şükela:  tümü | bugün
  • sudanın başkenti. ayrıca the godfatherda gözdağı vermek için kafası sahibinin yatağına bırakılan atın adı.
  • en unlu caddesi de el amarat'dır, butun buyukelcilikler, cok uluslu sirketler bu caddededir. kanalizasyonlarinin aciktan akmasi dışında gayet modern gorunumludur.
  • (bkz: khartoum)
  • yerli halk tarafindan "kartum" seklinde telafuz edilir. kendisi 2004 yilinda 3 ayimi yemis, 2005 itibari ile de en az 6 ayima kast etmistir...
  • kelimenin kökeninin türkçe olduğu iddiaları vardır. şöyle ki; yüzyıllarca bölgede hüküm sürmüş olan osmanlı imparatorluğu'nun bu önermede büyük payı vardır. iddia şöyle savunulur ki; hartum'un içinden geçen nil nehri aynen bir hortum gibi dolanarak aktığı için bu ad verilmiştir. akabinde de kentin yerli halkının söyleyiş farklılıklarından dolayı şehrin adı hartum'a dönüşmüştür.
  • hartum sudan cumhuriyetinin başkenti.nil nehri kıyısında yer alan hartum'un şehir nüfusu 2 milyon civarındadır.sokakları ingilizler tarafından ingiliz union jack bayrağındaki beyaz çizgilerin şeklinde şehir ortasından düzenlenmiştir.
  • havaalaninin uclu kodunun krt oldugu sudan kenti
  • hartum sudan'ın başkenti ve en büyük şehridir.

şehir 1821 yılında kavalalı mehmet ali paşa'nın ordusunu oluşturan arnavut askerleri tarafından kurulmuştur. ismi nil nehri'nin fil hortumunu andıran şeklinden arapça al-kartoum' dan gelmektedir.
  • halkının yol kenarındaki gölgeliklere ve akşam açık arazilere plastik tabure atarak sürekli çay içtiği şehir. gölge gidince bir ellerinde çay bardağı bir ellerinde tabure yer değiştiriyorlar. mobilize. ayrıca çay içenler arasında hiç kadın olmamasına rağmen çay ocaklarının başında hep kadınlar var.

hartum'la ilgili gözlemim budur. çok önemli bilgi.