şükela:  tümü | bugün
 • muazzez abacinin iki defa evlendigi unlu kabadayi
 • bir hara dolusu at sahibi gangaster.
 • inanilmaz yakışıklı, karizmatik bir kabadayı. "turkiyede yer altı" adlı çalışması ve sonucunda yazdığı makalesinde can dundarin, halen hayatta olan "kabadayı" grubundan tek insan. senelerdir hh plakasını kullanır. her aldığı yeni arabaya onu takar. kendisi bir şarkıcının talihsiz beyanatları sonucu şu anda saray cezaevinde yatmaktadir.
  leventte bir barın önünde masasını kurmuşlar viskisini yudumlarken, gencin biri kapıdaki badigardlara "ben hasan heybetlinin yeğeniyim beni içeri nasıl almazsınız" dedigini duyan hasan heybetlinin kalkıp cocuga "sen hasan heybetlinin yegenimisin" diye sorup evet cevabın aldıktan sonra 5 dakka sureyle cocuugu dovdugu akabinde de hasan heybetliye benim seni dovdugumu soyle diyerek cocugu kaldırıma bıraktıgı, anlatılagelen sehir efsanelerinden biridir.
 • heybetli sürekli abacı'nın çalıştığı gazinoya gider, bir yolunu bulur beraber olmak istediğini söyler ama hayır yanıtını alır. pes etmeye niyetli değildir. bir gece yarısı telefon açar, "sizi rahatsız ettim, çok özür dilerim. camdan dışarıya bakabilir misiniz?" der. abacı, halaskargazi caddesi üzerinde bir apartmanda oturmaktadır. camdan dışarı bakar, evin önünün kırmızı güllerle kaplandığını görür... bu romantizm gönlünün kapılarını açmaya yetmiştir. beraber olmayı kabul eder. ama aşka rağmen hayat ikisi için de zordur... heybetli, delifişek bir delikanlıdır. sevdiği kadının çalışmasını istemez, "evde otur, senin kazandığının yüz mislini ben sana vereyim" der. ama kabul ettiremez. abacı bir sabah evin salonunun paralarla dolu olduğunu görür. yardımcısını çağırır, paraları bir çöp poşetine koydurur, ardından heybetli'yi arar, eve gelmesini söyler. bahçeye geldiğinde de paraları balkondan aşağı atar. itaatkar değildir ama gün gelir, onun için, akşehir'de, onun yattığı hapishanin karşısında bir ev kiralar, 1.5 yıl orada yaşar. "bir ıslık çalardı, ben evden duyardım. onunla türkiye'deki hapishanelerin çoğunu dolaştım" demiştir röportajlarımızda...

  kaynak:http://www.sabah.com.tr/…-200-118-20060607-200.html
 • muazzez abacı’nın ünlü baba hasan heybetli’yle bebarer olduğu yıllar... iki sevgili, sudan bir sebepten tartışır. heybetli ceketini alıp gider. abacı, aylarca izini sürer ama bulamaz.

  heybetli, tam 1,5 yıl sonra bir gece yarısı abacı’nın kapısını çalar. kapıyı açınca hasan heybetli’yi karşısında gören abacı, merak ve panik içinde sorar: "hasan... allah aşkına 1.5 yıldır neredesin?" heybetli, yanıt verir: "muazzez, köprü trafiğini bilmiyor musun?"

  kaynak: milliyet
 • döviz büfesi sahibi fatih edremit'i öldürmekten 25 yıl 10 ay hapis cezası almıştır. 60 küsür yaşında olduğunu da düşünürsek muhtemelen ömrünün sonuna kadar içerde kalacaktır.
 • ismi ile müsemma kişilik. zaten o ad-soyad kombinasyonundan tapu kadastro memuru çıkmazdı sanırım.
 • tikb önderlerinden mehmet fatih öktülmüş'ü ülkücülerin saldırılarından korumuş kişidir aynı zamanda

  --- spoiler ---

  ’78 yılı; daha sonra mücadeleyi bırakan bir ‘yol arkadaşı’nın ifadesi üzerine fatih ve eşinin bahçelievler’deki evi basılır ve ikisi de tutuklanıp bayrampaşa cezaevi’ne götürülürler -fatih’in dördüncü tutuklanmasıdır bu. o dönemde sol siyasiler bayrampaşa’nın b bloğunda kalıyorlardı; faşistler de c blokta. kavacı bir arkadaşla fatih, her hafta c bloktaki bir yerde eş görüşüne gidiyorlar. bunu öğrenen faşistler bir görüş günü ikisini pusuya düşürmüşler; bunlarda bıçaklar, muştalar, silahlar… bizimkiler salt yumruklarıyla ölümüne direnmişler, ciddi biçimde yaralanmışlar ama. olaya o sırada mafya koğuşlarında yatmakta olan hasan heybetli ve ekibi müdahale ederek, ölümden kurtarmışlar; karşılıklı silahlı çatışma çıkmış.

  http://www.alinteri.org/?p=16556

  --- spoiler ---
 • türkiye'nin mafyası kitabı okununca deli cesaretine şaşırılan türk vatandaşı. birçoklarına göre kürt idris ve dündar kılıç'ın ölmesiyle birlikte yaşayan son kabadayı kalmıştır. birkaç sene önce bir bardaki kurşunlama olayı sonrası bir süre yunanistan'da kaçak olarak kalmış, ancak daha sonra yurda dönerek polise teslim olmuş ve tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştır. muazzez abacı ile olan fırtınalı ilişkisiyle de hatırlanabilir. beyaz saçlı ve oldukça karizmatik bir adamdır.
 • (bkz: karafatmanın sarayı)

  içerde kağıdı-zarı bulamazlar ama böcekleri yarıştırır yine de o kumarı oynarlarmış.