• 2009 cemal süreya şiir ödüllü gecel ile şiir evrenimize giren 1990 doğumlu genç şair.

sözcükleri eğip büküyor, yeniden yaratıyor, her dizesi, her şiiriyle yepyeni yollar açıyor. her okuduğunuzda şiirlerinde daha derin merdivenler ve sarp patikalarda bir başınıza kalıyorsunuz.şiirini yontarak, keserek, eksilterek var ediyor. gecel'deki hemen her şiirde farklı yapı, öz ve ses birlikteliği yansıtılmış. yakaladığı ses ve biçime saplanıp kalmamış, tekrara düşme tehlikesindense; başka biçimleri yetkinlikle kullanmış. yetkinlikle dedim; 20 yaşında bir genç şairin şiirlerinde ele almayı seçtiği temalar ve bu temaları işleyiş teknikleri bir çok şairin altından kalkamayacağı şekilde oluşturulmuş. dağınıklık riski çeşitliliğin zenginliğine çevrilmiş. seçtiği sözcükleri imge düzlemi ve söz dizimde birleştirmedeki başarısı, dil’deki rafineliğe ulaştırmış.

deli bir kadının elindeki starbucks bardağı gibi, şiirleri.
  • bir şekilde denk geldim, araştırdım kendisini ve destek olmak gerek diye düşündüm. tekvin ve hiçlik kitabı ya da ah adlı kitabını aldım, okudum. beğendim. ilginç kelime seçimleri ve söz dizimleri var. imgelerle bezeli ve biraz da altyapı istiyor. başarılar diliyorum kendisine.

kemik minvali ya da bir ayracın kırılışı'ndan

...

ben ki hep boşluğun aynasıdır.. soyunan
    derinliklerine unutuş'un. yuvarlanır,
    sınırsızlığına yeryüzünün: işaretler ve kör bilinç!

unutuş, bazen: bir ayracın kırılışıdır,
    beyaz

köklerinden biçimler kemiği:
    :
    çürür.
  • ’gecel’’adlı şiir dosyasıyla 2009 cemal süreya şiir ödülü’nü alan 1990 doğumlu harun atak , ‘’tekvin ve hiçlik ya da ah’’ dosyası ile de 2012 yaşar nabi nayır şiir ödülüne değer görülmüştür.
    ‘’gecel’’de günümüz şiir anlayışından farklılığıyla bizi şaşırtan harun atak ‘’tekvin ve hiçlik ya da ah’’ da da zengin çağrışımlarla beslenmiş yoğun bir dil yaratarak bizi yine kendi özel diliyle buluşturuyor. sözcük’le olan özel ilişkisini varlık haziran sayısına verdiği röportaj’da şöyle açıklıyor;
    ben evreni imgelerde tanımladım, kendimi de. okur serüvenimde, anlamdan soyutlanabilmiş bir şiirle tanışmadım. anlam, o kadar çetrefil bir konu değil, bende. anlam, dilin içinde, dilden bağımsız varolur. tüm evren dile gelmek, dile getirilmek için yarışır.
    ‘’tüm gayretim, kendimi gerçekleştirmek ve içimin dilini çözmek uğraşı en başından. her seferinde, eğilmeye çekindiğim derinimi kurcalayıp, bir yangını devşirmeye çalıştım, içimden dünyaya doğru. istedim, o yangına dönüşsün dilim. ve sığınağım olsun, dil..

ilk gençliğinde dergiciliğinin mutfaktaki hazırlanışından, sokaktaki satışına kadar her alanında görev alan şair şimdilerde haziran 2012 yılında kurduğu noktürn yayınları’nın genel yayın yönetmenliğini yapıyor.ilgilenenlere;
    http://www.facebook.com/…ile.php?id=100003979392857

okuyun okutun mutlaka harun atak'ı ... böyle değerli şairleri kaybetmemek gerek....

kitab-ı terk

beni kendime ağrı diye yonttuydular
    tuttum, sıkıntıyı üfledim sırrıma

irkildi arzuyla soyunan perdeler
    kiri kendime ilah bildim de içtim zehri

dedim: bu ziyan ilk çağrısı siyahın
    ah! ben beni bana hep sustum

belleğimdeki yangının yankısıdır
    dinmeyen hıçkırıkları zakkumların

beyaz ışık huzmesini kıran leke ve is
    yığıldıkça karartır tohumun gümüşünü

dedim: alın bu sıcak, yassı taşları
    durgun sularında sektirin içinizin

titreşimler salsın budağın gövdesine
    gözyaşıyla inilen odağına çeperin

dedim: sildim adımı kitab’dan
    âh! bilin ki kendime terkim artık
  • ilk şiir kitabı gecelde yer alan dört şiirin murat melih f tarafından bestelenmesiyle oluşan, gyozö beerkaemin de katkılarıyla türk-italyan ortak yapımı olarak hazırlanan neoclassic nokturnes for the gecel neostage şiir albümü yayınlanan iyi, genç şair.
  • spleen fanzin'i çıkaran şair.
  • her kitabı ince ince işlenmiş şiirler barındırıyor.

“ merdivenin bittiği yerde silindi yol.” *

“zaman dedik, sığınarak yaprağın damarlarına, zaman: hiç'tir.” *

“yol ki, hep uzardı, uzanırdı içine kesiğin.” *

tekvin ve hiçlik kitabı ya da ah
  • şiirleri : kötü

entelektüel zevk/birikim : yok

siyasi duruş : lümpen

not : şu güzel ömrünü kendini şair sanarak geçirecektir

edit: imla
  • zengin şiiri yazan kürk mantolu adam
  • şu aralar noktürn yayınlarından çok kaliteli kitaplar çıkaran genç şair.
  • yapıntı dilini yaşına verdiğim, kelimeleri cambaz, benyaptımcılığı kuşkonmaz. gözlükleri fakat çok güzeldi. şimdi emin ellerdelermiş.
hesabın var mı? giriş yap