şükela:  tümü | bugün
 • eğitimi ezberci, kolaycı, zeka düşmanı sistemden çıkarmasıyla tek tip insan isteyenlerin ve köy enstitülerini kurup köylünün gözünü açmasıyla köylüyü sömüren ağa şeyh tarikat taifesinin hedefi olan, buna rağmen yılmayan, ama çağdaşlık düşmanı kişilerin oyuncağı olmuş demokrat partinin muhalefetinin sonucu olarak ismet inönü tarafından feda edilen güzel insan. o ve yetiştirdikleri iş başında kalsalar, köy enstitüleri ezilmese, kesinlikle işler bu günkünden çok farklı olurdu. ne yazık ki ülkemizin geleceğini değiştirebilecek bu kişiler, o zamanın siyasi arenasında, aslanların önüne atıldılar.
 • atatürk, bir aksam, masasındaki herkesi matematikten imtihan ediyormu$.. masada bulunan hasan ali yücel’e de bazı
  sorular sormu$..
  — nokta nedir, çizgi nedir, diye.
  hasan ali bu dalda çok güçlü olmadıgını bildirmi$.
  atatürk:
  — sıfır nedir, diye sormu$..
  hasan ali:
  — sıfırı tarif etmek kolay, demi$, sizin yanınızda bana derler..
  — ama sıfırın da bir degeri vardır, diye devam etmi$ atatürk..
  hasan ali:
  — sizin yanınızda olduguma göre ben de öyle olmalıyım, diye cevap vermi$.
 • bir radyo programında öğretmenlere "eğer burnundan sümüğü akan çocuğun yanına gidip kendi çocuğunuzmuş gibi kendi mendilinizle burnunu silip ona şefkat göstermeyecekseniz bu işten vazgeçin." dediği rivayet edilen kişi.
 • milli egitim bakanligi gorevi yapmis, felsefe ve edebiyatla ugrasmis buyuk turk dusunur ve devlet adami. koy enstituleri onun eseridir. pek cok dunya klasigi cevirisi vardir.
 • "siyaset adami bir sonraki secimleri, devlet adami bir sonraki nesilleri dusunur" demis devlet adamidir.
 • kendisi hafızdır.

  ismet paşa'nın ölen annesi için kuran okumuş da, bakan olmak için yaptı demişler. o da "bir kuran okumakla bakan olunsaydı, hatim indirir başbakan olurdum" demiş.

  geçtiğim günlerden adlı anı kitabında bahseder bundan.
 • sunay akinin anlattigina gore, sultan ii. abdulhamit sarayindan bir kereligine artik yemeklerinin saray disina cikartilarak dili tutulan konusamayan bir cocuga gonderilmesine izin verir. cunku donemim hocalari her yolu deneyen ailesine bu yontemin ise yarayacagini soylemislerdir. din hocalarinin bu onerisi ise yaramaz ancak cocuk buyuyunce dili kendiliginden cozuluverir. bir gun annesi oglunu evdeki terlikleri toplarken yakalar. terlikleri tek sira olarak dizen cocuk onlarla konusur, birseyler anlatir. annesi cocugun kafayi yedigini dusunur once. ancak biraz dinledikten sonra oglanin terliklere bilgi dolu bir konusma yaptigini duyunca olayin ic yuzu ortaya cikar. cocuk dayisina ders veren ogretmenin anlattiklarini dikkatle dinlemekte ve duyduklarini daha sonra terliklere anlatmaktadir.
  sunay akin der ki *"cocugun terlikleri oyuncak ogrenciler yapmasi egitimi ne de guzel tarif etmektedir. egitim bilime dayandirilmaz ve yeniliklerden uzak kalirsa, yikanmayan bir ayağa donusur ve icine sokuldugu terligi de kokutur"

  iste bu cocuk buyuyunce egitim alaninda bugun hala konusulan reformlari yapacak olan hasan ali yucel'den baskasi degildir.

  (bkz: adam olacak cocuk terliginden belli olur)
 • tabiri caizse, türkiye'nin eğitim-öğretim alanındaki atatürk'üdür..
 • türkiye'nin gelmiş, geçmiş en iyi milli eğitim bakanı ve can yücel'in babası.

  onun teşvik ettiği çevirilerin hala üzerine çıkılamadı ve o düzey yakalanamadı. çeşitlilik ve kalite açısından inanılmaz eserleri türkçeye kazandırdı.. hala o çeviriler kullanılmakta.
 • oğlunu, kendi emeğiyle kazandığı devlet bursuyla almanya'ya 'torpil yaptı zannedilir' diye yollatmayan bir adam. cehape milletvekilidir.