şükela:  tümü | bugün
 • hermann hesse 'nin bozkırkurdu isimli romanindaki cok duyarli intihari bu kadar ciddi ciddi ve kapsamlı dushunebilen tek insan oldugunu dushundugum karakter.
 • bir değil, milyonlarca karakterden oluştugunu düşünen herman hesse karakteri. bir nevi misanthrope sanılsa da aslında değil.
  (bkz: bozkırkurdu) ya da (bkz: steppenwolf)
 • vuudi'nin filmografyasındaki en kötü filmlerden biri olan o filme atıfla herri'nin hâlleri / harry haller.

  (bkz: deconstructing harry)

  (bkz: harry dans tous ses états)

  (bkz: yaramaz harry)
 • sadece kurt ve insan olmak üzere iki karakterden oluştuğunu düşünen ama aslında insanın milyonlarca karakterden oluştuğunun farkına varamayan bozkırkurdu karakteri. insan karakteri varlığını gösterirken, kurt gizlenip onu izler ve aşağılar, kurt ortaya çıktığında ise insan bir köşeye çekilir ve kurtu izler, inceler ve aşağılar. bu 'dengesizlik' değil, bir göğüse hapsedilmiş iki ruh gibidir (kitapta da dendiği üzre).

  --- spoiler ---

  kendinden bir parçayı insan, bir parçayı kurt diye niteler ve bu kadarla işi bitirmiş, kendini tüketmiş görür. içinde bulunduğu tüm ussal, yüceltilmiş ya da uygar özleri "insan"ın, tüm içgüdüsel, vahşi, karmaşık özleri ise "kurt"un içine tıkıştırır.

  korkarız, ruhunun henüz hiç de insan aşamasına ulaşmamış pek geniş bölgelerini "insan" kapsamına, varlığının çoktan kurtluktan çıkmış bölgelerini ise "kurt" kapsamına alır.

  --- spoiler ---

  ...ve ayrıca:

  --- spoiler ---

  bay haller iki çağ arasında sıkışıp kalanlardan, tüm korunmuşluk ve suçsuzluklara uzak düşenlerden, insan yaşamının tüm güvensizliğini kişisel acı ve cehenneme dönüştürüp yoğun biçimde yaşamaları alınlarına yazılmışlardan biridir.

  --- spoiler ---
 • 50 yasimda intihar etme fikrini aklima sokmus kafasi bozuk karakterdir. ondort yasinda papaz okulunda intihara kalkisan bir yazarin yarattigi karakterden ve onu icsellestirenden ne kadar topluma hayir gelir artik bilemem.
  (bkz: sebebin sonuc olmasi)
 • tanışsalardı, antoine roquentin'le sıkı ahbap olurlardı.
 • hermann hesse'nin bozkırkurdu romanı boyunca friedrich nietzsche ile immanuel kant arasında dolaşan, sonunda nietzsche'yi seçen ama acı çekmeye artık dayanamamış olan roman kahramanı.
 • diğer kendisi gibi bazı roman karakterleriyle karşılaştırıldığı zaman* içimden "yürü be helal olsun" cümlesini geçiren karakter. belki de bunun sebebi o diğer aşırı doldurulmuş dahi karakterlerle karşılaştırıldığı zaman daha az yetenekli olduğu için kendime daha yakın hissetmemdendir. ayrıca yine o diğer karakterlerde olmayan duygusallık kendisinde mevcuttur. yalnız kalıp iç dünyasına indiği zaman duyguları olduğu için kazanır. intihar ile sonuçlanmaz hikayesi.
 • iki kişiliğin birbirinden bağımsız, birbirine zıt nasıl yaşaması gerektiğini gösteren bir adam. hırçın, asi, yalnız ruhunu bir yerde sonlandırması için ihtiyaç duyduğu ikinci kişiliği benimsemiş ve bunu felsefe, müzik ve şiirle işlemiştir.

  bütün bu insancıl duygular ve dünya meseleleri hakkında derinlemesine düşünmesini, borçlu olmadığı bir kişiliğin ardına koymasını da başarmış bir adam. yalnızlığında kendine gelmesi veya kendinden hiç gitmemesi, sahip olduğu tüm kutsallarını insancıl ruhuna adaması onun ikinci kişiliğini zerre kadar törpülemesine müsade etmemiş bir adam.ardında sakladığı ikinci kişiliğinin, bir anda nefretini ortaya çıkaracak bu gücün, kendisinde olduğuna inandırmış birisi.

  kazandıklarını ve gerçekten kendinden yana olanı, yalnızlığını ve kutsallarını farkında olmadan bozkırkurdu na adamış ve aldanmış adam.

hesabın var mı? giriş yap