şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kendisi şu an çukurova üniversitesi'nin doçent unvanlı uluslararası ilişkiler bölüm başkanıdır. lisans eğitimini istanbul üniversitesi'nde tamamlamıştır. manchester üniversitesi'nde yüksek lisans, birmingham üniversitesi'nde ise doktora eğitimi almış. ağırlıklı olarak avrupa birliği üzerine çeşitli akademik çalışmaları mevcut.

  öğrencilerinin gözünden kendisini tanımak içinse, "hoca sözlükte" kendisiyle ilgili yazılan şu yorum hakkında az çok fikir verebilir;

  --- spoiler ---

  öğrenci iletişimi açısından ciddi bir problemi söz konusu. frekans dalgaları, hiç bir varlıkta göremeyeceğiniz kadar değişkendir. kişisel komplekslerinden zaman zaman ogrencileri aşağılayarak otorite kurmaya çalışır, ciddi bir hiyerarşi takıntısı vardır. ab müktesebatını anlatırken mangalda kül bırakmadığı insan hakları konseptlerinin çok uzağında bir eğitim anlayışına sahiptir.

  en büyük şansı, boyunları kıldan ince öğrencilerin henüz kuzu ve tepkisiz olduğu çukurova ui'de hoca olmasıdır. zira ne yurt dışında, ne de türkiye'de başka hiç bir üniversitede komplekslerini tatmin edebilecek bir meydanı bulabilmesi imkansızdır. bu nedenle de yıllardır bölüm başkanlığı koltuğuna mıhlanmış durumdadır.

  ders bazında ise; alanında çok donanımlı bir bilgiye sahip olduğunu söylemek mümkündür. bunu ilgili konulardaki hakimiyetinden anlayabilirsiniz. fakat öğrenciye aktarımı konusunda, plansız ve gelişigüzel yani ders oldukca karışık işlenir. nerede kalmışdık, ya da ne anlatacaktık diye sorarak derse başlar. öğrencilere olan yaklaşımından ötürü, bilgi derya aksa bile ders layıkı ölçüsünde verimli geçtiğini söylemek zordur.

  sınav sorularını bile hazırlamayı unuttuğu çok olmuştur. son dakikada o an aklına ne gelirse iki veya üç cümlelik sorularla sorar. zaten kime hangi notu vereceği çok önceden bellidir. bazı öğrenciler kendini parçalasada dd veya dc'nin üstüne çıkamazken, sürekli aa'yı mesken tutmuş belirli prensesler veya lordlar grubları vardır. zira sınav sonrası bu arkadaşlarla tartıştığınızda, sizin aktarımlarınızın belki yarısını bile kağıdında yazmadığını belirtmelerine rağmen her dönem sizden çok daha yüksek notlar alırlar. zaten sınavlarınız ancak dönem sonlarında, aylar sonra okunur. zira erken okusa bile kendi aranızda birbirlerinizi mr. dd yada ms. aa olarak tanımladığınız için çok fazla da merak edeceğiniz bir sonuç yoktur.

  --- spoiler ---
 • çukurova üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümünün prof. unvanlı başkanı kendisi tabiki bilgi birikim donanım olarak çok iyidir ama öğrenci ilişkileri ve ders anlatım konusunda biraz sıkıntılıdır kendisi.
 • 21 ekim 2011 van depremi yardım çalışmamızda kip marka 3 adet pantolon ve lacoste marka 3 adet gömlek getirerek bir kaç aileyi bastan sona giydirecek parayı bayılmış hocadır. bölgeye, bölge insanına ne derece uzak olduğu aşikar bir şekilde ortaya çıkmıştı bu hareketiyle.

  kendisini birikimi, oxford'da kürsü sahibi olması ve marjinal tavrı dolayısıyla kıskanan oldukça fazla öğretim görevlisi mevcuttur. ayrıca kimseyi tinlamayan bir duruşa da sahiptir.

  ben mezun olduğumda doçent idi, prof. olmuş. hakkediyordu.

  severiz kendisini efenim.
 • harun hocayı 4 yıl boyunca sevemedim. ne ders anlatışından haz ettim, ne de sınavlarından. ara sıra gelen "şu adam harbiden işini biliyor" halleri dışında merak ta etmedim.

  tek muhabbetimiz mezuniyet gecesinde oldu. ne kafa adammış bee diye içimden geçirerekten yalan yanlış bir 4 sene geçirdiğimi anladım.

  gençler eğer harun hoca dersinize giriyorsa onu sevin, anlattıklarını da dinleyin - önemseyin. çukurova üniversitesi uluslararası ilişkiler bölümü hocaları türkiye'de iyi şeyler yapmaya çalışan nadir ekiplerdendir.
 • bilgi ve birikim konusunda nadir hocalardan biridir kendisi. ve genç yaşta akademik kariyer yapabilecek kadar özgüven sahibidir. kendisini yakinen tanımadan önyargılı yorumlarda bulunmayın derim. çünkü bu gece sınıfça düzenlediğimiz bi fasıla kendilerini davet ettik. işte orada ne kadar samimi ve mütevazı bi insan olduğunu anladım.

  şuanda çukurova üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi dekanıdır kendisi. ama orada yaptığımız muhabbet o kadar sıcak ve samimiydi ki sanki karşınızda yıllardır muhabbet ettiğiniz bir dost vardı. söylediği şu cümleyi unutamıcam: " sizin gibi gençleri gördükçe benim ümidim artıyor." böyle bilgi ve birikim sahibi ama bir o kadar da mütevazi hocaları gördükçe de biz gençlerin ümidi artıyor açıkçası.

  bunlara ek olarak avrupa birliği konusu uzmanlık alanıdır. yurtdışında birçok üniversitede sağlam bağlantıları ve ilişkileri vardır. oxford' ta hocalık yapmıştır. derslerinden en ince detayına kadar faydalanılası insandır.
 • (bkz: hakan arıkan)