şükela:  tümü | bugün soru sor
 • konya lı aşmış hatta yarmış bağlamacı.
 • konyalı bu bağlamacının stüdyoda amatör kamera ile kaydedilmiş görüntülerini izledim. elektro bağlama çalıyor, ve kesinlikle hem hızlı hem de çok temiz, tek tek tüm sesler geliyor, hiç bir sesi yemiyor yutmuyor.

  ben de hayret ettim bu abi neden konya dışına çıkmıyor (tabi herkesin hırs küpü olduğu bir dünyada yaşarken, hasan genç belki de böyle yaşamayı seviyordur. bilmiyorum yani spekülasyon yapıyorum.)
 • efendim hasan genç, sadece (bkz: arabeks) icrasında değil, türkü icrasında da ya da bağlamayla çalınabilecek herhangi bir şey icrasında da enfes bir icracı.
  her dinlediğimde ya da seyrettiğimde elimdeki bağlamamın aslında nelere kaaaadir olduğunu görmekteyim.
  temizse temiz, hızlıysa hızlı, değilse değil.vs.
  muhteşem bir icracı

  hasan genç'in elinden yetişecek icracılar kimbilir nasıl olacaklar büyük merak içindeyim.
 • elden ele dolaşan ve youtube den izlenebilen videolarında genellikle halk müziği formlarının dışında olduğu için "arabesk hasan" diye de bilinen, gerçekten mütevazı bir yaşamı olan, evli üç çocuk sahibi ve şu günlerde de tekrardan alanya ya kesin dönüş yapacak olan bağlamanyak...gidişi beni ve onu konya da sevenleri üzecektir... umarım artık aradığı tadı dokuyu dokunuşu yaniden alanya da(2. kez gidiyor aynı şekilde) bulur yakalar...:(
 • flamenko parçaların icrasında da aşmış bağlama üstadı. canlı dinleme şansını yakaladığım için kendimi hakikaten şanslı hissediyorum.
 • bu ülkede tanınan profesyonel bağlama icracıları arasında belki de orhan gencebay tarznı ve eserlerini en iyi icra eden müzisyendir kanımca.

  nihavent üvertür'ün hakkını veren sayılı bağlama icracılarından.
  http://www.youtube.com/watch?v=2hklhqk40cg
 • sazı konuşturan üstadlardan. ilk kez 2004 senesinde türkü aşığı bir arkadaşım sayesinde vcd aracılığı ile dinleme şansım olmuştu. 45 dakikalık videoyu ağzım açık izlemiştim. adam resmen uçuyordu. hele videonun bir bölümü vardı ki: parçaya giriş yaptıktan sonra, hızlı çaldığı bir bölümde hata yaptı. o bölümü 2. denemesinde ilk denemesinden 2 kat daha hızlı çaldı. bu defa pes dedik artık. bağlamanın gitar tekniği ile çalındığını ilk defa görmüş olmamdan olacak ki senelerce bu abimizi anlatıp durdum.
 • konya'da doğup büyümüş olmakla birlikte aslen tunceli kökenli olan müthiş bağlamacı...akustik bağlamada hız ve temizlik konusunda çığır açmayı başarmıştır. çetin akdeniz kendisine üçtelli akustik bağlamada nihavent üvertürü en iyi çalan kişi olduğunu söylemiştir.çaldığının ötesinde inanılmaz mütevazı bir yaşamı vardır. şu aralar konya'da yeni bir müzik evi açmak üzere...
 • bağlama dünyasının malmsteen'idir kendileri.

  edit. geçen oturduk, arkadaşlar davet etmiş kırmadı geldi. neşeli, samimi bir insan. saat baya geç olmuştu, yorgundu herhalde çok hızlı şeyler yapmadı. ama bu yeteneğe birebir canlı tanık olmak çok güzeldi.