şükela:  tümü | bugün
487 entry daha
  • hayatımı sonsuza kadar değiştirmiş seri. kendisi bana kitap okuma alışkanlığını kazandırmıştır, çok satanlarda gören annemin kendisi için aldığı ama hala aradan seneler geçmesine rağmen okumadığı kitap o zamanlar daha birinci sınıfta olan bana kapağı nedeniyle çok ilginç gelmişti. henüz yedi yaşında olan ben kitabın konusunu okuduğum zaman büyücülerin olduğunu görüp iyice merak etmiş ve okumaya başlamıştım. o birkaç sayfadan sonra artık harry potter dünyasına bağlanmış ve kitapların adeta esiri olmuştum.

kitap kendisini öyle benimsetiyor ki;
    -privet drive’dayken o kısımların çabuk bitmesini istiyorsunuz, sanki dursleyler harry’ye değil de size işkence ediyorlar. vernon enişte’ye sağlam küfrü basmak istiyorsunuz.
    -her hogwarts’a geliş kısmında sanki kendiniz gidiyormuşçasına heyecanlanıyorsunuz ve içinizi sıcak bir duygu kaplıyor. yatılı okula özeniyorsunuz, büyük salon’daki ziyafetleri düşününce kendi okulunuzun dandik yemekhanesiyle kıyaslayıp burukluk yaşıyorsunuz. hogwarts’ta işlenen derslerle kendi derslerinizi kıyaslayınca üzülüyorsunuz. biz oturup saçma sapan bitki tohumuymuş, virüslermiş, entalpiymiş öğrenirken adamlar karanlık sanatlara karşı savunma, iksir, biçim değiştirme gibi dersler alıyor diye düşünüp moralinizi bozuyorsunuz.
    -weasley ailesinin olduğu kısımları mutlulukla okuyorsunuz, sanki o an siz de weasleylerle berabersiniz ve hayatınızın en mutlu dakikalarını yaşıyormuşçasına sevinçli oluyorsunuz. fred ve george’la tüm gün takılmak istiyorsunuz.
    -quidditch oynamak, en azından oynamasanız bile izlemek istiyorsunuz.
    -hagrid’in kulübesinde her ne kadar taş gibi de olsa yaptığı kurabiyelerden yemek istiyorsunuz. orada çay içip tüm gün gevezelik yapmak istiyorsunuz.
    -hogwarts’a trenle giderken siz de okulunuza öyle uzun ve konforlu bir yolculukla gitmek istiyorsunuz, tüm yaz görmediğiniz arkadaşlarınızla trende sohbet ederken bir yandan da kusana kadar bertie bott’un bin bir çeşit fasulye şekerlemesi, çikolatalı kurbağa, balkabağı poğaçası gibi şeylerden yemek istiyorsunuz.
    -diagon yolu’na gidip saatlerce orayı gezmeyi diliyorsunuz.
    -gryffindor ortak salonu’nda oturup ödev yapasınız geliyor.
    -okul kurallarını ihlal edip yasak orman’da atraksiyon yaşayasınız geliyor.
    -hogsmeade’e gidip saatlerce dolaşmak istiyorsunuz. kaymak birası ve ateş viskisi’nin tadını inanılmaz merak ediyorsunuz ve balyumruk’taki tüm tatlıları tatmak istiyorsunuz.
    -çapulcu haritası’na sahip olmak istiyorsunuz.
    -quidditch dünya kupasını izlemeye can atıyorsunuz.

biliyorum, muhtemelen bu saydıklarım manyaklık boyutuna giriyor, kitaplarını 4-5 kez okuduğum için kabul ediyorum bu konuda manyak olduğumu. hp bitince uzun bir süre bir daha böyle bir kitap gelmeyecek diye çok üzülmüştüm. ama jkr birkaç röportajında hp’yi kolay kolay bırakabileceğimi sanmıyorum bu seri benim çocuğum gibi kesin kendime hakim olamam ve ileride yine yazarım dediğinden beri çapulcularla ilgili bir kitap çıkaracak diye fantezilerim var. snape’in on altı on yedi yaşındaki hallerini görsek fena mı olurdu?
    bu serinin filmleri de epey güzel ama kitaplarının yanında çok eksik kalıyor. yönetmenler de haklı kitaptaki her sahneyi koymaya çalışsa her film 3-4 parçadan oluşurdu. beşinci ve altıncı film hariç diğer filmler iyiydi ama beş ve altı tam bir rezaletti. bir de dördüncü filmde quidditch dünya kupasını koymamaları beni inanılmaz hayal kırıklığına uğratmıştı.

ya bir de bir filmin soundtrackleri bu kadar mı güzel olur?

not: itiraf ediyorum on bir yaşına gelene kadar hogwarts mektubumu beklemiştim.
  • şimdi trt'de azkaban tutsağını izlerken ömrümün sonuna kadar etkisinden kurtulamayacağımı anladığım seri. kitaplarını defalarca okuyup filmlerini sürekli izlememe rağmen her izleyişimde duygulanarak izliyorum. kendime engel olup kitapları 4 senedir okumuyorum, belki birazcık unuturum diye bekliyorum ama olmuyor. hiçbir şeyi unutmuyorum, harry potter'la ilgili bir bilgiyi unutmam mümkün değil.
    benim için harry potter kitap okumaya başlama sebebimdir ve bir kitaptan ötedir. her zaman favori kitap serim olarak kalacaktır, hiçbir kitap okurken harry potter kadar duygu katmamıştır bana.

ileride harry potter'la ilgili ufak bir dövme bile yaptırmayı düşünüyorum. ufak bir deathly hallows işareti ya da ufak bir şimşek şeklindeki yara izinin dövmesi...

edit: hp'yle ilgili bir şeyler okurken harry'nin ilk kitapta hayvanat bahçesinde kurtardığı yılanın nagini olduğunu öğrendim ve hayatımın şoklarından birini yaşadım. benim bildiğim son hortkuluk harry değil miydi, nagini ordan kaçtıktan sonra mı voldemort'un yanına gitti ve hortkuluk oldu (ki buna pek ihtimal vermiyorum, voldemort hiçbir bedene sahip değilken hortkuluk yaratacak gücü kendinde bulamaz.) yoksa nagini önceden de hortkuluktu voldemort ölünce sahipsiz kaldı ve hayvanat bahçesine mi yollandı, harry'yi tanıyıp bilerek mi onla konuştu? eğer öyleyse jkr'ye milyonuncu kez hayranlığımı belirteceğim. fikri olan yeşillendirirse harika olur.

edit2: gelen mesajlar üzerine çoğu insanın bunu benim gibi ilk defa duyduğunu öğrendim ve bazıları da jkr'nin bunu yalanladığını ya da bilginin kanıtının olmadığını söylediler. bir yerde de bir yazıyla karşılaştım;

the snake set free by harry in book one is a boa constrictor. a snake without fangs. nagini has fangs. - harry'nin birinci kitapta serbest bıraktığı yılan bir boa yılanı. zehirli dişleri olmayan bir yılan. nagini'nin zehirli dişleri var.

şimdi ya jkr bu gerçeği unutup bir yanlışlık yaptı (ki pek ihtimal vermiyorum. kitaplarda ufak tefek hatalar olmasına rağmen bu kitapta yazmayan bir olay ve jkr'nin böyle bir hata yapması biraz olasılık dışı geldi.) ya da o yılanın nagini olmasının efsanevi bir şey olacağına inanan bir hayran ortaya sahte bir jkr sözü atıp herkesin buna inanmasını sağladı.

hp hayranı bir arkadaşım bu gerçeği duyduğunu, voldemort'un bilerek nagini'yi hayvanat bahçesine verdiğini söyledi. çünkü hortkuluklarının birbirlerinden uzak ve umulmadık yerlerde olmasını istiyormuş, bir hayvanat bahçesi de hortkuluk bulunabilecek son yerlerden biri.
    ama kitapta yılan için kafeste doğmuş diyordu. her türlü bir yerden mantık hatası çıkıyor o yüzden ben o yılanın nagini olmadığına inanmak istiyorum.

jkr'nin muhtemelen sahte olan sözü;

yes, it's rather funny, really, that next to no one realized the snake that harry set free in philosopher's stone turned out to be voldemort's final horcrux, nagini. - evet, aslında gerçekten de baya komik çünkü neredeyse kimse harry'nin felsefe taşı'nda serbest bıraktığı yılanın voldemort'un son hortkuluğu (nagini) olduğunu fark etmedi.

yine aklımda sorular, son hortkuluk zaten harry değil miydi? yani öyleyse bu söz bile yanlış bu da kesinlikle sözün jkr tarafından söylenmediğini gösterir.
  • her zaman favori kitap serim olarak kalacak ve her zaman kütüphanemin baş köşesinde duracak olan seri. bu seriye karşı hislerimi bir sürü kelimeyle anlatabilirim-ki bunu daha önce iki entry girerek yapmıştım (bkz: harry potter/@deathlycrimson)-ama bunu yapmayacağım çünkü bu seferki entry'mde harry potter kitaplarından sonra olan 28 şeyi yazacağım. belki aramızda bunu görmemiş olanlar, duymamış olanlar olabilir. ya da bir kısmını duyup bir kısmından haberi olmayanlar da olabilir.

--- tüm kitapları okumadan okunmaması gereken spoiler ---

1-) harry, ginny weasley'le evlendi. üç çocukları oldu; james sirius, albus severus ve lily luna.
    2-) kingsley shacklebolt sihir bakanı oldu.
    3-) hermione'yle ron evlendi ve iki çocukları oldu; hugo ve rose.
    4-) draco malfoy daphne'nin küçük kız kardeşi astoria greengrass'la evlendi. bir çocukları oldu; scorpius hyperion.
    5-) ebeveynlerinin ölümünden sonra teddy lupin büyükannesi andromeda tarafından yetiştirildi.
    6-) george weasley quidditch takım arkadaşı olan angelina johnson'la evlendi. iki çocukları oldu; fred ve roxanne.
    7-) harry ve nihayetinde ron sihir bakanlığındaki seherbaz dairesine katıldılar. hermione ise büyülü yasa uygulama departmanında (tam olarak türkçe'ye çeviremedim; orjinali department magical law enforcement) yüksek rütbeli bir memur oldu.
    8-) bill ve fleur weasley'nin kız olan ilk çocukları hogwarts savaşı'nın yıl dönümünde doğdu. ona fransızca'da zafer anlamına gelen 'victorie' ismini koydular.
    9-) ruh emiciler bir daha sihir bakanlığı tarafından kullanılmadılar.
    10-) ginny weasley birkaç yıl boyunca profesyonel bir quidditch oyuncusu oldu ama sonra emekli olup daily prophet'de (gelecek postası) quidditch muhabiri oldu.
    11-) harry ve dudley ailelerinin bir arada olması için birbirleriyle görüşmeye karar kıldılar.
    12-) percy weasley kingsley shacklebolt yönetimindeki yeni sihir bakanlığında memur oldu ve audrey adında bir kadınla evlendi. iki kızları oldu; molly ve lucy.
    13-) bill ve fleur weasley'nin üç çocukları oldu; victorie, louis ve dominique.
    14-) hermione yedinci yılını tamamlamak ve n.e.w.t.s.'i (fybs - feci yorucu büyücülük sınavı) vermek için hogwarts'a geri döndü. harry ve ron dönmediler.
    15-) mr. weasley sonunda sirius black'in motorunu tamir etmeyi başarabildi ve onu harry'ye verdi.
    16-) luna lovegood doğacı newt scamander'in torunu olan rolf scamander ile evlendi. iki çocukları oldu; lorcan ve lysander adında erkek ikizleri...
    17-) minerva mcgonagall hogwarts'ın müdiresi oldu.
    18-) harry, severus snape'in portresinin onarılmış bir halde en uygun olduğu yerde yani hogwarts müdürünün odasında olmasını sağladı.
    19-) alice ve frank longbottom asla iyileşemediler. ömürlerinin sonuna kadar st. mungo'da yaşadılar.
    20-) harry içindeki hortkuluk yok edildikten sonra yılanlarla konuşabilme yeteneğini kaybetti.
    21-) firenze en sonunda at adam sürüsüne tekrar kabul edildi.
    22-) cho chang bir muggle'la evlendi.
    23-) teddy lupin ve victorie weasley sevgili oldular.
    24-) gilderoy lockhart'ın sırlar odasında aldığı hasarlar hiçbir zaman iyileşmedi.
    25-) neville longbottom hogwarts'ın bitkibilim profesörü oldu. the leakly cauldron'ın (çatlak kazan) sahibi olan hannah abbott'la evlendi.
    26-) dolores umbridge muggle doğumlulara karşı işlemiş olduğu suçlardan dolayı tutuklandı, sorguya çekildi ve hapse atıldı.
    27-) harry ve ginny'nin çocukları the marauder's map'i (çapulcu haritası) çaldılar ve onu gizlice hogwarts'a soktular.
    28-) harry, ron ve hermione chocolate frog (çikolatalı kurbağa?) kartlarına dahil oldular.

--- tüm kitapları okumadan okunmaması gereken spoiler ---

bazı isimlerin türkçe karşılığından yüzde yüz emin olamadığım için ingilizcelerini yazıp parantez içine türkçelerini yazdım.
    ayrıca bu 28 gerçek dışında birkaç extra daha buldum ama onu da başka bir ara buna ekleyeceğim.
    bu 28 şeyin orjinalini okumak isteyenler buraya tıklayabilirler. metin ingilizce ama okumasanız bile güzel çizimler yapılmış durumda. en azından onlara bakın.

sihir sonsuza dek sizinle olsun!

edit: harry potter serisi bittikten sonra olanlar hariç bazı bilgiler de buldum onları da paylaşayım;

--- tüm kitaplar spoiler ---

1-) ilk harry potter kitabı aynı zamanda the battle of hogwarts'ın (hogwarts savaşı'nın) da olduğu 1998 yılında yayınlandı.

2-) yunan mitolojisinde kahin cassandra kimsenin kehanetlerine inanmaması yönünde lanetlenmişti. profesör trelawney'nin büyük-büyükannesinin adı cassandra'ydı.

3-) the mirror of erised (kelid aynası) bir insanın en içten isteğini gösterir. dumbledore aynaya baktığı zaman harry'yle aynı şeyi gördü; tüm aile bireylerinin mutlu ve bir arada olduğunu...

4-) ron weasley'nin patronusu su samurlarını kovalamakla bilinen jack russel terrier'dı. tesadüfen hermione'nin patronusu da su samuru.

5-) fred'in ölümünden sonra george bir daha asla patronus büyüsü yapamadı.

6-) little whinging savaşı'ndan sonra 13 kişi kovuk'ta alastor moody'nin yasını tutmak üzere toplandı. lupin ceseda bakmayı öneren ilk insandı. remus daha sonra hogwarts savaşı'nda ilk ölen insanlardan ilki oldu, bu da trelawney'nin kehanetini doğru yapıyordu. "on üç kişi beraber yemek yerse, masadan ilk kalkan ilk ölen olur." sözü gerçekleşmişti. (buradaki bilgiye göre remus deniliyor ama bir yerde de aynı kehanetin sirius için gerçekleştiğini okumuştum, beşinci kitapta on üç kişi yemek yiyorlardı ve ilk sirius kalkmıştı diye hatırlıyorum ama tam emin değilim)

7-) j.k. rowling voldemort'un en büyük korkusu ölüm olduğu için onun böcürtünün kendi cesedinin şeklini alacağını söyledi.

8-) hogwarts savaşı'ndan bir süre sonra harry snape'in portresinin müdür odasına asılmasını sağladı. ama snape portredeki yerini terk etmiş olduğu için bu gerçekleşmedi. ( it originally did not because snape abandoned his post cümlesini tam olarak türkçe'ye uyarlayamadım)

9-) voldemort aşk iksiri etkisi altında meydana geldiği için kimseyi sevemez.

10-) iki farklı jenerasyonda hogwarts'ın şakacı tipleri olan sirius black ve fred weasley gülerek öldüler.

11-) harry potter privet drive 4 numaraya ilk olarak sirius'un motorbisikletini kullanan hagrid'le gelmişti, oradan son defa da aynı şekilde ayrıldı.

12-) j.k. rowling lupin'in; durumunu saklamasına ve sosyal toplum tarafından dışlanmasına korkmasına sebep olan bir aids hastasının metaforik bir temsili olduğunu söyledi.

13-) fred ve george weasley'nin birbirlerinin yaşlılık hallerini gördüğü tek an ateş kadehine isimlerini koydukları andı.

14-) j.k. rowling eğer snape karanlık sanatlara doğru yönelmeseydi lily evans'ın ona romantik duygular besleyebileceğini söyledi.

15-) j.k. rowling son kısımda neredeyse dudley'yi platform 9 3/4'te büyücü bir çocukla yazacağını itiraf etti.

edit: orjinalini okumak isteyenler için; link

--- tüm kitaplar spoiler ---

edit: imla
  • kendisinin sıkı bir hayranı olup hakkında üç uzun olumlu entry yazdıktan sonra kitaplarındaki hatalarla ilgili bir entry yazmak istediğim seri.

harry potter ve felsefe taşı
    •kitabın ilk bölümünde büyücülerin tüm gün voldemort'un düşüşünü kutladıkları söyleniyor ama harry ve ailesi gece vakti saldırıya uğruyorlar. bu durumda hagrid'in harry'yi 24 saat kadar bir sürenin ardından dursleylere getirmiş olması gerekiyor. (hagrid harry'yi gece vakti getiriyor ve vernon eniştenin sabah vakti büyücüleri gördüğü düşünülürse aradan yirmi dört saat kadar geçmiş oluyor)
    •dumbledore, little whinging'e varana kadar birkaç partiye uğramak zorunda kaldığını söylüyor ama privet drive'a apparition (cisimlenme?) yöntemiyle yani direkt bir yöntemle varıyor.
    •kitabın başlangıcında günün salı olduğu söyleniyor ama harry potter'ın ailesinin 31 ekim gecesi öldürüldüğü ve harry'nin 1 kasım günü dursleylerin kapısına konulduğunu biliyoruz. 31 ekim 1981 ise gerçekte cumartesi gününe denk geliyor ve harry'nin pazar günü teslim edilmesi gerekiyor, salı değil.
    •hayvanat bahçesindeki boa yılanı harry'ye göz kırpıyor ama yılanların göz kapakları olmadığı için göz kırpmaları da imkansız.
    •harry hagrid'le beraber dursleylerle kaldığı denizin ortasındaki evden ayrılırken tekneyi de beraberlerinde götürüyorlar. bu durumda dursleyler hiçbir ulaşım aracı olmadan denizin ortasında kalmış oluyorlar.
    •hogwarts mektubuna göre öğrenciler baykuş, kurbağa ya da kedi getirmek zorundalar ama ron hayvan yerine scabbers'ı getirebiliyor.
    •harry peron 9¾'i ararken molly weasley çocuklarına "what platform was it again?" (hangi platformdu/hangi platform demiştiniz?) diye soruyor. onun zamanında hogwarts'ta okurken sürekli bu treni kullandığı göz önüne alınırsa platformu unutması imkansız olur. bu mantık hatasına alternatif bir açıklama olarak çocuklarının bilgisini yokluyor diyebiliriz.
    •harry neredeyse kafasız nick'le tanıştığında hayalet ona neredeyse 400 yıldır bir şey yemediğini söylüyor ama sırlar odası kitabında nick'in 500 yıl önce öldüğünü öğreniyoruz. bu durumda 500 yıldır bir şey yememesi gerekiyor.
    •trollün kaçtığı halloween yemeğinde dumbledore öğrencilerin ortak odalarına gitmelerini, trollün muhtemelen zindanda olacağını söylüyor. slytherin ortak odasının zindanların orada olduğunu göz önüne alırsak dumbledore onları direkt troll tehlikesinin oraya gönderiyor.
    •harry'nin kitap listesinde 'fantastic beasts and where to find them' (fantastik canavarlar nelerdir ve nerede bulunurlar?) yer alıyordu ama harry magical creatures (sihirli yaratıklar) dersini üçüncü sınıfta almaya başlıyor.

harry potter ve sırlar odası
    •dursleyler harry'nin okul dışında güçlerini kullanmaması gerektiğini bilmiyorlar oysa petunia teyze kardeşi lily'den dolayı bunu biliyor olmalıydı.
    •14 şubat 1993 gerçekte pazar gününe denk geliyordu ama kitapta o gün öğrenciler derse giriyordu ve harry sihirli müzikaline tılsım dersine giderken yakalanıyordu.
    •harry malfoyla yaptığı duelloda parseltongue (çatalağız/çataldili?) konuşurken diğer öğrenciler onun sadece tısladığını duyduklarını söylüyorlar, buna göre harry duvarın içinden basiliskin konuştuğunu duyup hermione ve ron'a sorduğunda onların biz hiçbir şey duymuyoruz dememeleri gerekirdi onlar da bunu tıslama olarak duymalıydılar.
    •hogwarts'ta dersler hep eylülün birinde başlar ve her zaman bu gün pazartesiye denk gelir. gerçekte ise böyle bir şey imkansızdır.
    •neredeyse kafasız nick ölü olduğundan dolayı basiliske baktığı zaman sadece taşlaşıyor ama aynı mantıktan dolayı ölü olduğundan bir şey yiyip içemez. bu durumda adamotu iksirini nasıl içebiliyor?

harry potter va azkaban tutsağı
    •1 eylül 1993 günü dolunay vardı, bu durumda lupin'in hogwarts treninde yolculuk etmek yerine kurtadama dönüşmüş olması gerekirdi.
    •fred ve george uzun bir süre marauder's map (çapulcu haritası)e sahiptiler. harry potter peter pettigrew'u haritada görebildiğine göre ikizler de zamanında onu görebiliyorlardı ama hiçbir zaman ron'un peter diye biriyle uyumasıyla ilgili yorumda bulunmadılar. bunun iki açıklaması olabilir, ikizler harry'ye haritayı birinci sınıfta bulduklarını ve hemen ezberlediklerini söylüyorlar. ron hogwarts'a geldiğinden beri hiç haritaya bakmamış olabilirler fakat scabbers ron'dan önce percy'ye aitti. yani ikizler percy'nin peter diye biriyle yattığını fark ederlerdi. diğer seçenek de haritanın yanıldığını düşünüp umursamamaları olabilir.
    •harry ve hermione zamanda geri gitmeden önce şahgaga'nın ağaca bağlandığı söyleniyor ama ikisi zamanda geriye gidince şahgaga'yı çitlere bağlı buluyorlar.
    •harry gryffindor-rawenclaw maçından az önce ortak odada süpürgesi fireboltu (ateşoku) gösteriyor. gryffindorlu biri "rawenclaw'un hiç şansı yok, hepsinde cleansweep seven var." diyor. ama kitabın daha ilerilerinde bir yerde oliver wood, cho chang'in comet two sixty süpürgesini kullandığını söylüyor. (burada gryffindorlu çocuğun yanlış bilme ya da mübalağa yapma amaçlı hepsi onu kullanıyor demiş olma ihtimali de söz konusu tabii.)

harry potter ve ateş kadehi
    •harry 31 temmuz 1994'teki doğum gününde sirius'a yazdığı mektupta dudley'nin bir şeye çok sinirlenip playstationını camdan aşağı attığını söylüyor. playstation avrupa'da 29 eylül 1995'te satılmaya başladı, ilk playstation ise japonya'da 3 aralık 1994'te çıktı.
    •harry'nin voldemort'la yaşadığı priori incantatem sırasında james potter, lily potter'dan önce asadan çıkıyor. oysaki asaların bu bağlanmaları sırasında en son yapılan büyüden ilk yapılan büyüye doğru gitmesi gerekir. james potter ilk ölüp, lily potter ondan sonra öldüğü için asadan ilk lily potter'ın çıkması gerekirdi. bu hata kitabın diğer basımlarında düzeltildi.
    •quidditch through the ages'da (çağlar boyu quidditch) ilk dünya kupasının 1473'te yapıldığı ve maçların dört yılda bir yapıldığı söyleniyor. 1994 yılındaki dünya kupası ise 422'inci dünya kupası. bunların dört yıl aralarla yapıldığını düşünürsek 521 yılda 422 dünya kupası yapılmış olamaz. hem 1473'ten beri her dört senede bir yapılıyorsa 1993'te yapılmış olması gerekirdi dört yılda bir atlandığı için çift haneli sayılara gelemez.
    •durmstrang ve beauxbatons öğrencilerinin geldiği 30 ekim 1994 günü derslerin yarım saat erken bittiği ve günün cuma olduğu söyleniyor. gerçekte ise o tarih pazara denk geliyor.

harry potter ve zümrüdüanka yoldaşlığı
    •o sene sadece ikinci sınıf öğrencisi olan dennis creevey domuz kafasındaki dumbledore'un ordusu toplantısına katılıyor. ama öğrencilerin üçüncü sınıftan önce hogsmade'e gitmeleri yasak. (fred ve george hermione'nin toplantı amacını bildikleri için yaşı tutmayanlara gizli geçitleri göstermiş olabilirler ama)
    •malfoy sınıf başkanı olup puan düşürmekle tehdit edince ernie ona sadece öğretmenlerin binalardan puan indirebileceğini söylüyor ve malfoy da bunu bildiğini söylüyor. ama ikinci kitapta percy weasley gryffindor'dan puan kırmıştı.
    •sirius, harry'ye bellatrix ve snape'in okul zamanı aynı insanlarla takıldığını söylüyor ama bellatrix'in doğum tarihine göre bu imkansız. bellatrix okulda 1962-1969 ya da 1963-1970 yılları arasında okumuş olmalı, doğum tarihinin 1951 olduğundan yola çıkarsak ama snape'in 1971 yılında okumaya başladığını biliyoruz.
    •kitapta harry ginny'yi izlerken onun ilk defa hogwarts stadında maç izlediği söyleniyor ama birinci sınıftan beri diğer evler arasında yapılan maçlar düşünülürse mutlaka diğerlerini de izlemiş olmalı.)
    •snape voldemort için 'dark lord' (karanlık lord) olarak bahsedince harry daha önce deatheaters (ölümyiyenler) hariç hiç kimsenin voldemort'u öyle çağırmadığını düşünüyor. ama üçüncü kitapta profesör trelawney kehanette 'dark lord' diyor, sırlar odasında ginny bir şiirde 'dark lord' diyor ayrıca birinci kitapta olivander de ondan 'dark lord' olarak bahsediyor. (tabii harry'nin snape'e o an kızdığı için bunları unutmuş olma ihtimali de var)

harry potter ve melez prens
    •harry ve dumbledore horace slughorn'un evine girdiklerinde duvarda kırmızı yapış yapış bir sıvının olduğunu görüyorlar. kanın ne kanı olduğunu sorduklarında ise slughorn ejderha kanı olduğunu söylüyor. ama beşinci kitapta hagrid yüzüne ejderha bifteğini yüzünde bastırdığında yeşil bir sıvı akıyor ve bunun kan olduğu söyleniyor. (ejderhaların kan rengi türünden türüne değişiyor da olabilir.)
    •ron hermione'nin o.w.l. (ordinary wizarding level) den 10 outstanding (olağanüstü?) ve bir exceeds expectations (beklenenin üstünde?) aldığını söylüyor bu da onun 11 ders vermiş olduğunu gösteriyor. ama onun üçüncü sınıfta divination (kehanet) ve muggle studies (muggle çalışmaları?) derslerini bıraktığından dolayı 10 ders vermiş olması gerekiyor; transfiguration (biçim değiştirme), charms (tılsım), herbology (bitkibilim), potions (iksir), defense against the dark arts (karanlık sanatlara karşı korunma?), history of magic (sihir tarihi), astronomy (astronomi), care of magical creatures (sihirli yaratıkların bakımı), arithmancy (aritmansi) ve ancient runes (eski runik harf?). kitabın ileriki basımlarında bu hata düzeltildi ve 9 outstandingle 1 exceeds expectations olarak değiştirildi.
    •'the secret riddle' bölümünde, dumbledore odaya girdi. içinde eski bir gardırop ve demir bir yataktan başka bir şey olmayan küçük boş bir odaydı. deniyor. birkaç paragraf sonra da dumbledore tahta sandalyeyi riddle'ın yanına çekti diyor.

harry potter ve ölüm yadigarları
    •ikinci bölümde harry'nin doğum gününe dört gün olduğundan dolayı büyü kullanamayacağı söyleniyor, altıncı bölümde ise little whinging savaşının üzerinden günler geçmiş olmasına rağmen hala dört gün sonra büyü yapabileceği söyleniyor.
    •yirminci bölümde ron voldemort'un ismini tabulattığını bu yüzden de ismi kullanan herkesi kolayca bulabileceğini söylüyor, hatta ölüm yiyenlerin onları tottenham court road'da bu sayede bulduklarını -hermione voldemort adını kullandığı için- açıklıyor. ama bundan önce üçlü grimmauld 12 numarada defalarca voldemort'un adını ağızlarına almalarına rağmen sirius'un evine hiçbir ölüm yiyen gelmemişti.
    •harry snape'in anılarından annesi lily'yi gördüğü zaman petunia teyzenin de peron 9¾'te olduğunu görüyor ama dursleyler birinci kitapta hogwarts treninin nereden kalktığını bilmiyor ve peron 9¾ dendiğinde dalga geçiyorlar. (petunia teyze gıcıklık olsun diye bilmiyor ayağına yatmış da olabilir.)
    •otuzuncu bölümün sonlarına doğru ihtiyaç odasında sadece harry, ginny, mrs. weasley, lupin, fred, george, bill ve fleur'un kaldığı söyleniyor. ama bir sonraki sayfada odaya giren percy, mr. weasley'den özür diliyor. (mr. weasley çoktan odayı terk etmişti.)

-parantez içinde yanında ? bulunanlar türkçe çevirilerinden tam emin olamadıklarım, çeviriyi kendim yaptığım için bazı yanlışlıklar olabilir (bazı terimler türkçe kitaplara çok farklı çevriliyor çünkü, dementors'un ruhemici olarak çevrilmesi gibi)

bilgilerin çoğunu harry potter wikia'dan aldım. orada yazan her şeyi çevirmedim, genelde aralarından önemli olduğunu düşündüklerimi seçtim. bilgilerin orjinalini dileyen wikia'dan okuyabilir.

harry potter'ın kitaplarından sonra olan şeylerle ilgili bilgi edinmek isteyenler de #37612955 nolu entrymi okuyabilirler.
    hatalarını yazdığıma bakmayın, en sevdiğim kitap serisidir hp.

bir de son olarak imla hataları olabilir, entry uzun olduğu için tekrardan kontrol edemedim.

edit: salazar uyardı, (5. kitap hatası için) ginny ile trelawney'nin dark lord deme sebebi etki altında olmaları, ginny hortkuluk etkisindeydi trelawney ise transa geçmişti. olivander konusuna gelirsek birinci kitapta dark lord dendiği yazıyor wikia'da ama elimdeki mevcut bloomsbury basımında "after all, he who must not be named did great things." diyor, dark lord lafı geçmiyor. (sayfa 96)
    bir de yedinci kitap hatalarında grimmauld'un dışında ölüm yiyenler birikmeye başlıyormuş ama mekanın büyülerinden dolayı içeri giremiyorlarmış.
  • hüzünlü ya da kötü sonları seven birisi olarak bugün de zamanında bir hayranının "harry potter nasıl bitmeliydi?" adlı çok beğendiğim yazısını yayınlamak istediğim efsane seri.

kehanetin bir kısmı daha farklı bir şekilde yorumlanabilirdi;

"either must die at the hand of the other
    for neither can live while the other survives"

"ikisinden biri diğerinin elinde ölmeli
    çünkü diğeri varlığını sürdürürken ikisi de yaşayamaz"

kitapta bu en sonunda biri diğerini öldürmek zorunda kalacak anlamına geliyordu.

ya bunun yerine farklı bir şey kastettiyse?

ya ikisinden birinin ölebilmesinin tek yolunun birbirlerinin elinden olduğu söyleniyorduysa?

yani ya voldemort harry'yi öldürecekti ya da harry voldemort'u öldürecekti. bu da öldüren kişinin hiçbir şekilde ölemeyeceği anlamına geliyordu.

harry'nin ölmesinin tek yolu voldemort'un onu öldürmesiydi, harry de voldemort'u öldürdüğüne göre artık harry ölemezdi. bu da harry'nin voldemort'u öldürerek kendi ölümünü feda etmesiydi.

bize ölümün harry'nin sevdikleriyle kavuşabilmesinin tek yolu olduğu vurgulandı.

ölmek çok kötü bir fedakarlık değildi ama kendi ölümünü feda etmek ve sonsuza kadar yaşamak harry için olabilecek en büyük fedakarlıktı.

voldemort'u öldürerek harry ölümsüz olacaktı, yani hiçbir zaman ailesine ya da arkadaşlarına ölünce kavuşamayacaktı.

harry sonsuza kadar "the boy who lived" (sağ kalan çocuk) olacaktı.

çevirilerde anlam kayması olmuş olabilir orjinalini okumak isteyenler şuradan okuyabilirler.
  • kendisi hakkında yine birkaç az bilinen bilgiyi paylaşmak istediğim seri. daha öncekiler için (bkz: #37612955), (bkz: #34766409), ve (bkz: #34785181), kitap hataları içinse (bkz: #41195793)

*önceden uyarı aşağıdaki bilgilerin bazıları genel olmakla birlikte bir sürü spoiler içerir, seri sona erdikten sonra olan şeylerle de ilgili seriden önce olan şeylerle de ilgili bilgiler mevcuttur. serinin tamamını okumamış insanlara önerilmez.

-"expecto patronum" latince'de "i wait a guardian" (bir koruyucu bekliyorum) anlamına gelmektedir.

-remus lupin adının harflerini yeniden düzenlersek latince "primus lune" yani first moon (ilk ay) kelimesini elde ederiz.

-öldüğü zaman dumbledore 150 yaşındaydı.

-"malfoy" soyadı latince'deki "maleficus" kelimesinden gelmektedir. kötülük yapmak anlamına gelmektedir.

-the elder wand (mürver asa) içinde thestral tüyü içeren tek asadır. (thestral sadece daha önce birinin ölümüne tanık olanların görebileceği yaratıklardır)

-dementors (ruh emiciler) jkr'nin yaşamış olduğu depresyonun fiziksel hali olarak tasarlanmıştır.

-snape'in neville'den nefret etmesinin sebebi neville'in neredeyse seçilmiş kişi olmasıydı. eğer o seçilseydi, voldemort lily'yi öldürmemiş olacaktı.

-eğer mugglelar hogwarts'ın bulunduğu alana yaklaşırlarsa okulu terk edilmiş neredeyse çökmek üzere olan bir bina gibi görürler ve bu binanın etrafı "uzak durun, tehlikeli" yazılarıyla çevrilidir.

-dementors (ruh emiciler) üreyemezler, tıpkı bir mantar gibi çürüğün (kötülüğün) olduğu yerde büyürler, yetişirler.

-harry ve ron'un hermione'yi trolden kurtardıkları gün -arkadaş olmaya başladıkları gün- harry'nin ebeveynlerinin onuncu yıl dönümüydü.

-bellatrix latince'de "female warrior" (kadın savaşçı) anlamına gelir.

-dumbledore "bumblebee" (yaban arısı) kelimesinin eski ingilizce versiyonudur. jkr ona bu adı dumbledore'un kendi kendine vızıldayarak eğleneceğini düşündüğü için verdiğini söylemiştir.

-harry potter evreninde ingiltere'de yaklaşık üç bin büyücü yaşamaktadır.

-jkr harry potter'ı gözlüklü yapmasının sebebi, gözlüğün onun savunmasızlığının, incinebilirliğinin bir hatırlatması olarak algılanmasıdır.

-black ailesinin çoğunun adı yıldız isimlerinden gelmektedir. sirius ismi bir köpek yıldızından gelmektedir.

-voldemort öldüğü zaman 71 yaşındaydı.

-jkr harry potter'ı yazmaya koyulmadan önce bazı karakterlerin isimlerini farklı planlamıştı; hermione puckle, neville puff, draco spinks, lily moon (luna lovegood), madhari patil, ve mati patil gibi.

-fred ve george bir keresinde voldemort'un suratına kartopu fırlatmışlardır. (ilk kitapta fred ve george'un profesör quirrel'in sarığının arkasına -yani voldemort'un yüzünün bulunduğu yere- birkaç tane kartopu fırlattıkları için ceza aldığı yazılıdır)

-remus lupin'in babası bir keresinde greyback'in önünde kurt adamların "ruhsuz, kötü ve hepsinin ölmeyi hak ettiğini" söylemiştir, greyback de ondan intikam almak için beş yaşında olan remus lupin'i ısırmıştır.

-minerva mcgonagall aslında çok yetenekli bir quidditch oyuncusuydu ama hogwarts'taki son senesinde ciddi bir kaza geçirdiği için quidditch'i bırakmak zorunda kaldı.
    mezun olduktan sonra mcgonagall dougal mcgregor adında bir muggle'a aşık oldu. aşık olduğu muggle ona evlenme teklifi etmesine rağmen gerçek kimliğini hiçbir zaman açıklayamama korkusuyla kabul etmedi. eğer çocukları olmadığı takdirde ona gerçek kimliğini açıklasa büyücülük bakanlığındaki işinden olurdu. o yüzden evlenme teklifini reddetti. kalbi kırık bir şekilde yaptığı şeyin hata olduğunu düşündü, bu yüzden bakanlıktaki işinden ayrılıp hogwarts'ta öğretmen olmaya karar verdi. en sonunda bakanlıkta eskiden patronu olan elphinstone urquart'la evlendi. evlendikten üç yıl sonra kocası bir kazada öldü. mcgonagall da o günden itibaren kızlık soyadını kullanmaya devam etti.

-mısır'a karşı 2002 yılındaki quidditch dünya kupasında alınan ezici bir yenilgi sonrası viktor krum quidditch'ten emekli olduğunu açıklamıştır. ama 2014 yılı turnuvasına dönmüştür.

-cho chang bşr muggle'la evlenmiştir.

-dumbledore'un boggart'ı kız kardeşi ariana'nın cesedidir.

-karanlık sanatlara karşı savunma dersini vermeden önce profesör quirrell muggle araştırmaları dersi veriyordu.

*sihir sonsuza dek sizinle olsun!
  • kendisiyle ilgili bu sefer de binalar hakkında bilgilendirici şeyler girmek istediğim kitap serisi. öncelikle kişisel görüşüme göre en zor öğrenci kabul eden binalar zorluk sırasıyla; slytherin, rawenclaw, gryffindor ve hufflepuff olarak gidiyor. kendisine en yazık edildiğini düşündüğüm bina slytherin ve hogwarts gibi bir okulda en vasıfsız olan bina da (bu herkesin görüşüdür) hufflepuff'tır.

neyse efendim, ben slytherin ile başlıyorum hufflepuff'la kapatıyorum mevzuyu:

slytherin
    kurucu: salazar slytherin
    renkler: yeşil ve gümüş
    sembol: yılan
    element: su
    aranan özellikler: gelenekçilik, beceriklilik, kurnazlık, hırs, liderlik özellikleri, kendini savunma, kararlılık, zekilik, birliktelik ve güç.
    öğretmeni: severus snape, ardından da horace slughorn.
    hayaleti: bloody baron (kanlı baron)
    ortak odası: slytherin zindanları.

genel olarak;
    - diğer bölümlere nazaran safkan büyücü oranı en yüksek olan bölümdür. zannedilenin aksine çok ender de olsa muggle doğumlular da bulunmaktadır, half-blood (melez) olarak tabir ettiğimiz en ünlü öğrenciler ise voldemort ve severus snape'tir. ayrıca harry potter da neredeyse seçilecekti.
    - slytherin ve gyrffindor'un birbirine bu denli düşman olmasının sebebi zamanında salazar slytherin ve godric gryffindor arasında çıkan safkan tartışmasına dayanmaktadır. salazar slytherin'in sırlar odasını açmasıyla zamanında çok yakın dost olan bu iki arkadaş birbirlerine düşman kesilmişlerdir. iki bölümün arasındaki bu düşmanlık yüzünden genelde gryffindor ve slytherin öğrencileri birbirleriyle arkadaş olmazlar. ama yine de severus snape-lily evans arkadaşlığı (sonradan bozulsa bile) buna istisnadır.
    - ortak odaları hogwarts zindanlarında, black lake'in (kara göl) hemen altında bulunur. yerinden dolayı odanın ışığı yeşildir.

rawenclaw
    kurucu: rowena rawenclaw
    renkler: mavi ve bronz
    sembol: kartal
    element: hava
    aranan özellikler: akıllılık, ince zeka, bilgelik, yaratıcılık, orjinallik, bireyselcilik ve kabullenme.
    öğretmeni: filius flitwick
    hayaleti: the grey lady (gri leydi)
    ortak odası: rawenclaw kulesi

genel olarak;
    - rawenclaw'ın aradığı özelliklerde belirgin olarak zeka olduğu için rawenclaw öğrencilerinin neredeyse hepsi derslerinde çok başarılıdırlar ve diğer öğrencilere göre daha yeteneklilerdir.
    - rawenclaw öğrencileri genel olarak rekabeti severler ama rekabetlerini genelde dersle ilgili konularda gösterirler. quidditch'te çok rekabetçi oldukları söylenemez.
    - ortak odaları hogwarts'ın kulelerinin oradadır, büyük ve yuvarlak şeklindedir. odaya diğer bölümlerin aksine bir şifreyle değil kapıda sorulan bilmeceye yanıt verilerek girilir.
    - seçmen şapka ilk başta hermione grangerrawenclaw'a koymayı düşünse de en sonunda gryffindor'da karar kılmıştır.

gryffindor
    kurucu: godric gryffindor
    renkler: crimson (koyu kırmızı) ve sarı
    sembol: aslan
    element: ateş
    aranan özellikler: kahramanlık, soğukkanlılık, mertlik, cesaret, cüretkarlık, güçlü irade
    öğretmeni: minerva mcgonagall
    hayaleti: nearly-headless nick (neredeyse kafasız nick)
    ortak odası: gryffindor kulesi

genel olarak;
    - dumbledore's army (dumbledore'un ordusu) ve order of the phoenix (zümrüdüanka yoldaşlığı)'na en çok üye gryffindor'dan çıkmıştır.
    - gryffindor öğretmenler tarafından en çok kayırılan bölüm olmuştur. misal harry'nin ilk senesinde öğrencilerin okul kuralları kırmasına rağmen (felsefe taşı'nı ararken) hiç puanlarının düşürülmemesi aksine puanların yükseltilmesi, birinci sınıfların kendilerine ait süpürgesi olması yasakken minerva mcgonagall'ın harry'ye nimbus 2000 hediye etmesi ve süpürgesi olan harry'den puan düşürülmemesi gibi.
    - ortak odaları yedinci katta, hogwarts kulelerinden birindedir. kızların yatakhanesinde erkeklerin girmesini engelleyen bir büyü bulunurken erkeklerin yatakhanesinde kızların girmesini engelleyen hiçbir büyü bulunmamaktadır.

hufflepuff
    kurucu: helga hufflepuff
    renkler: sarı ve siyah
    sembol: porsuk
    element: toprak
    aranan özellikler: adama, çalışkanlık, adillik, sabır, kibarlık, tolerans, emek harcamaktan çekinmeyen
    öğretmeni: pomona sprout
    hayaleti: fat friar (şişman keşiş)
    ortak odası: hufflepuff bodrum katı.

genel olarak;
    - diğer bölümlere nazaran, pek rekabetçi olmayıp başarıları hakkında alçak gönüllüdürler.
    - genel olarak az yetenekli öğrencileri bünyesinde barındırır.
    - şimdiye kadar gelmiş geçmiş kötü büyücü en az hufflepuff'tan çıkmıştır.
    - ortak odası, diğer binaların ortak odalarının aksine başka binadan insanlara karşı alarm olan tek ortak odadır.
    - hufflepuff ortak odası harry'nin okul hayatı boyunca hiç girmediği tek ortak odadır.

bu bilgilerden sonra gelelim benim kişisel görüşlerime;
    slytherin hep kötü büyücüler oradan çıkar görüşüyle harcanmış bir bina oldu gözümde. öğrenci seçme kriterlerine bakarsak en zorlayan bölüm bu aslında -hem zeka istiyor hem birliktelik istiyor hem hırs istiyor derken ve bir de genelde safkanları alarak aslında çok düzgün bir büyücü topluluğunu kendine çekiyor. tamam aralarına kötüler olsun elbette ama tüm hepsinin kötü gösterilmesine hasta oluyorum. jkr tarafından bu kadar kötülenmeseydi favori binam olmaya adaydı. tamam, muggle doğumlu büyücülere olan tutumları kötü ama bu da onların kusuru olsun.
    ve neden harcanıyor; crabbe ve goyle gibi iki salağı (ve birkaç salağı daha) sırf içlerinde kötülük var diye slytherin'e koymak nedir? o kadar beceri, kurnazlık, hırs, liderlik, kararlılık, zekilik, güç isteyen bölüm bu iki salağı ne yapsın? tam hufflepuff'ı hak eden (iyi olmamalarını düşünmezsek) iki boş öğrenci onlar. jkr sırf kötüleri bir yere toplayacağım diyerek yazık etti bu binaya.

gelelim hufflepuff'a; bu da okulun en gereksiz binası. hani şu binaya düşse insan dördü arasından bunalıma girip okulu bırakır. diğer üç bina düzgün özellikleri saysın ona göre alsın hufflepuff ise geri kalan vasıfsızları toplasın. sırf üzülmesinler diye de iyilik, çalışkanlık gibi saçma şeyleri zırvalasın. jkr'nin yaptığı en büyük ayıplardan biridir hufflepuff binası. tamam vasıfsız öğrenci hep olur ama onları da eşit olarak dağıt diğer binalara. tıpkı kötüleri bir yana toplayacağım felsefesiyle kitapta hiçbir işe yaramayan karakterleri de buraya atayım düşüncesi oluşmuş. tek düzgün hufflepuff öğrencisi cedric diggory'ydi ve o da orada harcanıyordu. ayrıca kendisi sırf jkr hufflepuff biraz ön plana çıksın diye yaratılan bir karakter bence. yoksa o çocuk da öyle pırlanta yürekli falan değil - bir slytherin öğrencisi olmaya daha yatkın bence.

*tabii favorim gryffindor. jkr sayesinde, o kadar gryffindor'u övdü ki insan ondan başkasına bakamaz hale geldi. severim gryffindor'u, en azından içinde çeşitli öğrenci var.

neyse. bu da hem içimi döktüğüm hem de biraz bilgi paylaştığım bir entry oldu. kaynaklar tabii ki harry potter wikia'dan. dileyen istediği kadar bilgiye ulaşabilir oradan.

*sihir sonsuza dek sizinle olsun!
468 entry daha