şükela:  tümü | bugün
  • ahşap ustası.
    yarım asırlık marangoz.
    21 senedir maket ve restorasyon yapıyor.
    denize aşık.
    maketlerini ilk gördüğümde, “bu kadar küçük parçalar nasıl yerleştirilir ki?” diye sormuştum.
    sorduğuma utandım; maketlerdeki her parçanın, 3mm’lik filika pervanelerine kadar her şeyin
    el yapımı olduğunu öğrendim. yerleştirmeyi bırakın, her birini tek tek kendi elleriyle yapmış zaten.
    müthiş bir sabır.
    türk kahvesi ve alaturka müziği dışında yardımcısı yokmuş.
    rahmi koç müzesi’ndeki atlı tramvay ve 20 numaralı kadıköy-moda tramvayı’nı restore etmiş.
    aslını restore eden ustanın yaptığı maketi hayal edebiliyor musunuz?
    güneri civaoğlu’ndan, levent penso’ya kadar birçok tanınmış simanın klasik arabalarını da
    harun tümer restore etmiş.
    anlayacağınız, planı olan herhangi bir şeyin maketini aslına uygun olarak, tüm detaylarıyla,
    eksiksiz yapabiliyor.
    ama dedim ya denize aşık. tekneler, vapurlar, sandallar en sevdikleri.
    haruntumer.com’dan eserlerini görebilirsiniz.
    instagram hesabını da takip edin.
    martılara simit atasınız gelecek.
  • boat show 2015’te kalabalığı takip ederek ulaştığım adam.
    rahmi koç standını geziyor, maketlerine bakıyordu. o anda dahi mütevazi tavrını görebilirdiniz.
    zarifliği ve dehası yüzünden okunuyordu.
    “her biri bire bir” diye anlatıyor maketlerini.
    öyle ki, maketlerini incelerken yanımdaki bir başka ziyaretçi,
    “siz bunları yaptıysanız gerçeklerini de yaparsınız, bu boğaziçi sandalı’nın gerçeğini istiyorum.” dedi.
    fenerbahçe vapuru, savarona, kalender...
    boat show’da dev teknelerin arasında bizden bir şeyler gördüm, mutlu oldum.
    kendisini facebook sayfasından da takip edebilirsiniz.
  • türkiye'de dünya'da sayılı ahşap ustalarından biri. sanatçı. eserlerindeki en küçük ayrıntıyı usanmadan yapmış olduğunu görebilirsiniz. ahşap sanat mücevhercisi
  • atölyesi üsküdar'da bulunan ahşap sanatçısı.
    maketlerini yaparken kullandığı tek elektrikli aletin matkap olduğunu okumuştum.
    lumbuzları açabilmek için.
  • sokağımda bulunan atölyesini hep kapalı olarak görüyorduk, bugün ilk kez açık görünce model işine olan merakımız dürttü, gidip tanışmak istedik. içeri dalıp modellerinizi inceleyebilir miyiz diye sorduk, çok nazik bir tavırla buyur etti sağolsun. içeri girdik ve inanılmaz güzellikte ince ince işlenmiş modellerini gördükten sonra yaptığı işe aşık olduk. adeta küçük bir müze gibi olan atölyesinden çıkmaya hazırlanırken kendisiyle tanıştık,ne zaman istersek gelebileceğimizi söyledi. belki de hata etti, işlerle alakalı o kadar çok soru var ki kafamda :) bugün misafirleri olduğu için soramadım ama tekrar uğrayacağım harun abi.