şükela:  tümü | bugün
  • istanbul ticaret üniversitesi, uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesidir. uluslararası ilişkiler teorisi çalışır. über structural realisttir. yaşlandıkça bu konuda daha ılımlı olması beklenebilir.

önemli bir özelliği de uzun marlboro insanı olmasıdır.

alanının en prestijli dergilerinden biri olan international studies review'de "the struggle for autonomy: a realist structural theory of ınternational relations" isimli bir makalesi de yayımlanmıştır.

edit: sigarayı bırakmıştır. aslında buna uzun marlboro'yu bırakmıştır demek gerekir. çünkü sigara başka şey, uzun marlboro başka. bu tıpkı balık-hamsi ikilemi gibi bir şeydir...
  • gerçek adı

hesen besri yalçın
  • "mısır'ın ortadoğu'da pek bir ağırlığının kalmadığı"nı iddia eden seta vakfı direktörü. gençliğinde ahmet davutoğlu'nun asistanlığını falan yapmışsa hiç şaşırmam. zira, kafa aynı kafa. darbeci abdülfettah el sisi, müslüman kardeşler'i küresel ölçekte terör örgütü ilan ettirme yolunda ilerlerken, bütün batı ülkeleri ile bizden çok daha güçlü bir ilişkisi varken, "mısır'ın pek bir ağırlığı kalmadı." diyebilmek için, yüksek dozda islamcılık enjekte edilmiş olması lazım ilgili bünyeye. duygusallıkla dış politika yapılamayacağını öğrenmemiz için daha ne olması gerekiyor?
  • an itibariyle habertürk gündem programında soft power,hard power,smart power,coercive power vb. uluslararası ilişkiler kavramlarına dair adeta ders vermektedir.zira küfürün tecvidli ingilizcesi anlamayana shakespeare tesiri verir,vermektedir.
  • son dönemde televizyon programlarındaki üstün performansıyla dikkat çeken seta strateji araştırmaları direktörü. istanbul ticaret üniversitesi siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler bölümü öğretim üyesi olan yalçın, uluslararası ilişkiler teorisi, uluslararası güvenlik, strateji, nato ve sosyal bilimler felsefesi konularında çalışmalar yapmaktadır.

https://www.setav.org/yazar/hasan-b-yalcin/
  • dış politika, güvenlik, terör konularında çok makul konuşan akademisyen.

iş bilen birisi olduğu her halinden belli. tartışma programlarında beyefendiliğini bozmadan üst akılcılara laf anlatmaya çalışıyor.

böyle daha fazla insana ihtiyaç var.
  • şu an teke tek'te arzı endam etmektedir. hocanın birikim ve analizlerinin dolgunluğu çok açık. ancak diğer katılımcılar (bkz: mete yarar) (bkz: çetiner çetin) konuşurken girdiği triplere anlam veremedim. zannediyorum sıkıldı ve yapılan analizler pek akademik olmadığı için kesmedi. ancak onlar kendisini saygı ve dikkatle dinlerken kendisinin de aynı özeni göstermesi gerekir diye düşünüyorum.