• gördüğünüz görebileceğiniz en iyi insanlardan biriydi.

yıl 2001, ben hacettepe'de asistan olucam da olucam diye tutturmuşum ama çevre yok bi bok yok...

hasan hoca, "onur, kamu personeli sınavı diye bisey cikmis bi bak bakalim neyin nesiymiş o" diye sınavlara girmemi sağlamıştı.

dalayım sana corona...

ruhun şad olsun hocam...
  • hacettepe işletme bölümünde alman ekolünün temsilcilerindendi. derse girer türkçe olarak bir iki dostça kelam eder, sizi mutlu eder, gülümsetir ve de sonra tek kulağını eliyle kıvırarak "and ladies and gentlemen" diyerek "ingilizce" moduna geçer, anlatacağı dersi baştan aşağı pürüzsüz bir şekilde keyifle anlatırdı.

kibarlığı ve kalitesiyle pek çok öğrencisine ilham olmuş, yol göstermiş bir hocamızdı. onu görmeyeli neredeyse yirmi yıl oluyor ancak sanki daha dün görmüşüm gibi capcanlı ve enerjik haliyle aklımda.

mekanı cennet olsun.
  • covid-19 nedeniyle hastanedeymiş. kan ihtiyaç duyurusunu paylaşıyorum:

ankara ıbn-i sina hastanesi yoğun bakımda yatmakta olan babam hasan ışın dener için acil 0 rh - grubu kan gerekmektedir. kan bağışlamak isteyenlerin ve duyurmak isteyenlerin bana ulaşmalarını rica ederim telefon numaram: 541 322 5733
    kan kızılay kan merkezine hasan ışın dener adına bağışlanacaktır, sokağa çıkma yasağı dolayısı ile kan vermek isteyenlere imzalı evrak gönderilicektir. bu sayede trafikte sorun yaşamayacaklar.
    teşekkürler,
    ilke

üzücü edit: ne yazık ki, hasan hoca vefat etmiş bugün. allah ona rahmet eylesin, tüm yakınlarına ve sevenlerine de sabır versin. öğrencisi olduğumuz için gerçekten şanslıydık; hem hoca hem de insan olarak bize çok katkıları olmuştur...
  • bölümdeki tüm istatistik derslerini kopya ile geçen, istatistik bilimine en ufak bir ilgi duymayan öğrencilerin bile, dünyaya ve insana yaklaşımı ile hacettepe işletme bölümünün en sevilen hocası olabilimiş şeker insan.
  • babası; mustafa kemal atatürk’ün maarifle ilgili konularda danışmanlarından biri olan ve ankara üniversitesi fen fakültesi kurucularından ve ilk dekanı, fahri korutürk'ün cumhurbaşkanı olduğu dönemde kontenjan senatörü olarak görev yapan prof. hayri dener, annesi ise ile o zamanlar 26 yaşında türkiye’nin en genç üniversite öğretim üyesi ünvanını alan ve matematik, ticaret ve astroloji dersleri veren hilmiye dener’dir.
  • bolumun* en saygideger hocalarindan birisidir. kelimenin tam anlamiyla seker hoca bal hocadir.

ilk dersine 5-6 dakika gec girmistik ve kendisi o sirada mukemmel ingilizcesiyle dokturuyordu (ilk “ladies and gentlemen”i kacirmistik yani). o an icimizden gecen "heralde bolum ingiliz bi hoca getirdi bizim icin" olmustu. fakat ilerleyen dakikalarda recess’ten (kendisinin araya verdigi isimdir) hemen once; ingilizceden turkceye gecerken her zaman yaptigi kulagini bir dugmeymis gibi kullandigi - tarafimizdan inanilmaz zekice bulunan - hareketle anlasildi ki kendisi ingilizceyi anadili gibi rahat kullanan, aralarda engin bilgisini gozler onune serecek sekilde yaptigi esprilerle de bu dili susleyen, yalnizca kulturuyle bile herkese her seyi ogretebilecegi konusunda kafalarda suphe birakmayacak bir sahsiyettir.

guler yuzlu haliyle ogrencilerle olan iliskisini hiyerarsik yapiya nazaran daha sevecen bir kivamda tutan ve hemen her konuda ogrenci lehine dusunmeyi de farz bilen bu prof. dr. hocamizin bolum koridorlarinda gorulmesi bile ogrencilerini mutlu etmektedir ozellikle son birkac yildir bolume daha az ugramasinin da etkisiyle.

kendisi hakkinda bahsedilmesi gereken bir diger husus da odasinin her zamanki karisik halidir. her tarafta kucuk kucuk kagitlara yazilmis garip garip notlar ve meshur lab’lerinden veya cat’lerinden kalma kagitlar vardir (mukemmel bir ders sistemi vardir kendisinin, odevlerine "cat" adini vermistir). oda icinde adim atmak herhangi onemli bir seye basmamak icin olsa gerek zordur ogrenciler icin. odevleri genellikle odasinda olmadigi icin kapinin altindan atilir, fakat bu konuda da ogrencilerini uyarmayi ihmal etmez, “odevleri ne cok hizli, ne de cok yavas atacaksiniz ki ucup dolabin altina falan girmesin ya da kapinin hemen onunde kalip tikanikliga yol acmasin” seklinde tatli bir aciklama yapardi.

misyonunu ogrencilerine; matematige, istatistige, isletmeye, iktisada ve tum bunlardan yola cikarak da hayata dogru bir bakis acisini kazandirmak olarak belirlemis ve - basta ben olmak uzere - bircok ogrenci uzerinde de bu yonde bir hayli etkili olmustur.
  • bugün 19 nisan 2020

hasan hocamızı kaybettiğimiz gün..

hakkında sayfalarca anlatmak istediğim şeylerin kelime kelime, hece hece gözyaşlarında çözülüp gittiği gün..

rahat uyu hocam.. fikirlerin, lab’ların, cat’lerin, öğrencilerin emin ellerde.. yolundan yürüyoruz..
  • yıllar önce çankaya üniversitesinde yüksek lisans öğrencisi iken kesişti yolum kıymetli hocam ile. müthiş bir insan olduğunu söylememe gerek yok. bitirme projemi yaparken danışmanım kendisiydi. ortaya bir bitirme projesi için fazla sayılabilecek bir eser-miktar çıkardım. o da bana "evladım biraz dip not ekle buna, güzel olmuş ama ekleme yap" dedi, dediğini yaptım, sayfa sayısı baştaki rakamın 1,5 katı kadar arttı, tablo, grafik, indeks tablosu, içindekiler, kaynakça, önsöz derken 75 sayfaya yaklaştım ( yanarım yanarım da hala tezli yapmadığıma yanarım, neyse) hocam meğerse beni tezli öğrenci sanıyormuş.
    bazen ihtiyacım olduğunda evden arardım. eşi "karşıda, çağırıp geleyim" demişti bir seferinde, ben de anlam verememiştim. sonradan hocam açıkladı; karşı evde onlara aitmiş ve ev komple kütüphaneymiş.
    hocam vefatını daha bugün emin çölaşan'ın yazısından öğrendim. halbuki 1 sene olmuş. hakkını helal et. nurlar ve ışıklar içinde uyu. mekanın cennet olsun hocam :(
  • kendi akademik dalının dışında, neredeyse hemen her konuda bilgi ve birikime sahip, tanıdığım en sempatik, hazır cevap ve espritüel akademik şahsiyet. kanımca hacettepe işletmenin en iyisiydi..

"ladies and gentlemen, let's have a recess"
  • tam bir efsanedir bütün öğrencilerin adlarını numaralarını bilemekle kalmaz yazılarını bile tanır.ders sonundaki lab.lerini baskalarına yaptıranlar dikkat edin.bizim bir arkadaşı yakalamış ama gene efsanevi kibarlığından dolayı son derece nazik bir dille uyarmıstı.
    bir rivayete göre evinin karşı dairesini de sadece kitapları için satın almış.
hesabın var mı? giriş yap