şükela:  tümü | bugün
 • eskisehir'deki hasan polatkan bulvarina ismini vermi$ insan..
 • adnan menderes ile birlikte idam edilen 2 kişiden biridir.
 • 27 mayis oncesi hukumetin maliye bakanidir.
 • (bkz: 1960)
 • devlete karşı suç işlemiş ve ceza görmüş, gözden düşmüş bir insan olacakken son derece yanlış bir strateji ile idam edilip halkın gözünde kahraman yapılan insan.
 • hasan polatkan ve adnan menderese yapılan iade-i itibar değildir, iade-i itibar olayın üzerinden bir süre geçtikten sonra politika değişmesi şeklinde ortaya çıkar, buradaki durum tamamen halkın gözünde olaya tepki üzerine kahraman haline gelmedir.
 • hasan polatkan eskişehirli ve tatar kökenli bir politikacıdır.
  adnan menderes in partisi olan demokrat parti vekili idi.bu nedenle bu partinin devamı olduğunu savlayan dyp li bir büyükşehir belediye başkanı tarafından şehrin en büyük bulvarına bu kişinin adı verilmiştir.
  daha sonra %45 gibi yüksek oyla başkan seçilen prof dr yılmaz büyükerşen de bu bulvarın adını atatürk bulvarı olarak değiştirmiş ve bu eski maliye bakanının adını doğup büyüdüğü mahalleye çıkan eski adı atalar caddesi olan diğer bir büyük caddeye vermiştir.
 • ataköyde vakti zamanında adını ta$ıyan bir de süper lise açılmı$tır.
 • (bkz: tatar)
 • 1958 yılında adnan menderes hükümeti döneminde, resmi bir gezi için amerika birleşik devletleri'ne giden dönemin milli eğitim bakanı'nın yerine vekalet eden eskişehirli müsteşar akif tuncer'e dönemin eskişehirli ve kırım tatarı maliye bakanı hasan polatkan,milli eğitim bakanının yokluğunda o yılların 80 000 nüfuslu eskişehir'inde bir yüksek ticaret okulu kurulması için kanun çıkarmasını önerir,müsteşar da polatkan'ın bu ricasını emir kabul eder ve yerine getirir,

  o yıllarda balkanlardan ve kırımdan gelen ve genelde türkiye ortalamasının üzerinde bir eğitim düzeyine sahip göçmenlerden oluşan kent nüfusunun hemen hemen yarıya yakın bölümünü de hasan polatkan gibi kırım türkleri oluşturmaktaydı.

  bu eğitilmiş göçmen topluluklarının başka kente gitmeden alacakları iyi bir yüksek eğitime gereksinimi olduğunu fark eden hasan polatkan ,

  bu yönde tüm yapılması gerekenleri yaparak bugün eskişehirde 40 000 öğrencinin öğrenim gördüğü 2 üniversitenin temellerini yüksek öngörüsü sayesinde atmış,

  hemen ardından da istanbul'da çalışmakta olan prof.orhan oğuz'u da bu kurumun başına getirerek,üniversite olmaya doğru giden yolda sağlam adımlar atmış.
  iki yıl sonraki dramatik ölümünden önce ise kurdurduğu bu kurumun ileride bir üniversite olabilm esi için prof. orhan oğuz'u görevlendirmiş ve bu yönde en önemli adımı 7334 numaralı itia ( iktisadi ticari ilimler akademileri)kanununu da orhan oğuz'a hazırlattırarak üniversite olmadan bir önceki aşamayı da bu iki yıl içinde tamamlamış ,
  dramatik bir biçimde sonlanan yaşamından sonra ise arkasında yanlızca göçmen çocuklarının değil tüm türkiye ve dünyanın yararlandığı dev bir eğitim kurumuna doğru giden sağlam bir yapı bırakmış.
  bundan sonra yapılacakları ise eskişehir'in gelecek kuşaklarına bırakmıştır.

  böylece,sosyal demokrat ağırlıklı bir kent olan eskişehir'in sosyal demokrat görünümünü vurgulayan en önemli iki kurumundan biri olan üniversitelerinin kuruluş öyküsü de liberal sağ diye tanımlanayabileceğimiz demokrat parti'li bir bakan olan hasan polatkan tarafından gerçekleştirilmiştir ki,
  zamanında kendisi de bunun böyle olacağını öngörseydi bile, kentinin ve kentlisinin gelişimi için yine de aynı girişimlerde bulunacağına kuşkumuz olmayan bir isimdir kırım tatarı hasan polatkan.