şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bi ara islamcıların ahmet kayası diye nam yapmıştı. kendi çapında yeşil özgün müzik yapardı. sanırım hala yapıyordur.
 • ahmet kayanin sol goruslulerden cok ulkuculer arasinda populer oldugunu goren bir zihniyetin pompaladigi sahsiyetlerden biriydi. bir de fatih kisaparmak vardir, o daha orta yolcu bir cizgi cizdi sonradan, etliye sutluye karismadi. ama hasan sagindik, milliyetci cizgisini surdurdu, zaten fatih kisaparmak kadar populer olmadi, trt'ye falan cikmadi. milliyetciler pek sever, dinlerlerdi bir donem. simdi nerededir kimbilir..
 • genelde bbp çevrelerinde şarkılar söyleyen sakallı gözlüklü bir adam. arada güzel şarkılar söyler. görece demokrat bit tiptir. 28 şubatbaşörtüsüydü özgürlüklerdi filan sadece kendi için değil herkes için savunur. sağcı şairlerin güzel aşk ve dava şiirlerini yarı-estetik müzik anlayışıyla besteler söyler. zararsız, kendi halinde bir sanatçıdır.
  (bkz: geriye dönen adam)
 • buyuk birlik partisinin secim muziklerini yapan ve ankara da yasayan sanatci
 • abdurrahim karakoç ve kardeşi bahaeddin karakoç ile hem siyasi hem de gönül birliktelikleri olduğundan yıllardır bu iki şairin şiirlerine ses ve hayat vermiştir. siyasi duruş bbp - alperenler çizgisinde olsa da, sanatını değerlendirirken siyasetini bir kenara bırakmalıyız. zira hem eserlerin sözleri, hem de besteleri fikri açıdan olgun kişilere hitap eder. tribün şarkıları yapmaktan çok, yani tribünlere oynamaktan çok kalıcı eserler bırakmaya gayret etmiştir. uzun yıllar müzik çalışmalarını m. ali gündoğar (sonradan tek başına albüm çıkartan kişi, esasında aranjör) ile birlikte yürütmüştür.

  benim zihnime kazınan ve dinlemekten keyif aldığım albümü zindan şehirler'dir. müzikal açıdan başarılı bir albüm olduğu kanısındayım. albüm genelinde bağlama-yoğun bir icra vardır. "zindan şehirler"in şöyle sözleri vardır ki ancak bir şiire ait olabilir böyle sözler:

  bir yabancı gibiyim, yaşadığım bu şehirde
  eski yollar çıkmaz sokak, geçit yok hiç bir yerde
  oysa gülüm, ne izler bırakmıştım... toprağına, taşına bu şehrin
  say ki yeni bir zindan bana, yeni bir tuzak bu şehir

  ...

  daha sonra "adamlar" adlı bir albüm çıkartmış ve bu albümde "süleyman" adlı bir parçayla süleyman demirel'e göndermeler yapmıştır. ve bu noktadan sonra da ilgi alanımdan çıkmıştır. müziğin ucuz siyasi söylemlere alet edilmesinden hiç hazzetmeyişimdir sebep.
 • kısa biyografi:
  "1963 yılında adana ceyhan'da dünyaya gelen sağındık, 9 eylül üniversitesi iktisadi idari bilimler fakültesi maliye bölümünü bitirdi. üniversite yıllarında futbolla, müzikle, şiirle ve pek çok sosyal faaliyetle meşgul oldu. türk halk müziği ve türk sanat müziği korolarında yer aldı ve yurt orkestrası'nda solistlik yaptı. köşe yazarlığı, radyo programcılığı, aranjörlük ve yönetmenlik de yapan hasan sağındık evli ve iki kız babasıdır. "

  bitsin seninle'den sonra yapılan bir mülakat: http://212.154.21.41/2002/378/muzik/1.htm
 • ceyhan'ın ilk belediye başkanlarından hasan sağındık'ın torunudur.
 • büyük alperen.
  ülkenin geçirdiği bir büyük yıkımı, ( 12 eylül'ü ) müziğiyle çok çok iyi anlatır.

  siyasetin aşka, aşkın siyasete geçtiği o kaybediş yıllarının ne güzel tanığıdır o'nun şarkıları.
  yüzünde her daim bir nur, duruşunda her daim bir kararlılık ve dik oluş, sesinde öfkeyi inanç ve aşkın potasında eriten bağışlayıcılık, yürüdüğü yolda, "bir avuç kalsak da dönmeyeceğiz" kararlılığı...

  daha ne söylenebilir ki sana koca reis. 80 öncesine ve sonrasına olan tanıklığın, umula ki asosyalliğe dönüştürülen gençlik için de bir ışık olur...

  bir güzel şarkısı için:
  gel artık

  ek: bir tane daha:
  selam söyle
 • yusuf yüzlüler ile türkiyenin coheni olabilecek bi adam gelmisti. kahretsin, pekcogu gibi bir "dava" si vardi. o dandik orglarla o ugultulari cikaran bi adam adam gibi bi stüdyoyla cok can yakardi, cok. yanimizdan öylece gecip gitmisti. neyleyim!

  http://www.youtube.com/watch?v=so9rvafcn-w

  http://www.youtube.com/…zffsmeslxbk&feature=related
 • bugün abdurrahim karakoç üstadın cenaze namazında rast geldim. elini öpmek istedim öptürmedi. yanılmıyorsam en son 13-14 yıl önce görmüştüm, hiç değişmemiş. "son zamanlarda pek görünmüyorsun abi" dedim, tebessüm etti.

  çocukluğumdan beri hayranı olduğum nur yüzlü, tasavvuf ehli yüce insan.

  http://www.youtube.com/watch?v=mndjgxcujn8