şükela:  tümü | bugün
  • hayran yapimi olan ve ilgiyle takip ettigim, harry potter'in devami niteligindeki oyku.

normalde hayran yapimi hikayeleri hic sevmeyen bunyeme buyuculuk dunyasini damardan enjekte ederek tum o hasreti giderdi. ozellikle lanetli cocugun actigi derin yaralari da tamir edici ozelligi var ustelik.

her okuyanin "bunu rowling mi yazdi?" gibi bir tepki vermesine sebep olan bir dili var hikayenin. onunki gibi baglayici bir dile ve zekice dosenmis ayrintilara sahip.

olum yadigarlari ve lanetli cocuk arasindaki o muazzam boslugu doldurabilecek bir hikaye. hatta ve hatta lanetli cocuk'ta kafamizi kurcalayan bazi sorulara cevap verecek nitelikte bir olay orgusu isleniyor. ornegin lanetli cocuk'ta kafamizi allak bullak eden zaman dondurucu bu hikayede bir yerlere oturtulmus ve oldukca basarili olmus.

benim bu oykuye dair soylecegim sey "ne olur bunu cevirip rowling'e ulastirin". bakin lanetli cocuk da rowling'in eseri degil; jack thorn denen hayal gucu yoksunu bir adam yazmis. rowling birkac degisiklik yapip devam oykusu diye yayinladi. o ciliz oyku tiyatro oyunu olduysa bundan olabilecekleri tahmin edemiyorum. hatta inanilmaz gaza gelip "turk yazarin buyuk basarisi" basliklari atilmis gazete haberleri bile hayal ettim bugun *

umarim yazarimiz bu tavsiyemize uyar ve bu oykusunu kendisine iletir. ne olacagi belli mi olur?

oykuyu buradan takip edebilirsiniz;

http://fantastikcanavarlar.com/…n-bu-cuma-basliyor/
  • ömer şahin tarafından yazılmış kesinlikle lanetli çocuktan kat be kat daha iyi olan bir fanfiction. j.k.rowling'in tarzını devam ettiriyor, karakterleri iyi tanıyor, ayrıntılara dikkat ediyor, kitapları tek tek açıp çalışıp yazıyor, bir de yetmezmiş gibi ters köşe yapıyor. merakla son bölümleri bekliyoruz.
  • sonunda e-book'u muggle'larla paylaşılmıştır:

harry potter ve kızıl pelerin
  • ilk olarak fantastikcanavarlar.com'da yayınlanan ve sonrasında basılı haliyle insanı iyice coşturan hayran kitabıdır.

şurada ise şahane bir çekiliş var, koleksiyonculara duyurulur:

https://fantastikcanavarlar.com/…i-hediye-ediyoruz/
  • böyle bir şeyin varlığından haberim yeni oldu inanamıyorum. hemen indirdim, ilk müsait zamanımda çayımı da elime alıp okumaya başlayacağım, çok heyecanlıyım güzel yorumlara da bakarak!

edit: ilk bölümünü okudum. yazarın rowling’in kitaplarını tekrar tekrar ayrıntılara dikkat ederek okuduğuna eminim. çünkü gerçekten rowling’in diline çok benzettim, ilk bölümü okurken hiç de yadırgamadım en azından. hem o esprili tarzı yakalamış, hem ayrıntılara dikkat etmiş. epey başarılı bir iş olmuş gibi ve çok mutluyum şu an.
  • az evvel bitirdiğim ve okumaktan çok keyif aldığım kitap.

rowling'in kurduğu evrenin esaslarına sadık, "ihlal" yapmadan (tutarsızlık(lar) varsa bile farketmedim) -ve belli ki oldukça özenle- oluşturulmuş bir hikayeye sahip. kalemin sevin okyay çevirilerine olan benzerliği okurken durup mary grandpré tasarımı kapak illüstrasyonuna bakma isteği uyandırıyor. koşullanmalarımı gün yüzüne çıkardı bu kitap.

yazar ömer şahin'e kolleksiyona eklenecek yeni bir kitap verdiği için dobby gibi teşekkür edesim; kapağı nasıl olsa, eklenecek illüstrasyonlar neler olsa diye bir başka boş beleş projeler silsilesine sürüklediği içinse peeves misali musallat olasım var.

çatlak kazan'ın o sizi yemeden sizin onu yemeniz gereken bezelye çorbası'ndan hallice harry potter evreni müptezeli bünyelere yaşadıkları yoksunluk nöbetlerinin semptomatik tedavisinde etkili çözüm olarak tavsiye edilir.
  • iyi deneme, ama çok eksikleri ve kör göze parmak rahatsız eden kısımları var.

öncelikle tüm harry potter kitaplarının en öne çıkan özelliği kolayca okunur olmalarıdır. öyle ki ister 300, ister 750 sayfa olsun hiçbir harry potter kitabını uyuya kalmadan veya ne bilim acıkmadan vb elimden bırakmam. o derece insanı içine alır.

bu abimiz ise klasik "türk yazar tribi"ne girerek hp evrenini betimleyecem diye kendinden geçmiş. bir odaya giriyorlar 2 paragraf odayı tasvir ediyor arkadaş. doloris umbridge'in yargılanma kısımlarında resmen gerekçeli karar okuyormuşçasına sıkıldım, naptın abi sen? kasma bu kadar ya.

diğer bir can sıkıcı durum ise, yazar arkadaş hp evrenine biraz da "türklük" katmış. harry ve arkadaşları bir restorana gidiyor, yemek sonunda hesabı ödemek için kasaya doğru ilerliyorlar ve bingo! hesap tartışması çıkıyor! :) tanıdık geldi mi? "şiddetli bir hesabı kim ödeyecek tartışmasından sonra" diye yazmış bir de haspam. harry ödedikten sonra ron "eyvallah harry ama bidahaki benden darılırım" filan diyecek diye korkmadım değil hani.

uzun lafın kısası, kesinlikle jk rowling'in anlatım dilini devam ettirmiyor. ama yine de hp özlemini bir nebze de olsa gidermek için okunabilir.