şükela:  tümü | bugün sorunsallar (2)
  • serideki en deli karakter mrs. black sanırım. portresi tam bir şirret ve duvara yapıştırma büyüsü yaptığı için hiçbir şekilde sökülemiyor. "evimin şerefini lekeliyorsunuz pislikler, kanı bozuklar, bulanıklar" ya da sirius'a "etimin ziyanı" gibi sözleri siraliyor her seferinde. yaşayan halini tahmin bile edemiyorum, portresi böyleyse.. evi de evcinlerinin kelleleriyle dolu, nerede değişik karanlık nesne varsa hepsi evinde. tuhaf bi kadın, kafayı safkan olmakla ve black soyunun saf devam etmesiyle bozmuş bi teyze. allah kurtarsın.

edit: "etimin ayıbı" diyor sirius'a, düzeltme için salazar'a teşekkürler.
  • bazen bana gelirler ve eve kapanıp serinin bütün filmlerini izlerim. öyle bir seri yani... tabii kitabıda çok ama çok önemli
  • yates çekecekse hiçbir şeyi çıkmasın bir zahmet.
  • filmini izlemeyen, kitabını okumayan bir kaç kişiden biriyim.
  • altın snitch’in kelime anlamını yeni idrak ettim.

snitch ingilizce’de ispiyoncu, haber veren anlamına geliyor.

snitch’in ten hafızası var, bu nedenle her maçta yeni bir snitch kullanılması gerektiği gibi, maç başlayana kadar onu yapan kişi dahil eldiven giymek zorunda kalıyor. böylece snitch, ilk kim tarafından yakalandığını ispatlayabilmek için, başka bir deyişle maçı kimin sonlandırdığını tespit edebilmek için kendisine dokunan kişiyi tabiri caizse ispiyonluyor.

ayrıca ölüm yadigarları’nda rufus scrimgeour’un dediği gibi, içinde küçük nesneleri saklamak için çok müsait. böylece diriltme taşı gibi küçük bir nesneyi gözden uzak tutmak için ideal, sadece ten hafızası kullanılarak açılıp kapanabiliyor.

dumbledore da bu özellikten faydalanarak bu snitch’i harry’e miras bıraktı. sihir bakanlığı bir aydan daha uzun bir süre bu snitch’i açmaya çalıştı ama açamadı, çünkü ten hafızasına ilişkin tılsımı çözemedi. peki dumbledore nasıl açtı? mürver asa veya dumbledore’un gelmiş geçmiş en iyi büyücü olması bence bu soruyu uygun şekilde yanıtlamıyor.

yine de rowling’in küçük kelime oyunlarına bayılıyorum. bunu da 20 senedir düzenli aralıklarla harry potter okuyan biri olarak yeni fark etmiş olmamı şiddetle kınıyorum.
  • bugün debe'de görünce aniden içimi bir mutluluk kapladı.

hala bu koca dünyaya dair bir şeyler okumak, yazmak, fark etmek ve aslında daha önemlisi bu dünyayı başkaları ile birlikte unutmamak, yaşamaya devam etmek..

çok seviyorum, öyle böyle değil. bunun sebebi de mükemmel olması değil. ama çocukluğum, gençliğim ve yetişkinliğimin her parçasında farklı bir biçimde hayatımdaydı. başka pek çok insanla birlikte bu kadar büyük, uzun ve anlamlı bir hikayenin parçası olmak bu hayatta denk geldiğim zamanla ilgili daha şanslı hissetmeme sebep oluyor.
  • tom riddle hayatını anlatsalar ne güzel olur.anne babası kimdi ? neden ölümsüz olmak istedi ? neden kötü tarafa geçti ? güzel bir film serisi olabilirdi.hem de okulda bir sürü büyücü var dizi çekseler ne güzel olur.
  • devamı çekilebilecek o kadar konu varken harcanan yapım. batman'ın spiderman in bokunu çıkardınız ulan bize bir devam filmini mi reva gördünüz? matrix karakterlerini mezardan getirip onu bile çekiyorsunuz. batman'ın jokerine ayrı film yaptınız lord voldemort reisi sallanıyorsunuz ayıp ulan.

1- okulu kuran 4 büyük büyücünün hayatı. hogwarts nasıl kuruldu? slytherin neden diğerlerine nazaran kıl bir tipti.

2- tom riddle in hayatı. nasıl bir cocukluk yaşadı, hogwarts yılları nasıl gecti, nasıl lord voldemorta dönüştü?

3- harry, ron ve hermionenin bebeleri. hogwartsta hangi bölüme seçildi, okul hayatları, ailelerinden aldıkları miraslar vs.
  • yarım kaldı gibi((
  • --- spoiler ---

gayrimeşru hortkuluktur, bunun nedeni voldemort itinin korunmadan büyü yapmasıdır

--- spoiler ---

hesabın var mı? giriş yap