• kendisi türkiye'de başlaması gecikmiş "#metoo" hareketinin kıvılcımı olabilir.
  • burada hakkında atılıp tutuluyordu. taciz ifşaları ardından aşırı yetersiz ve sığ bir açıklama yaptı. acaba kendisini ortamlarda canhıraş savunanlar da "ne çok insan kırılmış meğer" diye özür metni yayınlayacak mı merak ediyorum.
  • kendisi hakkında "bundan sonra tek bir eserine elimi sürmeyeceğim" denmesi oldukça komik. sanatçılar ve eserleri birbirinden ayrı şeylerdir. kendi kişiliği, insanlığı hakkında rahatsızlık duymakta sonuna kadar özgürsünüz tabii ki ancak "ıy gerçek hayatta kötüymüş, o zaman kitabını okumam daha" demek kadar salakça bir şey yok. gerçek hayatında yaptığı kötü şeyleri tabii ki savunmam ama şahsen azılı bir suçlunun çektiği filmi izleyebilir ya da yazdığı kitabı okuyabilirim. yaratıcısından izler taşısa da nihayetinde ayrı bir ürün haline gelmiştir o. hatta size üzücü bir haber, kadın-erkek farketmeksizin sevdiğiniz sanatçılar da mükemmel değil, sadece falsolarından sizin haberiniz yok. ama bu eserlerini tüketme yasağı gelmesi anlamına gelmiyor. zaten bir sanatçıyı seviyorsanız onun eserlerini seviyorsunuzdur, kendisinden hiçbir zaman haberiniz olmadı.

"en büyük sanatçılar en acınası insanlardır." - woody allen
  • üniversitede bayağı sosyal ve çapkın bir eleman vardı. herhalde dönemini ve adını şurada versem illaki tanıdık birileri çıkar. bu çocuğun pis bir özelliği vardı. tanıştığı ya da merhabalaştığı kızların poposunu ellerdi. ben bu çocukla çok kere aynı ortamda bulundum, tacizlerine bizzat şahit oldum. ilginçtir hiç bir zaman bir kız da çıkıp bu çocuğa tepki göstermedi. bugün o çocuk ünlü biri olsa ve eskilerden bir kız çıkıp da bu çocuk beni zamanında elledi dese inanıyorum ki arkasından yüz kadın daha gelir.

bunu niye anlattım. kadınlar nezdinde bir çöpçünün ya da işsizin tacizi ile ünlü bir yazarın ya da playboyun tacizinin aynı kategoride olması, bunlara aynı anda ve aynı şekilde tepki konması gerekiyor. böyle olmaması bu tacizcilerin cesaretlenmesine, eylemlerin sıklığının ve şiddetinin her seferinde daha da artmasına, dolayısıyla sizin gibi mağdurların sayısının artmasına sebep oluyor. size yapılanın başkasına yapılmasına izin vermeyin. kimden gelirse gelsin tacize tepki gösterin.
  • dün yazılanlar ile ilgili üzülmüş ve tereddüte düşmüştüm. bir açıklama veya delil olmadan hem suçlamak hem de hemen iftira diyerek aklamaya çalışanların çabası yanlış gelmişti. bu yüzden beklemek en sağlıklısıydı. bugün kendi yaptığı "eril faillik" ifadesi geçen açıklamasından sonra...
    cemal süreya nın eşini dövmesi gibi, cemal süreya şairdir ama şiddet şiddettir. hasan ali toptaş sanatçıdır ama taciz tacizdir.
    biliyorum, insanoğlu çiğ süt emmiş ama tacize de taciz denir. ve yaşadığımız tacizi/tacizleri anlatma cesareti, bu gibi olaylar ortaya çıktıkça güçlenecek.
  • üniversiteli kızlar staja gider tacize uğrar,bi hocadan yardım ister tacize uğrar vs vs çok fazla. özellikle üniversiteli arkadaşlardan bahsediyorum çünkü onlar daha yeni hayata atılıyor ve kimseden böyle bir durum beklemiyorlar.üzücü ama bu ülkenin gerçekleri bu. tez zamanda nesilleri tükenir umarım.
  • dilini en sevdiğim iki yazardan biri, uykuların doğusundaki senfoniden aldığım keyfi başka hiç bir kitaptan almadım. ama aynı dili, aynı anlatımı, mahareti özür mesajında okuyunca tiksindim.
  • taciz tacizdir .
  • emrah serbes, sonunda t yok tadında bir açıklama olmuş. hayır yani ne gereği var. “yazarlığını” konuşturma sırası mı? eril fail gibi pek de kullanılmayan, garip bir ifade ile kendini bu meseleden uzaklaştırmak mı istiyorsun?
    neyse, üzüldüm. sevdiğim bir yazardır. bu korkunç mesele tabii kaleminin kuvvetli olduğu gerçeğini değiştirmeyecek. öyle olsa edebiyat dünyasında okunacak az insan kalır. proust da, dostoyevski de bir sürü pisliğe bulaşmış yazarlar.
    herkes bir oğuz atay olamıyor maalesef.
  • tacizin taciz olduğunu altmış yaşında öğrendiğini söyleyen kendini bilmez sapık. utanmadan insan içine çıkmaya devam eder. bir de nasıl yumuşatmış ya “bilmiyordum :(“ diye. tepki görmeyeceğini, suç olmadığını bilse yine kaldığı yerden devam eder bu zihniyet.
hesabın var mı? giriş yap