şükela:  tümü | bugün
 • amerika'nin en iyi ilk uc hukuk fakultesinden biri.
 • her anne babanin, cocugunun ilerde okumasini hayal ettigi okul. girmesi cok zordur ki zaten universite egitiminden sonra girilebilir.

  (bkz: yasin kemale ermesi)
 • usnwr sıralamalarına göre şu an en iyi hukuk fakülteleri sıralamasında yale'in ardından ikinci sıradaki okuldur. kütüphanesinde 2.3 milyon cilt kitap olduğu, amerika'nın en eski sürekli eğitim veren hukuk fakültesi olduğu gibi, ayrıca 09 ekimdeki lsat ı müteakiben başvuracağım okuldur.
 • muhim hukuk teorisyenlerini bunyesinde barindiran; j.d. ve ll.m. programlarinin birlesik devletler'de muadilleri bulunabilse de sayili s.j.d. programlarindan (doktora) birine sahip olan ve bir hukukcudan ziyade birden fazla disipline hakim, hukuku geleneksel kaliplarindan cikararak bircok farkli disiplin ile esasli bir etkilesime sokan birer filozof ve siyasa uzmani yetistiren egitim kurumu. hls ve diger amerikan universitelerindeki hukukcularin bu sekilde cok yonlu olmalarinin birincil sebebi, hukuk egitiminin 'undergraduate' seviyede degil, 'graduate' seviyesinde verilmesidir. buna ek olarak harvard hukuk mektebi'ni arastirma ogrencileri icin alaninda en iyi kurumlardan biri yapan faktorlerden belki de onemlisi langdell kutuphanesidir. mektebin en gorkemli binasi olup, hukuk alaninda dunyanin en buyuk akademik kutuphanesidir. ilginctir ki bunyesinde calisan kutuphanecilerden biri de turk'tur ve cok yakinda turk hukukuna muteallik kismin gelistirilmesi icin calismalar yapilacaktir. girisinde uluslar arasi ozel hukuk'u huber'i yorumlayarak birlesik devletler'de sevdirip saydiran joseph story'nin bir adet heykeli vardir.

  cambridge universitesi hukuk fakultesi ile siki bir isbirligi icerisindedir. harvard ve cambridge ogrencileri yarim donem daha fazla okuyarak hem hukuk derecelerini hem de ll.m. derecelerini kazanmaktadirlar. (farzimisal: j.d. (harvard), ll.m. (cantab.)).

  ezcumle, 'critical legal theory'nin ileri gelen temsilcilerinden olan duncan kennedy ve roberto unger gibi isimlerden ders alabildiginiz bir yerdir ki daha da fazlasini belirtmeye gerek yoktur.
 • mezunları arasından 2 tane amerikan başkanı (rutherford b. hayes, barack obama) çıkarmış okul. bu nedenle amerikanın rizesi de diyebiliriz*.
 • müthiş bir kampüsü olan hayallerimin okulu. boston da bulunduğum bir haftalık bir ziyaret sırasında iki günümü kampüsünde geçirmiştim. sadece kütüphanesi bile ankara hukuktan büyük ve azametliydi.

  vermiş olduğu müthiş hukuk eğitimi yanında geleceğin parlak ve yaratıcı hukukçularını buluşturup kaynaştırmak gibi bir felsefeye sahipler.

  ayrıca ilgisi nedeniyle (bkz: the coop)
 • (bkz: suits)
 • kütüphanesinin giriş kapısının üstünde non sub homine sed sub deo et lege yazar.

  meali: "şüphesiz ki biz insana..." şaka şaka. şöyle diyor: "not under man but under god and law. "
  şair burada diyor ki: insanın değil, tanrının ve hukukun boyunduruğunda.

  sanırım bunu ankara hukuk'ta görseydik, ülkemzde hiç sönmeyecek, ara ara körüklenecek laiklik tartışmaları alev alırdı. yazıyı kaldırsan allah düşmanı olurdun, izin versen atatürk düşmanı, laiklik karşıtı olurdun.