şükela:  tümü | bugün
 • fenomen seri harry potter'ın gösterime giren final bölümünün ilk yarısı olan harry potter and the deathly hallows part 1'ın soundtrack albümü. başlangıcından finaline kadar dört tane yönetmen değiştiren seri, bu son filmle birlikte tam dört tane de besteci değiştirmiş oldu. john williams ve patrick doyle gibi iki usta ve deneyimli isimden sonra koltuğu iki filmliğine nicholas hooper devralmış, filmlerin kendileri serinin fanatiklerinden çok büyük tepkiler çekerken hooper'ın müzikleri de pek dikkat çekmeden arada kaynayıp gitmişti. john williams'ın serinin finalini yapmak için geri dönmesine çok uğraşıldı ama sanatçının çalışma programıyla serinin çekim programları bir türlü uyuşmadı. zaten film serisinin müzikleri, williams'ın bıraktığı noktadan beri ton olarak bayağı da bir değişim geçirmişti. bu nedenle artık bu saatten sonra kendisini geri getirmenin, fanların ağzına zorla bal çalmaktan başka hiçbir anlamı olmayacaktı. bunun yerine warner bros. yapımcıları ve yönetmen david yates , son zamanların en öne çıkan, en başarılı ve en önemli film müzikleri bestecilerinden biri olan alexandre desplat'ı maestro koltuğuna oturttular, hem de finalin her iki yarısı için de. desplat da kendisine verilen görevin altından başarıyla kalktı ve john williams'ın gidişinden bu yana kalite ve çarpıcılık anlamında en başarılı soundtrack çalışmasına imza attı. kimbilir, belki de 2011 oscar ödülleri'nde gelecek muhtemel bir en iyi orijinal müzik adaylığını da, bestelerini yaptığı ödül canavarı the king's speech'in adaylığı nedeniyle kaçırdı. alexandre desplat, 6. filmle birlikte evrimini tamamlamış olan müzikleri en olgun ve ciddi noktaya taşıdı, potter serisinin bütün filmlerine şahsına münhasır o sihirli tınılarını veren enstrümanların yerli yerinde kullanılmaları haricinde john williams'ın yarattığı kültten geriye - o külte ihanet etmeden - neredeyse hiçbir şey bırakmadı. serinin markası olan hedwig's theme bile neredeyse hiç duyulmadı. ama daha filmin açılışını yapan muazzam obliviate'ten başlayarak hemen hemen bütün besteler birbirinden güzel oldu. desplat'ın aynı başarıyı son filmde de tekrarlaması, hatta aşması dilekleriyle diyelim.

  şarkı listesi aşağıdaki gibidir :

  1. obliviate
  2. snape to malfoy manor
  3. polyjuice potion
  4. sky battle
  5. at the burrow
  6. harry and ginny
  7. the will
  8. death eaters
  9. dobby
  10. ministry of magic
  11. detonators
  12. the locket
  13. fireplaces escape
  14. ron leaves
  15. the exodus
  16. godric's hollow graveyard
  17. bathilda bagshot
  18. hermione's parents
  19. destroying the locket
  20. ron's speech
  21. lovegood
  22. the deathly hallows
  23. captured and tortured
  24. rescuing hermione
  25. farewell to dobby
  26. the elder wand

  http://images.wikia.com/…h_1-soundtrack_cover_1.jpg
 • bu film gösterime girdikten yaklaşık iki ay sonra soundtrack albümüne filmde kullanılan ama orijinal albümde yer almayan 6 yeni şarkı daha eklenmiş ve "collector's limited edition" adı altında tekrar satışa sunulmuştur. o albümde yer alan yeni şarkıların isimleri de şöyledir :

  1. voldemort
  2. grimmauld place
  3. the dumbledores
  4. the tale of the three brothers
  5. bellatrix
  6. my love is always here

  http://images3.wikia.nocookie.net/…/collectordh.jpg
 • bütün müzikleri birbirinden güzel olan filmin "collector's limited edition" baskısında yer alan 6 yeni şarkıdan bir diğeri de 3 numaralı "the dumbledores". adının, kullanıldığı sahneyle ne gibi bir ilgisi var bilemiyorum ama ron gittikten sonra tek başlarına kamp yapmaya devam eden harry ve hermione'nin, harry'nin altın snitch'in üstündeki yazıyı keşfetmesinden sonra godric's hollow'a gitmeyi kararlaştırdıkları sahnede çalıyor. asıl soundtrack albümünde hiçbir şekilde kullanılmayan bir parça.

  sahnenin en sonunda karların usul usul yağmaya başladığı sırada bu şarkının 1:47'den itibaren başlayan bölümü duyulur. işte o melodi harikadır, resmen pastoral atmosferli uzakdoğu filmlerinin müziklerini hatırlatır. dinlemek isteyenler için :

  the dumbledores :

  http://www.youtube.com/watch?v=ym9kpz-r-18
 • bu filmin müziklerine dair söylenmesi ve eklenmesi gereken son bir şarkı daha vardır, o da :

  (bkz: humours of glendart)

  bill weasley ve fleur delacour'un düğün sahnelerinde çalan keyifli halk şarkısının ne olduğunu merak ediyor ama official soundtrack albümü haricinde hiçbir yerde de bulamıyorsanız yukarıdaki linke buyurun. alexandre desplat imzalı soundtrack albümüne sonradan yapılan 6 şarkılık ekleme arasında da yoktu bu şarkı. tahminen geleneksel bir halk şarkısı olduğu ve desplat'ın bestelediği bir eser olmadığı için kullanmadılar resmi albümlerde. şükürler olsun ki internet böyle zamanlar için var. bu sayede 7.1'in soundtracklerine dair bütün eksikleri -şimdilik- tamamlamış bulunuyoruz *
 • öncelikle (bkz: #72434770)

  sondan bir önce, harry potter and the deathly hallows part 1 complete score (103 parça) :

  https://www.youtube.com/…24qhzzgeadil-9dvr7sk3ipidx

  not : yükleyen kanal bu albümün şarkı sıralamasını playlistte biraz karışık yapmış. siz doğru sırayı bulur dinlersiniz ^^