şükela:  tümü | bugün
 • walter white'a benzeyen mucit.
 • yaptığı icatları anlatış şekli çok güzeldir. harcadığı emeği, ne kadar kafa yorduğunu, verdiği değeri filan direkt anlarsınız. şu dünyanın dönmesiyle ilgili deneyi bile takdir edilesi. azıcık fizik bilen birinin yanlışlayabileceği bir şey evet, ama bunu düşünebilmiş olması, uğraşıp düzenek kurması, yanılma payını hesaplayıp "üstteki contaları tam sıkmadım o yüzden oldu" filan demesi bence baya güzel. yaratıcı zeka başka bi şey. okumakla olmuyor, hatta okumakla körelebilen bir şey. bu amca ne kadar okumuş okumamış bilmem ama yaratıcılığında bi körelme yok, ezber bi şey yok, güzel olan da bu.

  ha, hemen her anadolu mucidi gibi işi milliyetçiliğe bağlıyor, türk milleti için yaptım filan diyor. dünyanın dönüşünü buharlaşmaya bağlaması beni rahatsız etmez, zira yanlış olduğunu düşünebilsem bile hiç o şekilde bakmamıştım, bana ne dendiyse onu ezberlemişim o şekilde bakıyorum. bu ezbere sahip olmayan veya o ezbere rağmen farklı fikirler üretebilenlere hayranım. ama türk milletine çok fayda sağlayacak vs. diye anlatması beni baya bi rahatsız ediyor. orada baya beton gibi bir ezber var. çok güzel bi icat yaptığını düşünüyorsun, ama anca türk milletine faydalı olacak diyorsun. dünyaya, insanlığa faydalı desene? misak-ı milli dışında işe yaramayacak mı bu alet? ya da sen kapıyı halıya sürtmeyen menteşe yaptığında bunu işe yarasın, insanlar güzel güzel kullanıp hayatlarını daha iyi yaşasınlar diye değil de, türk milleti dünyaya hakim olsun diye mi yapıyorsun?
  yahu arkadaş biriniz de çıkın kardeş payı dizisindeki gibi "dünyayı güzelleştirecek bir icat yaptım" deyiverin be. türk milletinden önce insana saygınız olsun, insanlığa fayda sağlamak için uğraşın.

  kendisini görsem "abi şahanesin, ver elini öpeyim" derim ama bu konuda da iki çift laf ederim.
 • [http://www.kummucit.com/proje/38 http://www.kummucit.com/proje/38]

  kapı kapatma ittirici buluşuya beni benden alan fakat devletten gerekli desteği görememiş bir abimizdir. kafasına naylon geçirip harita yapıcaz diyen adamlara aldırılan eğitim,verilen destek bu abimize verilse türkiye nin vizyonu değişirdi.bu kadar net.

  anadolu da daha nice hasan kum lar vardır ki mühendislik fakültelerinde eğleşen yetenek fukaraları tarafından küçümsenir,hor görülür.

  kullandığı malzemede kaliteden dem vuran arkadşlara da çok önceden cevabını vermiştir;

  "bu güne kadar sadece icatlar için yaptığım masraf iki yüz bin doları geçmiştir. mustafa kemal’den sonra canıyla kanıyla parasıyla bu ülke için mücadele veren ikinci insanın ben olduğuna inanıyorum.

  kapı kapatma sistemini yapmayı başarmıştım ve daha da geliştirmek için yeniden deneyler yapıyordum. ancak benim ana gelirim fındık olduğu için fındık fiyatları yarı yarıya son altı yıldır düşürülmesi tüm çalışmalarımı frenlemiştir. son altı yıl içerisin de bu sıkıntı beni çok üzmüştü. "
 • http://www.youtube.com/watch?v=ewqa7st8tcy
  dünyanın dönüşünün buharlaşmadan kaynaklandığını söyleyen iyi niyetli bir dayı.ancak biri bu dayıya diğer gezegenlerde su bulunmadığı halde döndüklerini anlatması lazım.
 • rüzgargülü yaparak, avrupa'dakilerden 50 kat daha fazla elektrik ürettiğini söyleyen türk mucit.

  https://www.facebook.com/…2646732139&type=2&theater

  şöyle de bir internet sitesi varmış: kummucit.com
 • parasının ve zamanının büyük bir kısmını icatlara harcamış olan ve bu icatları sırf vatanı milleti ilerlesin diye yapmış hiçbir kâr amacı gütmeyen mucit. nadir azimli ve hırslı insanlarımızdan kendisi.gerçekten zekasına ve el becerilerine hayranım. enerji bakanlığına gidişiyle ilgili bir yazısını okudum sitesinde, projelerini açıklamak için gitmiş, bir burukluk oldu içimde kimse iplememiş eğitimi yok ve biraz fazla hayalperest bulunmuş diye. umarım bir gün değeri anlaşılır.
 • "dünyayı döndüren güç kütle çekim değildir suyun buharlaşmasıdır" gibi bir çalışmaya girişmiş yetenekli insan...

  çok azıcık fizik ve/veya birazcık mühendislik bilen birisi hasan kum'un yanlış olduğunu 1 saniye içinde söyleyebilir, onlarca ispatı ile...

  bu teorik ve bilimsel çalışması ile tam bir "fail" oluşturması, ancak diğer çalışmalarıyla harikulade işler yapmış olması, şurada yazdığım entry'nin ne kadar haklı olduğunu ispatlıyor. ----> lütfen (bkz: #41921059)
 • kapı menteşesi çalışması gerçekten biraz daha geliştirilip ürün haline getirilebilecek kadar iyi olan mucit. kendisine bu konuda imkan tanınması gerekir. umarım kapının kapanmasına yakın bir stoper mekanizması ile kapının çarpmasını engellemeyi de düşünür.

  dünyanın dönmesini sağlayan gücün ne olduğunun araştırılması ile ilgili çalışmasında büyük temel yanlışlıklar bulunmakla birlikte bunu merak edip bir sistem oluşturup kafa yorması bile güzel.
 • (bkz: adamın hası)