şükela:  tümü | bugün
  • sunni müslaman tarihçilerin hakkındaki bilgileri uydurduğu adam. belli ki sunni hükümdarlara da göt korkusu yaşatmış ki baya bir iftiraya maruz kalmış.
    hikayelerin çoğu masalsı.
    sunni uydurması.
    her şeyleri yalan olan bu iktidarlardan başka bir şey beklenmez.
  • tarihin en kinci arkadaşıdır.
    kendisine kazık atan nizam-ül mülk 'ün canını alan kinci bir teröristtir.
  • sen, hasan sabbahın hikayesini bilir misin kardeş?

(bkz: tuncel kurtiz)
  • saygı duyulması gereken şahsiyettir..
  • kendisine "seyduna" da denilen, tarihin en ilginç karakterinden birisidir. hashaşiler denilen tarihin ilk terör örgütünün lideridir. rivayete göre nizam-ül mülk ve ömer hayyam ile arkadaştır. ama daha sonra yolları ayrılır.alamut kalesinde çok değişik yöntem ve tekniklerle selçuklu'ya karşı fedailer yetiştirir. cennetin anahtarını elinde bulundurduğunu söyler ve fedailerine afyon icirerek beyinlerini uyuşturduktan sonra, kendi hazırlattığı bir bahçeye götürerek onları cennete getirdiğine inandırır. vladimir bartol un "alamut" kitabı, konunun meraklıları için güzel bir kaynaktır.
  • döneminin en önemli figürlerinden. alamut kalesi'nin seydunası. zafere giden yolda her türlü hamleyi mübah görmüş ve kazanmıştır. netflix saçmalıkları bırakıp game of thrones'tan daha büyük bir prodüksiyonla bu adamı işleyen bir dizi çekmeli. çok büyük sükse getirir.
  • ömer hayyam ve nizamülmülk ile kanka veya sınıf arkadaşı değillerdir, aralarında belirgin yaş. farkları vardır. aynı dönemde semerkantta bulunmuşlardır sadece. ve nizamülmülkü öldürtmüştür.
    dahi bir psikopattır. uzun seneler boyunca alamut kalesinden kapı dışarı adım atmamasına rağmen tarihi değiştirmeyi başarmıştır. bilinçaltına oynar. fareli köyün kavalcısıdır. hümanist değildir, merhametli değildir. gücünü bundan almıştır.
  • tarih hocamızın anlattığına göre ; melikşah, halk tarafından çok sevilen ve saygı gören nizamülmülk'ün kendisinden daha ön planda olmasına yavaş yavaş içerlemeye başlamış. hatta halk nizamülmülkü padişah olarak görmeye bile başlamış. melikşah bir gün nizam'ı yanına çağırtmış ve şu diyalog gerçekleşmiş;

melikşah : nizam seni rüyamda gördüm. çok iyi işler beceriyordun ama sonunda ölüyordun.
    (bir anlamda kendisine gözdağı vermiş)
    nizam : ne tesadüftür ki bende sizi rüyamda gördüm.
    melikşah : nasıl gördün anlat bakalım.
    nizam : bende rüyamda ölüyordum fakat ben öldükten 40 gün sonra sizde ölüyordunuz.
    (nizam muhteşem bir hazırcevaplılıkla beni öldürürsen sende ölürsün mesajını inceden vermiştir)

nitekim ki melikşah, hasan sabbaha nizam' ı öldürtmüştür. aynı şekilde nizam bunu beklediğinden suikast gerçekleşmeden önce güvendiği kişilere bu durumu çoktan anlatmıştır. nizam öldükten sonra da melikşah nizam ın adamları tarafından öldürülmüştür.

tanım; tarihte ki ilk suikast ekibinin kurucusu

edit; yazım. arkadaşlar gelen düzeltme mesajları için tşk sonuçta hepimiz insanız yaptık bir hata:)
  • metehan ve nizamulmulk mu? hasan sabbah in cennet bahçesinden gelenlerin kaynaksız bilgi verdiği başlık ya da metehan la başka bir hükümdar i karıştırma durumu. umarım ikinci seçenektir.
  • (bkz: #100515430) kendisine diploma verilen okulun temeline osurayım. nerenin tarih hocasıymış o? metehan nereee? hasan sabbah nere?

allah bilir fatih'in istanbul'u hannibal barca'dan aldığını anlatmıştır.