• kurani hakim ve meali kerim isimli 3 ciltlik tefsire yakin meal kitabi vardir. ve müderris olmasi nedeni ile hic bir yerde bulamayacaginiz bir anlatimi vardir. ayrica oglu vefatindan sonra siirlerini babamin $iirleriismi ile yayinlamistir
  • balıkesirlidir.
  • eski mankenlerden karahan çantay'ın dedesidir kendisi. bu bilgi ne ara geldi de benim beynime girdi hatırlamıyorum. neden hala hafızamda duruyor orasını da hiç bilmiyorum.
  • en meşhur ilahilerden olan sevdim seni mabudumanın yazarıdır. daha pek çok şiiri vardır.
    yaşadığı donemde yeni yeni başlayan mealcilik çalısmalarına, yazdığı mealle katılmıştır. bugün en iyi mealler icinde kabul edilir.
  • kurtuluş savaşı öncesi balikesir ve civarındaki en milliyetçi gazete olan ses'i yayımlar. türkçü, milliyetçi ve dinci (islamcı) düşüncelerin bayraktarlığını yaparak ittihat ve terakki cemiyeti'nin (dolayısıyla teşkilat-ı mahsusa'nın) yönlendirmesinde müslümanlık ve türklük propagandası yapar.
    tıpkı bir diğer milliyetçi ve turancı olan fahri kurtuluş'ta olduğu gibi hasan basri çantay da tarihin cilvesinden kaçamaz ve kızıl elma görse dişleyen bir toruna* sahip olur.
  • balıkesir'de birkaç ay evvel bir ara sokakta hasan basri çantay gençlik merkezi diye bir yer açtılar.

ara sira sokak bastan basa polis doluyor.
    anlasiliyor ki yukarilardan biri buraya gelmis. içinde tayyip'in kocaman fotoğraflari falan var neyse.

burayı kimin açtığı belli değil. yani biri kağıt üstünde bellidir de internette herhangi bir bilgi yok. sadece akepenin genclik koludur, bilmem ne koludur, geleni, gideni herkes burada. twitterda arayin, gorursunuz.

memlekete bakan, basbakan kim gelmisse burayi ziyaret etmis. bilal de ziyaret etmis. acilisini da binali yapmis...

https://www.google.com.tr/…d=chrome-mobile&ie=utf-8

o değil de, hasan basri çantay memleketin bir büyüğü, önde geleni. bugün torunu ailesi de var; acaba adını nasıl kullanabiliyorlar böyle? ailesinden izin almışlar mı acaba?
  • kıt'a
    [arapçadan mütercemdir]

selef yapardı, fakat söylemezdi hiçbir şey;
    halef de başladı kavl ile fiil peyderpey.
    zamâne halkını hiç sorma, yapmadan söyler;
    odur cihânı kuran lafla, hey utanmaz hey!

hasan basri çantay - ( 3 ağustos 1932 )
  • istiklal marsi'ni yazmasi icin mehmet akif ersoy'u ikna etmis zattir.

iyi derece de arapca bilir ve cumhuriyet'in kurulus yillarinda ki ilk kuran tercumelerini gerceklestirenlerden biridir.
hesabın var mı? giriş yap