyor idi gunduzleri, rastlanirsa izlenmesi gerek.
 • filminden hiç hoşlanmadığım, çok güzel bir kurt vonnegut hikayesi.
 • eskiden ne alakaysa kanal 7de seyredip inanilmaz etkilendigim, insani paranoyak eden, sonuyla aglatabilen bir film.
 • "ben imparatorum," diye bagirdi harrison. "isitiyor musunuz? ben imparatorum. herkes ne diyorsam derhal onu yapacak!" ayagini yere vurdu ve studyo sallandi.
  (harrison bergeron, korkunun butun sesleri, metis edebiyat1993)

  kurt vonnegut jrin ayni adli hikayesinin kahramanidir. hikayede herkesin esit oldugu bir dunyayi anlatir vonnegut ama sadece hukuki ve ekonomik anlamda degil her alanda esittir insanoglu. herkes esit derecede guzeldir cunku guzel insanlar maskeler taktirilarak, vucutlarina agirliklar baglanarak hantal ve cirkinlestirilir. herkes esit derecede yeteneklidir cunku butun balerinler, muzisyenler, ressamlar hata yapmak zorundadir, normal bir insanin yapamayacagi kadar guzel bir sey yapmalari yasaktir, herkes esit derece akillidir cunku akilli insanlarin dusunmelerini engelleyici ozel aletler takmalari zorunludur.
  fakat harrison bergeron o kadar guzel guclu ve akillidir ki hukumetin yaptigi en korkunc maskeyi, en agir agirliklari ve en gelismis dusunme engelleyicisini kullanmak zorundadir. kurtaricimiz harrison bergeron duzene karsi cikar ve olaylar gelisir.*
 • 2081 adı altında bir filme daha uyarlanan kısa hikaye
 • zamanında kanal 7 denen üper kanal bu filmdeki bazı sahnelerden rahatsız olduğu için kısmen makaslayarak, bazı sahnelerde görüntü ayarlarıyla oynayarak, bazı sahneleri ise flu yaparak yayınlamıştı. sağolsun bu sayede film boyunca hiç bir kadının kalçasını insanların öpüşmesini ve daha bir sürü ahlakımızı bozacak sahneyi görmek zorunda kalmamıştık.
 • sonu ile ignorance is bliss mottosunun ne kadar tartışmaya açık olduğunu gösteren distopik kurt vonnegut hikayesi. insanları eşit hale getirmek için mükemmelleştirmeye çalısmak yerine fiziksel ve zihinsel olarak orta seviyeye göre kalibre edilmesi çok tuhaf. orta zeka, yetenek ve güzelliğin altındaki insanlar için ne yapılıyordu acaba diye de merak ettim.
 • şöyle bir sahneyle anılmıştır kendisi mükemmel insan jonathan ames tarafından.
  are you harry bergeron?