şükela:  tümü | bugün
 • türkçe'ye islami araştırmalar ve islami ilimlere giriş adıyla kazandırılmış eserleri bulunan mısırlı islam felsefecisi.
 • kuranı süpermarkete benzettiği için tepki çeken ve tedavi (!) görmesi gerektiği söylenen mısırlı profesör.

  ilginç olan kuranın bu özelliğinin bin yıldan fazladır gayet memnuniyetle kullanılmasına karşın ilk kez dile getirilmesidir. türk müslümanlığı bile bu olanaktan yararlanarak türetilip genel kabul görmüş, yürekten destek veren kitlelere yayılmıştır.

  kalbim temiz, gerisi allah ile benim aramda müslümanlığına üye olanların market arabasında başka ayetler, kurana süpermarket diyeni kıtır kıtır kesmeli diyenlerin arabasında başka ayetler bulunur. toplumları yönetmek için geleneksel ideoloji dinden başka tutarlı ve desteklenir bir mekanizma geliştirilene kadar bu böyle gidecektir.
 • islam teolojisinde rasyonalizmin yeniden diriltilmesini ve kelamın buna göre tekrar tartışılmasını öneren felsefeci, ilahiyatçı. mutezilenin çağdaş bir yorumcusu.

  kelam bilimini ortodoks bir "uzak durulacak alan" konumuyla ele alan genelgeçer külliyata tabiri caizse kafa göz daldığı ve kelam bilimini tarihsel bağlama oturtmaya çalıştığı bir makalesini de paylaşalım.

  http://www.kelam.org/dergi/sayi012/kader01209.pdf
 • "yeni kelam ilmi allah adına bir konuşma değildir. bilakis o, allah hakkında bir konuşmadır - ki bu konuşma, mütekellimin konuşmasından türemiştir. dolayısıyla kelam ilmi, kelamullah değildir. yeni kelam ilminin metodolojisi, eski kelamcıların yaptığı gibi, akideyi müdafaa etmek değil; bilakis o, yenilikçilerin anladığı şekliyle, problemleri analiz etmek ve realitenin formülasyonu için sorunların çözümlemesini yapmaktır. bu ilmin gayesi de ahiret hayatında kurtuluş değildir. bilakis o, realiteden uzaklaşmak yerine, yeniden ona dönmek, toplumun ve bireyin yabancılaşmasına son vermek ve dünyanın akışına istikamet kazandırmaktır."
 • oryantalizm ve oksidentalizm üzerine şu makalesi iyidir.

  ayrıca (bkz: tarihselci kuran anlayışı)