• " fight, work, persevere -- gain slight notoriety. "
  • aramızdan ayrılan çizgiroman yazarı.
    http://www.wtam.com/…ml?feed=122520&article=7342270
  • hakkında twitterda şöyle bir mesaj gördüm az evvel;

"harvey pekar is gone, but at least cleveland didn't lose him to miami, too."

sanırım her daim cleveland için le bron'dan daha önemli bir figür olacaktır. elveda harvey.
  • gelecekte büyük ihtimalle fiziksel ve ruhsal açıdan kendisine benzeyeceğim, ama hiçbir zaman kalitesine ve gerçekliğine ulaşamayacağım yazar, eleştirmen, büyük adam.

pazartesi akşamı yumruk yemiş gibi geldi bu haber.
  • (bkz: harvey keitel)
  • superman, green lantern, batman ve robin'in yanında durup kendi* adıyla cadılar bayramı kutlayacak kadar cesur bir çocuktur. kahramanların en kahraman olmayanıdır.
  • simpsons'taki moe'nun gerçek olanı.
  • american splendor serisinin, 90' ların sonundaki sayılarında adı çok duyulmamış, yerel jazz müzik sanatçılarına sık sık yer vermiş bir çizgi roman yazarıdır. hoş, hayatının önemli bir bölümü jazz müzik kritği yaparak geçirmiş birinden de beklenen bir hareket.
  • azmedince insanın başarabileceğini gösteren kişilik. çizer falan diyecektim ama diyemiyorum. adam comics alanında yeni bir kulvar açmış olmasına rağmen düz çizgi çizmesini bile beceremez. vasat bir yaşamı vardır. uzun yıllar bir baltaya sap olamamıştır. orduya katılmış, botunu bile bağlamayı beceremeyince geri dönmüştür. bir hastanede dosya tasnifiyle uğraşan bir memurdur. arada bir jazz üzerine yazıları çıkar sağda solda. ilişkileri berbat gitmiştir. (burada eş faktörünün de önemini anlıyoruz, zira bu ipsiz sapsızla hayatını devam ettirmeye azm etmiş kadın sayesinde düzenli bir hayata geçebilmiş). birtakım hikayeleri vardır fakat çizmeyi beceremediği için bunları çizgi roman haline getirememiştir. nitekim robert crumb'ın çizimiyle hikayelerini sanata çevirebilmiştir. anlattığı şeyler çizgi romana bir yenilik katmıştır. zira süper kahramanlarla, hopladı zıpladı komedilerle dolu çizgi roman türünde günlük hayatını konu alan, ne bileyim market kuyruğunda karşılaştığı inatçı yahudi ihtiyarlarla didişmesini anlattığı anektodları çizdirerek eleştirmenlerin dikkatini çekebilmiştir. devrin önemli talk show programı david letterman'a bile birkaç kez konuk olabilmiştir.
  • letterman'daki katılımları devrimseldir ve letterman şu an kadayıf olmuş kafasıyla keşke harvey pekar'ı her akşam konuk edebilseydim diye hayıflanmıştır emekli olunca. letterman'daki anti-establishment tarzı tv'de show tarihinde andy kaufman ile kilometre taşıdır. sokaktaki gerçek adamdır harvey. letterman'ı ve seyirciyi bu hali büyülemiştir. ne tv'yi ne bulunduğu show'u bırakın show'un cekildiği binayı bile siklemeyen bakkala girer gibi herşeyden konuşup letterman ile birbiriyle uğraşırlardı.
    şu dünyada letterman'dan laf yiyip geri dönüp laf çakabilen tek adamdı. son sözü hep harvey söylerdi. letterman'ın ekmeğine inovatif yağ sürmüştür kariyeri açısından. başarısız olabilir ama harvey gerçek insandır.

andy ve harvey'e sevgilerle...
hesabın var mı? giriş yap