şükela:  tümü | bugün
  • kurani hakim ve meali kerim isimli 3 ciltlik tefsire yakin meal kitabi vardir. ve müderris olmasi nedeni ile hic bir yerde bulamayacaginiz bir anlatimi vardir. ayrica oglu vefatindan sonra siirlerini babamin $iirleriismi ile yayinlamistir
  • balıkesirlidir.
  • eski mankenlerden karahan çantay'ın dedesidir kendisi. bu bilgi ne ara geldi de benim beynime girdi hatırlamıyorum. neden hala hafızamda duruyor orasını da hiç bilmiyorum.
  • en meşhur ilahilerden olan sevdim seni mabudumanın yazarıdır. daha pek çok şiiri vardır.
    yaşadığı donemde yeni yeni başlayan mealcilik çalısmalarına, yazdığı mealle katılmıştır. bugün en iyi mealler icinde kabul edilir.
  • tbmm kursusunden ilk gazi meclis'in ıslam meclisi oldugunu haykirmis mutedeyyin, mutefekkir. sonradan gorme halk dusmanlarina su sozlerle mukabelede bulunmustur:

"halk ile münevverler arasında müthiş uçurum­lar vardır. halk bizden ayrılmıştır. biraz halka yak­laşmak vadisinde icraata başlayalım, bu maddeyi kabul edelim, halk ile aramız daha ziyade yaklaşacak, bu açıklik azalacaktır. halk mütedeyyindir. müte­deyyin olan halk kendisine göre mütedeyyinane bir idare istiyor. ben halkçıyım, çünkü mütedeyyinim, mütedeyyinim, çünkü halkçıyım. meydanda 'bir ka­nunu ilahi varken, bu kanunu ilâhiyi avrupa ve ame­rika nazariyati fenniyesi de teyit edip dururken, bilhassa bu islâm meclisinde meni müskirat aleyhinde bulunmak katiyen caiz değildir. binaenaleyh bende­niz her noktai nazardan kabili tatbik gördüğüm, memleketin menafii âl'iyesine pek muvafık bulduğum şu maddenin bîfâ münakaşa aynen kabulünü heyeti muhteremeden rica ederim." ( tbmm zc, 13 eylul 1920, s. 128)
  • kurtuluş savaşı öncesi balikesir ve civarındaki en milliyetçi gazete olan ses'i yayımlar. türkçü, milliyetçi ve dinci (islamcı) düşüncelerin bayraktarlığını yaparak ittihat ve terakki cemiyeti'nin (dolayısıyla teşkilat-ı mahsusa'nın) yönlendirmesinde müslümanlık ve türklük propagandası yapar.
    tıpkı bir diğer milliyetçi ve turancı olan fahri kurtuluş'ta olduğu gibi hasan basri çantay da tarihin cilvesinden kaçamaz ve kızıl elma görse dişleyen bir toruna* sahip olur.