şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şurda #37612955 detaylıca anlatılmış. benim takıldımlarım ise şunlar:

  - voldemort'un, harry'e yaptığı lanet geri tepince, cesedi orada kalmış olmalı. o cesede ne oldu?

  - ayrıca asası da harry'lerin evde olmalı. o asa daha sonra kılkuyruğun eline, dolayısıyla voldemort'un eline nasıl geçti?

  - harry, çapulcu haritasını sahte moody'den nasıl aldı? hele barty crouch, babasını nasıl öldürüğünü dumbledore'a anlatırken haritadan bahsetmesine rağmen, haritaya neden el koyulmadı?

  şimdilik aklıma gelenler bunlar. daha eklerim herhalde.
 • çeşitli sitelerde çokça tartışılan açıklanmamış ve kimi zaman fan teorileriyle de açıklanamayan saçmalıklardır.

  mesela benim takıldığım bir nokta var. dursley’ler sihirden bahsedilmesinden, büyücü dünyasından, anormal olan herşeyden inanılmaz uzaklar, evlerinde hogwarts, sihir vs. gibi sözcüklerin telaffuzuna bile dayanamıyorlar. harry’i de pek sevdikleri söylenemez bunlar biliniyor. peki harry’i sevmeyen sihirle alakalı hiçbir halta tahammülü olmayan bu tipler, nasıl her noelde (dandik bile olsa) harry’e hediye gönderebiliyor? baykuş mu kullanıyorlar? ya da postaneye gidip adres kısmına “harry potter, hogwarts” mı yazıyorlar? dış dünyada en ufak anormallikle ilişkilendirilmekten böylesine korkan dursleyleri postanede adresi bile bilinmeyen hogwarts diye bir yere mektup/posta vs. gönderirken hayal edemiyorum.
 • efsanevi bir kurguya sahip olan, birinci kitaptaki çok basit bir söz oyununun açıklamasının dahi yedinci kitapta yapıldığı mükemmel serideki mantık hatalarıdır. yıllar oldu açıp tek cümle dahi okumadım. unutmak ve tekrar zevkle okuyabilmek adına! öncesinde ne anna karenina'lar, ne livro do desassossego'lar; ardındansa ne ulysses'lar, ne das schloss'lar bitirdim de dolduramadım en derinlerimde açtığı boşluğu. unutmak istediğim bir kitap varsa o da harry potter serisidir nitekim! o halde konuya gelelim:

  --- spoiler ---
  en büyük mantık hatası şüphesiz dumbledore'un gellert grindelwald'un mürver asasını elde edebilmesidir. elbette ki bu durumun çeşitli açıklamaları yapılabilir. söz gelimi: tom riddle'ın meşhur mağarasında bitap düştükten sonra dumbledore'un asası, draco malfoy tarafından alınabilmiştir. o halde 1945'teki grindelwald ile dumbledore'un efsanevi düellosu sırasında da buna benzer bir olay meydana gelmiş olabilir. öte yandan görgü tanıkları o düello için "hiçbir düello, 1945'teki dumbledore-grindelwald düellosunun düzeyine erişememiştir" ifadelerini kullanmışlardır. nitekim dumbledore'un mürver asa'yı grindelwald'tan almış olduğu fikri gülünçtür. haydi diyelim ki aldı, alabildi. harry potter'ın asayı malfoy'dan alma şekli de tartışmalıdır. zira malfoy asayı hiçbir zaman doğrudan eline geçirmemiş ve potter da asayı doğrudan malfoy'un elinden almamıştır. harry'nin mürver asasız bir malfoy'u yenince, mürver asanın harry'e bağlılığını sunmuş olduğu fikri biraz tutarsızdır. asanın ne denli kararlı bir kesinlikle işlediği, voldemort'un ölüm şeklinden de anlaşılabilir. mürver asa'nın sahibine mürver asayla saldırıldığında asa geri tepip voldermort'u öldürmüştür nitekim.
  bu denli eşsiz ilerleyen bir senaryoya karşın bu tutarsızlık elbette ki pek dikkat çekmemiştir. ancak bizler ariana dumbledore'u kimin öldürdüğü sorusunu sormaktan vazgeçtiğimiz gibi, bu hatayı görmezden gelmeyi de öğrendik geçen yıllar içinde. zaten seriyi okumayan birinin haberi dahi olmaz. varsın biz de unutmuş olalım çok mu? *
  --- spoiler ---

  öyle ya da böyle, bu güne kadar okuduğum, gördüğüm, duyduğum hiçbir final beni
  "tom riddle döşemeye dünyevi bir nihailikle vurdu" cümlesi kadar üzmemiştir. hem seri artık bittiği için, hem de lordumun düşüncesizliğinden.
  lakin yine de severus'u yaşattığım gibi en derinlerimde, sen de orada yaşıyorsun tom, orada kalacaksın!
  "onları en gerçek halleriyle çizdim aklımın defterine, ben büyüdükçe onlar masal oldu içimde"
 • - her yıl 1 eylül'ün pazar gününe denk gelmesi.

  - fred ve george'un çapulcu haritası'nı ilk yıllarında ele geçirip yaklaşık 4 yıl boyunca ellerinde tutmalarına rağmen, haritada hiçbir şekilde peter pettigrew'ı görmemiş olmaları. (ron okula gelmeden önce scabbers percy'nindi. en azından ron'a aitken ron'un yatağından çıkmadığı zamanlar olurdu, hiç mi düşünmediler kim bu kardeşimizle her gece romantik ilişkiler yaşayan peter diye?)

  - harry'nin thestral'leri 5.sınıfa kadar görmemiş olması. (tamam babasının öldüğünü zaten görmedi, diyelim ki annesinin öldüğünü de hatırlamıyor. ama cedric'in ölümünü gördükten sonra 4.sınıfın sonunda arabalara bindiğinde neden görmedi?)

  - voldemort'un, mürver asayı ele geçirene kadar hala ilk asasını kullanıyor olması. (godric's hollow'da harry'yi bebekken öldürmeye çalıştığında bedenini kaybetmedi mi bu adam? asayı ruhuyla mı taşıdı yanında? peter da almış olamaz, zaten korkusundan adam fareye dönüşüp 12 yıl boyunca öyle yaşadı. nasıl geri döndü asa voldemort'un yanına, taa arnavutluk'a?)