şükela:  tümü | bugün soru sor
  • okuduklarımdan anladığım kadarıyla tüm akademik camia tarafından değilse de iki kişi tarafından gayet iyi tanınıyor. hani ben matematik mevzularından baya uzak kaldım yıllardır. ama yine de kendisi hakkında yazılanlardan sonra gidip dersine giresim geldi. nevi şahsına münhasır, iz bırakan hocalardan belli ki.

    (bkz: allah zihin açıklığı versin)
  • biraz önce bir kanalda buğday filmini yorumlayan yönetmen. aynı zamanda kırıkkale üniversitesinde öğretim görevlisiymiş. belgesel odaklı bir kariyeri var ve başarılı işlere de imza atmış. özgeçmişini şuracığa bırakmış olayım.

    1983 yılında seyhan / adana da doğdu. ilköğretimi denizli ilköğretim okulunda tamamladıktan sonra, lise öğrenimini adana abdulkadir paksoy kız lisesinde bitirdi. 2005 yılında erciyes üniversitesi iletişim fakültesi radyo sinema ve televizyon bölümüne girmeye hak kazandı. birinci sınıftan itibaren kampus tv’de kameraman ve daha sonraki dönemlerde program yönetmeni olarak çalıştı. bu dönemde bir taraftan da kısa film ve belgesel film çekmeye başladı. okulu devam ederken birçok profesyonel dizi ve uzun metraj sinema filminde yönetmen yardımcılığı, yönetmen asistanlığı ve kamera asistanlığı yaptı. çektiği belgesel filmler ve kısa filmler birçok festivalden ödülle döndü. çektiği “hazal” adlı kısa filmi birçok festivalde gösterildi. frankfurt film festivalinde ilk beş film arasında yer aldı. bir yılda çekimlerini tamamladığı “toruk” adlı belgesel filmiyle adana uluslararası altın koza film festivali, 2011 trt belgesel film festivali dahil olmak üzere ulusal ve uluslararası festivallerde 5’i “en iyi belgesel film” ödülü olmak üzere 10 ödül kazandı. çektiği belgesel filmlerin yanı sıra yazdığı “dalyan balıkçıları” adlı belgesel film projesi documentarist belgesel film festivali yaratıcı belgesel geliştirme ve destekleme atölyesine kabul edildi. treatmanların yeniden yazımı, belli sahnelerin tasarlanması, trailer kurgulanması ve birebir tartışma seansları ile geçen beş günün sonunda projenin senaryosu fransa’ da belgesel film üretimi ve eğitimi alanında faaliyet gösteren trıbu derneği üyesi belgeselciler nadia bouferkas ve mehmet arıkan eşliğinde yazıldı. aynı zamanda, türkiye'nin en önemli görüntü yönetmenlerinden olan ve 4. yeşilçam ödülleri’nde ‘en iyi görüntü yönetmeni’ ödülünü kazanan uğur içbak'tan workshop almaya hak kazandı. hasan basri özdemir 2009 yılında erciyes üniversitesi radyo, sinema ve televizyon bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıl sosyal bilimler enstitüsü halkla ilişkiler ve tanıtım bölümünde tezsiz yüksek lisans eğitimine başladı ve 2012 yılında yüksek lisansını tamamladı. yücel çakmaklı film atölyesinin, anadolu sinemacılar derneğinin ve altın çınar film festivalinin fikir babalığını ve kurucu başkanlığını yaptı. bu başarılarından dolayı iletişim fakültesine en çok ödül getiren öğrenci sıfatı ile erciyes üniversitesi tarafından onur ödülüyle onurlandırıldı. kırıkkale üniversitesi görsel işitsel teknikler ve medya yapımcılığı bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmakta olan hasan basri özdemir, bunun yanı sıra uzun metraj filminin senaryosunu yazmaya devam etmektedir. televizyonlara program yazmaktadır. halen bağımsız olarak belgesel ve kısa film çalışmalarını sürdürmektedir.