şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bir televizyon programinda gordugum ve gozlerime inanamadigim olayin ba$rol oyuncusudur ayrica,

programin en basindan seyretmeyip yarisinda actigim icin kesin bilemiyorum fakat sandigim kadari ile programin asil konugu bir keman ustasi. bizim zat-i muhterem de keman ustasini taniyan ve cok mustesna bir usta olduguna sahit olarak programda bulundurulan bozaci. programi actigimda hasan cihat -iki dakika bi sus- orter efendi yine full gaz allah ne verdi ise konusuyor ve "efendim biz muzik yaparken ..." , " bizim degerimiz bilinmedi ..." formatli cumleler kuruyordu. programi sunan kadincagiz ve keman ustasi gariban ise kenarda "herhalde susar da bir ara bize de sira gelir" ifadesi ile bekle$iyorlardi, neden sonra kadincagiz bir yerlerden araya dalabildi ve keman ustası beyefendiye beni duyar duymaz koparan cumleyi soyledi

- beyefendi bu program sizin programiniz lutfen siz konu$un..

muhtemelen daha once kibarca uyarilmi$ ama iplememi$ olan hasan cihat -eh yeter bi sus- orter bey bu uyariyi da dikkate almadan carcarcar konu$maya devam etti velakin keman ustasi beyefendi artik dayanamamis olacak ki artık konusma filan dinlemeden kemani calmaya basladi. e hasan cihat -costum yine dalgalaniyorum ben- orter durur mu? baktı gordu, ilgi odagi degisti, hemen eline bir ud aldi ve basladi calmaya.

... adam iki dakika rahat durmuyor ki. asil bomba bundan sonra geldi.. hasan cihat -hiperaktifim co$tum duramiyorum- orter 'ud'u alip, coktan arka planda kalmi$ kendi halinde taksim gecmeye calisan gariban kemancı adamcagizin suratina en fazla 10 cm uzaklıkta tutup -sanki brian may ve freddy mercury seyrediyoruz- saniye de kirk nota basmaya baslayinca artik dayanamayan keman ustasi adamcagiz kemanin yayi ile hasani durtup "abi bi rahat dur yaaa" dedi ki ben o sira yatmakta oldugum cekyattan dustum.
  • popülist kültüre karşı olduğu için değil, popülist kültür tarafından ciddiye alınmadığı ve dışlandığı için isyan eden adamdır. küçükken mahalle maçlarına alınmadığı için sinirlenen çocuk, kendisinin ruh halini en iyi şekilde özetler.

örneğin, kendisi okan bayülgen'in uyduruk programındaki gitaristler gecesine davet edilmediği için de isyan etmiş, ortalığa küfürler savunmuştu.

bir oluşuma karşı olmak farklı bir şeydir, ''ben niye o oluşumun içinde yokum'' demek farklı bir şeydir.

bu şahısın, sürekli aşağıladığı ve hor gördüğü bir adamın anma albümünde olmak istemesi bir tutarsızlıktır. şayet yavuz çetin'i seviyorsa, yavuz çetin'in isminden nemalanmak isteyenlerin yaptığını düşündüğü bir albümde olmak istemesi ayrı bir tutarsızlıktır.

yaratan insan bencil olur, kendini sevmezse yeni bir şeyler yapamaz cart curt bunları geçiniz. bu mantıkla sebastian bach'ın da '' claudia senin amın var mı!!!!!!!'' diye dolaşıp, alayına sövmesi, kendini yere göğe sığdıramaması gerekiyordu.

bach sadece bir örnek tabii ki.
  • kendisine yetenek sizsiniz türkiye'yi öneriyorum. orada çok bombastik performanslar ortaya koyabilecek potansiyelde.

sergen:ben bir şey görmedim performansında.
    hcö:rrrrrrrrrspu çocuuuu.
    sergen:sıkıntı bastı.
  • selamün aleyküm dostlar, offfff(iç geçirme efekti), şimdi size bi parça çalmak istiyorum, yannıs bunu dinnerken çalana diil çaldırana bakmak lazım (eliyle yukarıyı gösteriyo)...
  • kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir garip insan. aslında hakkında hiç birşey yazmamak en hayırlısı çünkü rating'i artıyor. ama susmuyor adam mail atıyor, hakaret ediyor cevap vermeyince daha da sinirleniyor daha saldırgan bir hale geliyor.

şimdi,

alp turac'ın kendisi hakkında bir taneden fazla entrysi yokken neden sivri dilli eksisozluk maymunu olarak eşgallendiğini pek anlayamadım. komik olmaktan öte zavallı bir tespit olmuş. bu sektörde yıllarını geçirmiş bir insan olan sayın kocamın zaten benim avukatlığıma da ihtiyacı yok ya neyse...

ikincisi, "alp turac'ın cellocu karısı" -ki bu ben oluyorum yani sanırım ben oluyorum- evet biraz sivri dillidir. ama şöyle bir gerçek var ki bu karı -yani ben- cello çalmıyorum. biraz araştırmayla bu bilgiye ulaşılabilir. o zaman hakaret ederken en azından doğru bilgi ile saldırılabilir. o zaman ben yani viyola çalan ben belki karşımdakini biraz adam yerine koyabilirim. belki..biraz.... karı kelimesini tartışmayacağım bile zaten hasan bey'in üslubu "karı" yerine "eş" diyebilecek bir seviyede değil.

son olarak,

maalesef beni bu entryi yazmaya iten şey ilk iki madde değildi onlara güldük geçti, hatta dostlarımız bizden daha çok sinirlendi bu üsluba. açıkçası benim için eğlenceliydi, enteresan bir vak'a olduğu için gülüyoruz ve geçiyoruz.

ama...

söz konusu olan sanatsa ve sanatçıysa ve bu olguları bir yaralama söz konusuysa burada bana da söz hakkı doğdu. hayatının üçte ikisini "nasıl sanatçı olunur?" sorusu ile başlayan bir eğitimle geçirmiş bir insan olarak şu anda bu saçma sapan yoruma yazı yazıyor olmak beni gerçekten sinirlendiriyor. sanatçı olmanın öyle sanıldığı kadar kolay olmadığını hatta bazı iyi enstrumantistlerin kendilerini sadece enstrumantist olarak değerlendirmeyi tercih ettiğini, gerçek sanatçı olmanın getirdiği büyük sorumluluğu öyle herkesin kolay kolay yüklenemeyeceğini bilmek gerek. önce bilip sonra konuşmak gerek. aslında bilen de konuşmuyor ya bütün bunları. ben de kısa keseceğim.

ben kendimi sanatçı diye tanımlayamam, daha değil...

sanat gitar parçalamakla başlasaydı sonumuz nice olurdu. çok konuşmadan hatta hiç konuşmadan önce insan, sonra enstrumantist, daha sonrasında da müzisyen olmak gerekiyor, sıra budur.

sanatçı olmak içinse*

size çok uzak maalesef...
  • crr'deki konserinde kırdığı gitar babamın önüne düşmüş. rahmetli babam da yerden alıp kendisine uzatmış al olmadı bu diyerek.
    kendime gelince ne işin vardı orda diye sormuştum babama. ne biliyim kafam iyiydi geçerken girdim, en öne oturdum dinliyordum güzel güzel demişti :)

hayat ne kadar hüzün dolu bazen. hikayeyi eksiksiz yazayım diye elim telefona uzandı birden babamı aramak için. kaynar sular döküldü başımdan aşağıya derler ya.. ne garip bir his ulan.
  • topluma öfkelendiği bir facebook statüsünün altına "sevenleriniz sizin değerinizi biliyor hasan bey, üzülmeyin lütfen." yazdım diye "ibne misin sen, şerefsiz" diye mesaj atmış bir kişidir.
  • ''yavuz çetin, benim üçte birim kadar gitar çalan biriydi, öldü of yarabbim efsaneee'' diyen bir adamdır. ne garip ki bu kadar şey söyledikten sonra, hala yavuz çetin'i anma albümünde kendisine yer bulamadığı için tepki göstermiştir.

sen her gittiğin yerde ''yavuz benim öğrencimdi, ben yavuz'u tanıdığımda gitar çalamıyodu ehehhe mehehe'' diye dolan dur, ondan sonra da başkalarını ''yavuz'un ismini kullanıyorlar'' diye suçla, saygı bekle.

tanım: öldükten sonra ettiği yaratıcı küfürlerin dışında dünya'ya hiçbir şey bırakmayacak olan adam.
  • müziğin yılmaz vural'ı.

2014 editi: sözümün arkasındayım ama yılmaz vural, trilyar kat daha sempatiktir hasat cahit ök'ten.