şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kutsal isyan ve kutsal barış kitaplarıyla (toplam 15 cilt) milli mücadele'yi ve cumhuriyetin ilk yıllarını en iyi anlatan yazar.
 • (1909 akçaabat - 20 haziran 1989 istanbul) sivas ilköğretmen okulu’nu bitirdi (1931), malatya ve adıyaman’da iki yıl öğretmenlikten sonra girdiği ankara gazi eğitim enstitüsü’nde okurken siyasi görüşlerinden dolayı tutuklandı, öğrenimini tamamlayamadan son sınıfta ayrıldı (1935).
  çeviriler yapıp özel dersler vererek hayatını kazandı.
  ilk şiiri 1925 yılında giresun’da izler dergisi’nde yayınlandı, ilk şiir ve nesirlerinden bir kısmını iki arkadaşı ile birlikte, adsız kitap’da derledi (1931).
  yeni yol, insan, sokak, hamle gibi dergilerde göründü.
  romanları yayınlandı.
  şiir kitapları: deniz feneri (1937), karacaahmet senfonisi (1960), özgürlük türküsü(1971), mapusanemden mektuplar(1974), sürgün şiirleri(1975), gecekondumdan şiirler(1976), çoban şiirleri(1982), nazım’dan meltemler(1989), tuyuğlar(1990).
 • osmanlı elektrik işleri etüd idaresi başkanı iken istifa edip ulusal direnişe katılan, soyadı kanunu'nun üstünde dumanı tüterken mesleki bir soyadı alma azmiyle dinamo soyadını register etmiş kişizade.
 • yalçın yayınlarından çıkmış "kavga şiirleri" isimli kitabın sahibi şair-yazar.
 • tesadüfen elime geçen bir köşede unutulmuş,eskimiş bir şiir kitabından ilk defa okuyup sevdiğim şiir.

  eski ümitlerin mezarlığı

  aradığım fazla değil
  bir lokma ekmek kapısı
  ne ebediyetin yapısı
  ne cennetin lokantası

  yıldızları bile seyredemiyorum
  vakit darlığından
  her akşam boynu bükük
  eve dönüyorum
  eski ümitlerimin mezarlığından
  *
 • bugün cağaloğlu'ndaki kabalcı'dan, yalçın yayınlarından çıkmış olan 1983 baskılı adalet sıtması isimli kitabını 30 kuruşa aldığım , alırken utandığım yazar.
  şimdi kitaplar pahallı olunca da "aman kitaplar çok pahallı nasıl alalım da, okuyalım" diyoruz.
  evet okuyucular, özellikle edebiyat öğrencileri açısından şahane bi olay 20-30-50 kuruşa önemli yazarların kitaplarını bulmak, kütüphaneyi beslemek. ama 30kuruşa izzettin dinamo olmaz ki ya... bu da böyle bir anımdı sözlük. yani haberin olsun, gidin alın o dinamo kitaplarını demek istiyorum...
 • cumhuriyet'in ilk kuşak aydınlarındandır.
  muhafazakar bir aileden gelmesine rağmen, soyadı kanunu çıktığında ailesinin aldığı soyadı yerine o günlerde de esen "sol" modadan esinlenip aldığı soyadı yüzünden başına gelmeyen kalmamış; hiç bir ilgisi bulunmadığı halde, 6-7 eylül olaylarının faillerinden biri olarak tutuklanıp yargılanmıştır.
  yine soyadı yüzünden, ölene kadar, tehlikeli kişi sayılarak, takip edilmiş, göz altında tutulmuştur.
  hayatının büyük bir bölümüne isabet eden bütün bu dönemde, ülkesinde, muhalif bakışlı bir kişi olmanın bütün zorluklarını çekmiştir.
  yazarın, hikaye, roman, inceleme, şiir ve çevirilerinden oluşan, bütün bu baskı ve kovalamacaya rağmen sayısı 26'yı bulan kitapları şimdi bir külliyat olarak heyamola yayınevi tarafından topluca basılmaya başladı
 • kendi sesinden kurtuluş savaşını ve sonrasını belgeleyen kutsal isyan ve kutsal barış romanlarının sahibi. trabzon meydanında artık büstü de yoktur.