şükela:  tümü | bugün
 • og medyanın netflix için çektiği atiye ( the gift ) isimli dizinin setinde yüksekten düşüp hayatını kaybeden set işçisidir.
  vefat duyurusu

  gazete haberi

  elbette yitip giden bir can geri gelmeyecektir ama
  eğer bir ihmal söz konusuysa sonuçları olmalıdır.

  ve bu kadar yüksek bütçeli bir produksiyonda bir ihmal varsa hatırlanmalıdır ki :

  kamuoyu günlerce patlamış mısırın parası kimden çıksın diye konuşur, 17 yıldır var olan düzenlemeleri sanki çok yeniymiş gibi eyvah eyvah diye tartışırken asıl yasal düzenleme gerektiren bu gibi durumlar, ne o verdiği bütçeleriyle * övünen hükümetin, ne de haksızlık yaşamalarina cok içerlediğimiz cici yapımcıların aklına bile nedense gelmemiştir ??

  yasal düzenlemeden ne kastettiğim burada (bkz: #85647123) özet olarak konu alınmıştır.

  .. merhumun ailesine ve sevenlerine sabır ve başsağlığı dilerim.
 • salak bir dizi için sözlükte gündem oluşturanların dikkatini çekmemiş emekçi. 8 ay olmuş ve hiçbir yerde 1 günlük dahi konuşulmadı. gizlinin saklının kalmadığı şu devirde sigortasız çalıştırılan set işçisinin oldukça kötü şartlar altında set güvenliği olmadan iş başındayken hayatını kaybetmesi ört bas edilebilmiş. başta netflix olmak üzere, dizi yapımcısı, yönetmeni, oyuncuları vs. protesto edilmesi gerekirken sessizlik sürüyor. bilhassa sözlükte ve twitter’da bunun günlerce konuşulması gerekirdi. yarın bir gün bir kadın cinayetini falan konuşmayın sakın. vicdan mastürbasyonundan başka bir şey olmaz o çünkü. katil tek bir kişi olunca konuşmak kolay tabii. burada ise işin ucunda prestijli bir amerikan şirketi var. kimse rahatı bozulmasın diye netflix’i boykot etmez. ben bugün itibarıyla aboneliğimi yenilemeyeceğim. siz de aynısını yapın demiyorum ama en azından bu rezil yapımı konuşmayın, gündemde tutmayın. katillere fayda sağlamayın.
 • sözlük gündemine damga vuran netflix dizisi atiye'nin çekimleri sırasında geçtiğimiz nisan ayında ihmal sonucu vefat eden set çalışanı.
  aylar olmuş hasan öleli. ben bugün duydum. okuduklarım içime oturdu. sigorta girişi bile yapılmamış gencecik bir insan. kaza durumunda alınacak önlemlerin belli olmadığı bir yerde muhtemelen karın tokluğuna çalışıyordu. başkalarını zengin etmek için ter dökerken canından oldu.
  hasan bu ülkenin isimsiz, unutulmuş ( hiç hatırlanmamış), yitip gitmiş milyonlarca vatandaşından sadece biri imiş. ben bugün öğrendim. bir daha da unutmam.
 • iş sağlığı ve güvenliği önlemleri alınmadığı için iş kazası sonucu vefat eden set işçisi. üstelik sigorta girişinin bile olmadığı söyleniyor. iş kazaları bu ülkede ciddi anlamda görmezden gelinen bir şey. aslında bu kazaların büyük kısmının önlenebilecekken gerekli tedbirlerin alınmayışı sonucu meydana gelmesi çok daha yaralayıcı.

  burada dizi(atiye) gündem olurken bu kaza çok geri planda. duyulmuyor. ilgi çekmiyor.

  bu kazaların hem tazmin boyutuyla hem de cezai olarak mutlaka üzerine gidilmesi gerekir. işverenler ve işveren vekilleri bu kapsamda taksirle veya kasten öldürmeden yargılanabiliyorlar. ayrıca caydırıcı olmaktan uzak idari para cezaları var ki mutlaka miktarları arttırılmalı.
 • medyascope'un hakkında program yaptığı set işçisi.

  https://www.youtube.com/watch?v=vzdm5qaahau&t=561s
 • güzellikler yaratıp aç karnını doyurken bir iş kazası sonucu ölüp unutulacak(!) işçi.
 • unutulmasın , diziyi yeni izlerken öğrendim . keşke dizi kadar ses getirseydi bu cinayet de ...
 • dizi için araştırma yaparken adını öğrendiğim şahıs. bilmem kaç bin liralık belki de dolarlık dizinin setinde sigortasız ve iş güvenliği olmadan çalıştırılmış. ne kadar iğrenç bir dünyada yaşadığımızın kanıtı...

hesabın var mı? giriş yap