şükela:  tümü | bugün soru sor
 • emekli korgeneral, eski oyak yönetim kurulu başkanı, kıbrıs barış harekatında gümüş madalya sahibi, eski gata komutanı, beşiktaş kongre üyesi.

  özellikle beşiktaş'ın yeni stadyumu vodafone park yapılırken kendisinin çok ciddi emekleri ve jestleri olmuştur. bir beşiktaş kongre üyesi olarak tüm beşiktaş taraftarı adına kendisine minnet ve şükranlarımı sunuyorum, allah uzun ömür versin kendisine.
 • bundan 15 sene önce sarıkamış'ta bizim tümen komutanıydı bu amca.

  o kadar 'yorgun, bezgin, yaşlı ve tonton' görünüyordu ki bu nasıl asker demiştim kendi kendime. ben kısa dönem topçu alayında bir kış takılıp kaçtım bir zararını da görmedik. gerçi başçavuş ve teğmenden yukarısı düz askerleri muhatap almadığı için görülecek bir zarar da yoktu ya.

  yalnız o meşum 2002-2003 kışında abd ırak'a girdiği için üst üste tümen, kolordu ve ordu denetlemesi geçirdik ki karargahta yazıcı olan bizim bile tersimiz döndü. gece 3-4'e kadar eksik dosya, plan ve evrakları tamamlıyorduk pc başında, ertesi sabah herkes arazide denetleme tatbikatında olduğu için nöbetler bize kilitlenmiş oluyordu. sekiz saat sancak nöbetiyle ayaklarım botlara sığmayacak boyutta şişmesine rağmen bütün gece yine çalıştığımızı hatırlıyorum da.

  neyse özgeçmişini de gireyim paşanın madem şuraya;

  korgeneral hasan memişoğlu, 1949 yılında istanbul'da doğmuştur. 1968 yılında kara harp okulu'ndan, 1969 yılında piyade okulu'ndan mezun olmuştur. 1981 yılına kadar, kara kuvvetlerine bağlı değişik birliklerde, takım ve bölük komutanlığı yapmıştır.

  * birinci ve ikinci kıbrıs barış harekatına katılmış,
  * 1983 yılında kara harp akademisi’nden mezuniyetini müteakiben, kıbrıs türk kuvvetleri alayı’nda tabur komutanlığı,
  * 1986 yılında silahlı kuvvetler akademisini takip etmeyi müteakip; kara kuvvetleri personel daire plan şube proje subaylığı ve şube müdürlüğü,
  * moskova askeri ateşeliği,
  * 9 ncu piyade tümeni, 28 nci piyade alay k.lığı ve
  * 3 ncü ordu harekat başkanlığı görevlerini ifa etmiştir.
  * 1995 yılında tuğgeneralliğe terfi eden korgeneral hasan memişoğlu,
  * 48 nci piyade tugay komutanlığı ve
  * k.k. personel daire başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.

  korgeneral memişoğlu, 1999 yılında tümgeneralliğe terfi ederek,
  * k.k. personel başkanlığı ile
  * 9 ncu piyade tümen komutanlığı ve 3 ncü ordu kurmay başkanlığı görevlerinde bulunmuştur.
  * 30 ağustos 2004 tarihinde korgeneralliğe terfi ederek,
  * kıbrıs türk barış kuvvetleri komutanlığı’na atanmış ve iki yıl süreyle, kıbrıs türk barış kuvvetleri komutanlığı görevini ifa etmiştir.
  * 2006 yılı atamalarıyla, genelkurmay personel başkanlığı’na atanmış ve 2008 yılı ağustos ayına kadar görev yapmıştır.

  halen tsk sağlık ve gata komutanı olarak görev yapan korgeneral hasan memişoğlu, kıbrıs barış harekatı gümüş madalyası sahibi olup, rusça bilmektedir.

  bayan yıldız memişoğlu ile evli olan korgeneral hasan memişoğlu, bir çocuk babasıdır.