şükela:  tümü | bugün
 • türkiye cumhuriyeti devleti polisinin gözaltında öldürdüğü (iddia edilen*) insanlardan biri.
 • “gazi olaylarının hemen ertesinde, aksaray’da gözaltına alınan hasan ocak’tan bir daha haber alınamadı. ailesinin tüm başvurularına rağmen polis, ocak’ın gözaltına alınmadığını söylüyordu. ancak gözaltına alınıp serbest kalanlar, hasan ocak’ı içeride gördüklerini anlatıyorlardı. ailesi, ölü ya da diri geri istedikleri çocuklarını 16 mayıs tarihinde, adli tıp kurumu’ndaki kimsesizler kataloğunda bulabildi. hasan ocak işkence edildikten sonra ayakkabı bağı ile boğularak öldürülmüştü. ceset, beykoz’daki kimsesizler mezarlığı’nda yüzeye yarım metre mesafede alelacele kazılmış bir mezardan çıkarıldı. dönemin insan haklarından sorumlu devlet bakanı algan hacaloğlu, ocak’ın öldürülmesini bir demokrasi ayıbı olarak gördüklerini söylüyor ve “toplumumuzdan hükümet adına özür diliyorum” diyordu.

  hasan ocak, faili bilinen bir ‘faili meçhul’ olarak kaldı.” - - - uğur mumcu suikastı ve siyasi cinayetler, karanlığın son otuz yılı. (tempo dergisi’nin çıkardığı bir kitap)
 • gözltında (nasıl olduysa artık) kaybolmuştur. bi de devletim hala insan haklarından falan bahsediyor. peeeh.
 • an itibariyle, kendisi gibi yüzlerce kayıbı unutturmamak ve üstü yıllardır örtülen gözaltında kayıplar gerçeğinin ciddi şekilde araştırılması talebiyle istanbul'dan ve diyarbakır'dan ankara'ya yürüyen kayıp yakını ve destekçileri sayesinde bir kere daha hatırladığımız insan.
 • devlet dersinin müfredatının gerekliliği olarak kaybolan, kazara bulunan istisnanın hayaleti.

  --- spoiler ---
  “hasan’ı arıyoruz” biz
  hasan bizi arıyor
  seri üretim bin suret içinde
  kıymetini bilerek acının da kısa süren sevinç nöbetlerinin de
  belki ufkuma gerili gökyüzü azalmaktadır
  belki azalan benim kayda düşen fotoğraflardan
  beni arıyor kalbimin karakollarından soruyor beni elinde yırtık bir fotoğrafım
  bir daha durulmuyor o akşamlarda gülümseyerek
  adını sıkıca tutuyorum
  hasan’ı arıyoruz

  http://www.haberfabrikasi.org/s/?p=3528
  --- spoiler ---
 • cumartesi anneleri olarak bilinen anaların kayıplar kampanyasını başlatılmasına vesile olmus devrimci.

  uzun ugraslardan, eylemlerden sonra bilinmeyen bir yerden telefon geliyor ve nereye gömüldüğünü itiraf etmek durumunda kalıyor "karanlık güçler".
  ayrıca mlkp üyesi, gazi ayaklanmasının içinde aktif yer almış birisi, zaten o yüzden hedef alınıyor.
 • kardeşi hasan ocak’ı gözaltında kaybeden ve 18 yıldır cumartesi günleri galatasaray meydanı’na giderek kayıpların bulunması, sorumluların hesap vermesi çağrısı yapan maside ocak, gözaltında işkenceyi, kaybedilenleri ve devlet şiddetini türkiye’den şiddet hikayeleri’ne anlattı.

  http://www.siddethikayeleri.com/…zunu-bilmek-ister/