şükela:  tümü | bugün
  • eğitim sistemimizin çökertildiği bu zamanlarda okunması gereken bir (bkz: celal şengör) kitabı
  • temelde para kazanma amacı güden, başarı hikayeleri anlatırken köy çocuklarından bahseden pratiğe gelince zengin muhitlerden çıkmayan tiplerin cilalanan kitapları yanında pek ilgi görmeyen başlık.
  • türk demokrasi tarihinin ilk kurbanı hasan ali yücel’i ve duman olup ufukta kaybolan hayallerini, düşünme biçimini, ideallerini anlamak için muhteşem bir eser. bu kitabın her okul kütüphanesinde yer alması gerekir. özellikle eğitim alanında ömrü boyunca binlerce öğrenciye ulaşabilme imkanı olan hey öğretmenin kesinlikle okuması, altını çize çize hazmetmesi ve hasan ali yücel’in atatürk’ten devraldığı aydın bakış açısıyla öğrencilerini de aydınlatması gerekmekte. kitabı okurken alıntı yapılacak ve önyargılı bakış açılarına cevap olacak yerlerin ne kadar çok olduğunu görünce çok mutlu oluyor insan. celal şengör’ün bilimadamı tarafının yanı sıra bu kadar aydın ve ilerici bir yazar olduğunu fark ettim keyifle.

köy enstitüleri projesinin nasıl başarılı olduğu görmek ne kadar mutluluk vericiyse ismet inönü’ye elleriyle kapattırıldığını görmek de o kadar üzüntü verici... milletin evladının %25’inin yaşadığı kentlerdeki eğitim imkanı tüm imkanlar içinde %75’lik bir oranı oluştururken bu oranı tersine çevirmiştir köy enstitüleri.

7 yıl 7 ay 7 gün süren bir milli eğitim ve kültür bakanlığı sürecinde türk aydınlanması yolunda canla başla çalışarak gericilere ve bölücülere karşı mücadele veren hasan ali yücel’in ruhuna saygıyla...

(bkz: carlyle)’in (bkz: kahramanlar) kitabındaki aşağıda yer alan kahraman tasvirine bir örnektir hasan ali yücel ve türk aydınları:

“yüzü geriye dönük olanlar elbette rahatsızlık duyacaklardır. hayvanına ters binmiş bir yolcu gibi bunların başı döner; geriden uzaklaştıkça eşyayı küçülmeye başlar görürler; sıkıntıdadırlar, ıstıraptadırlar ve hazan bunda samimidirler de ... yüzü istikbale dönükler, uzakta küçücük gördükleri ideal-lerini ona yaklaşmak için sarfettikleri emekle her zaman büyümekte görürler; onu, daima daha aydın, daha canlı bulurlar. onun için iyimserdirler, bahtiyardırlar, hayatları daima verimli olur. yürürler ve beraberlerinde başkalarını da yürütürler. bu türlü ideallerin doğduğunu duyanlaradır ki, kahraman diyoruz. onlar yeni hayata acıkmış yoldaşlarına göğüslerini yarıp kendi elleriyle ılık kanları dolu yüreklerini yiyecek diye verebilenlerdir. fedakar olmadıkça, özgeci olmadıkça bu sırra ermeye, bu mertebeye yücelmeye yol yoktur.”
  • hasan ali yücelin; tarih, doğa bilimleri gibi konularla görüşleri ile pekiştirilerek eğitim bakanı olarak öneminin anlatılmasıdır. daha da geniş olarak: hasan ali yücelin, atatürkten sonra türk aydınlanmasına nasıl tesir ettiğini müthiş bir dille anlatan sanat için sanat anlayışı tarzı bir üslupla okuyucuya aktarılan bir kitaptır.
    köy enstitülerine, atatürke, modern filozoflara değinerek hasan ali yüceli daha iyi tanıtma amacı gütmektedir. hasan ali yücelin bakanlıktan alınmasını da atatürk devrimlerinin ışığının sönmesi olarak niteler.

hesabın var mı? giriş yap