• seyyid kutubun hocalarından.

  hac suresinin 39. ayetine yanlış mana vererek, devlet ve hükumete karşı isyanlar teşvik edenlerden ve anarşiyi körükleyenlerden biri.
 • şazeliyye tarikatına intisaplı bir derviştir.
 • tek başına nasıl devrim yapılır, dünya nasıl dize getirilir, samimiyetiyle ve dahi şehadetiyle ortaya koymuş devrimci.
 • bir terör örgütünün kurucusu olan kişidir... o terör örgütüyle aynı zihniyette olanların ise modern hayatla bir alakaları yoktur zaten....
  mısır'da yasaklıdır o örgüt.... mısır insan haklarına aykırı bir şekilde kopt kilisesine, bahai'liğe saldırırken en azından bu örgütü yasaklamıştır...
 • zalim yöneticiler tarafından şehid edilmiş mücahiddir.

  "bir yerde irşad tebliğ ve silah bittiyse orada en iyisi ölmektir..." sözünün saihibidir.

  (bkz: yolun yolumdur ey şehid)
 • kurduğu ihvan-ı müslimin hareketinden ayrılıp kendilerine farklı bir hareket kuranlar olursa onlarla arasındaki kardeşlik hukukunu bozmaz, bizzat gidip eski üyelerinin kurduğu yeni hareketin ilk üyesi olurdu. yardıma ihtiyaçları olursa yardımını esirgemez, her türlü desteği verirdi.

  bu özelliği günümüzün hareket adamlarının aklından çıkmamalı, çıkarsa da hatırlatılmalı.
 • başardığı işlere bakınca henüz 43 yaşında öldüğüne inanması gerçekten çok zor olan ihvan-ı müslim lideri. adam resmen uyuyan devi uyandırmıştır.
 • "balkanlar, endülüs, cezayir ve akdeniz... bütün bunlar, tekrar islâm himayesini bekleyen eski islâm beldeleridir. daha önce olduğu gibi kızıldeniz'in ve akdeniz'in tekrar bir islam gölü olması gereklidir."

  hasan el-benna
 • şehadetinin üzerinden 62 yıl geçti ama davası hala omuzlarda yükseliyor.

  http://www.kurtubadergisi.com/dergi/?p=521
 • 16 temmuz gençlik hareketi'nin sınırlar sizin afrika bizim olsun kampanyası kapsamında afrika'da açtıracağı kuyulardan birine hasan el benna'nın adı verilecek.

  sınırlar sizin afrika bizim olsun - manifesto

  afrika, emperyalistler tarafından yıllarca sömürüldü. kardeşler arasında fitne körüklendi. kara kıta onlarca parçaya bölündü. afrikalı kardeşlerimiz bir lokma kuru ekmeğe muhtaç hale geldi. bir yudum su için kilometrelerce yol yürümek zorunda kaldı.

  21. asrın başındayız ve afrika’da hala benzer oyunlar sahneleniyor. kaynakları talan ediliyor. kardeşler birbirine düşürülüyor. askeri darbelerin ardı arkası kesilmiyor.

  bugün suriye’de ne oluyorsa bir benzeri eritre’de oluyor.
  bugün irak’ta ne oluyorsa bir benzeri sudan’da oluyor.
  bugün keşmir’de ne oluyorsa bir benzeri çad’da oluyor.
  bugün filistin’de ne oluyorsa bir benzeri nijer’de oluyor.
  bugün ortadoğu’da ve kafkasya’da ne oluyorsa bir benzeri afrika’da oluyor.

  20. yüzyılın başında ellerinde incil’lerle gelip, ardından silah zoruyla afrikalı kardeşlerimizi köleleştirdiler. onları kendi topraklarına sürüp hürriyetlerini ellerinden aldılar. dünyaya pazarladıkları modern batı efsanesini afrikalıları sömürerek kurdular. bugün hala aynı şeyleri yapmaktan vazgeçmiyorlar.

  biz türkiyeli gençlerin tanıdığı ilk afrikalı bilal-i habeşi’ydi. o ilk müslümanlardandı. peygamber efendimiz hz. muhammed’in (s.a.v.) ashabındandı. ezanı ilk okuyandı. dininden dönmesi için çöl sıcağında kendisine yapılan işkencelere göğüs gerendi. biz afrika’yı bilal-ı habeşi’yle sevdik.
  habeşistan kralı necaşi’yi tanıdık. o, bugün etiopya topraklarında bulunan habeşistan’ın kapılarını müslümanlara ardına kadar açmıştı. sahabeleri kafirlere karşı koruyup gözetmişti.
  ebubekir efendi’yi tanıdık. osmanlı’daki rahatını bırakıp, afrika’yı karış karış dolaşmış ve ilah-i kelimetullah için ömrünü adamıştı.
  imam abdullah harun’u tanıdık. afrika’da beyazların üstünlüğünü savunan ulusalcı apartheid rejimine karşı mücadele etmişti. o da dava arkadaşları gibi ulusalcı apartheid rejimi tarafından şehit edildi.

  daha sonra malcolm x’i tanıdık. o’nun amerika’daki özgürlük ve kardeşlik mücadelesini okuyarak büyüdük. malcolm x, hacc farizasını yerine getirdikten sonra yazdığı mektupta, allah katında siyah ile beyazın hiçbir farkı olmadığını hacc ibadetinden sonra daha iyi anladığını söylemişti. gözleri mavilerin en mavisi, renkleri beyazın en beyazı olan müslüman kardeşleriyle tek olan allah’a ibadet edip, birlikte aynı tabaktan yediği yemeklerden aldığı hazzı anlatmıştı. irkçılığı savunan anlayışı reddedip, ümmetçi fikre sahip çıktığını her fırsatta dile getirmişti. sırf bu yüzden dünyanın bütün ulusalcı statükolarında parmağı olan güçleri rahatsız etmiş ve bir şubat günü katıldığı toplantıda kurşunlanarak şehit edilmişti.

  muhammed ali kley’i tanıdık. “kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım” deyip, ringleri rakiplerine dar edişine meftun olduk. uykularımızı yarım bırakıp, onun zaferleriyle sabahladık. dünya müslümanlarının gözünde, attığı her yumruk beyaz adama indirilmiş ağır bir darbeydi. vietnam’da masumlara karşı savaşmayı reddederek, sadece kaslarının değil, vicdanının da insanlığa hizmet ettiğini ortaya koymuştu.

  biz türkiyeli gençler ne kadar istanbul’luysak o kadar gana’lıyız.
  ne kadar antalya’lıysak o kadar somali’liyiz.
  ne kadar sivas’lıysak o kadar nijerya’lıyız.
  ne kadar bitlis’liysek o kadar cibuti’liyiz.

  afrikalı kardeşlerimiz için 16 temmuz gençlik hareketi olarak harekete geçiyoruz. afrika’da şu an kıtlık hüküm sürüyor. insanlar su ve yiyecek bulamıyor. biz komşusu açken tok yatamayan gençleriz. ulusal sınırlara inanmıyoruz. kardeşliğin sınır tanımadığının bilincindeyiz. afrikalı kardeşlerimiz bizim ezelden beri komşumuzdur. onlara bu zor günlerinde yardım etmek vazifemizdir.

  türkiyeli gençler olarak afrika’ya su kuyuları açmaya karar verdik. hem afrikalı kardeşlerimizin susuzluğuna bir nebze olsun çare olmak, hem de onların yanlarında olduğumuzu göstermek için afrika’nın muhtelif 10 bölgesinde su kuyuları yaptıracağız. daha sonra afrika’ya gidip kardeşlerimizle kucaklaşacağız.

  biz renklerin değil, ümmetin birliğine inanıyoruz.
  ulusal sınırları dayatanlara inat; kardeşliğin sadece sınırları değil, kıtaları da aşacağını göstereceğiz.
  o yüzden sınırlar sizin afrika bizim olsun.

  16 temmuz gençlik hareketi

  http://www.16temmuzgenclik.com/?p=172