şükela:  tümü | bugün
33 entry daha
 • tarihi çarşıdinamit kullanılmadan, dozerle yıkılmıştır. ustelik yıkılan yerlerden de hala roma ve bizans kalıntıları çıkıyor. halbuki altı üstü tarihi doku kaplı olan bir bölgede baraj yapma düşüncesi bile utanç verici olmalıydı.

  edit: hasankeyf'te hassas olma gerekliliğinden dolayı tarihi alanlarda dinamitle yıkım yapıldığını düşünmüyorum. sadece kayaclar üzerinde yapıldığı haberi var. zaten bircok bina yüksek masraflar yapılarak taşınıyor. tarihine bakacak olursak yaklaşık 3000 yıllık tarihi miras bulundurduğu görülür. ılısu barajı için 2008'de yapılan kazı raporlarında kalıntıların en erken orta tunç çağ m.ö. 2000'lere kadar dayandırıldığını
  ve daha erken donemlere ulasilabileceginin belirtildiğini görüyoruz. tarihin en eski yerleşimlerinden biri olan göbeklitepe 12 bin yıllık geçmişe sahiptir burası o kadar olsaydı en eski yerleşim diye hasankeyf'e derdik.

  milattan önce 8. ve 9. yy.da yapılan mağara evleri ve asur ve urartu döneminde haskefo olarak ismini burdan alır. daha sonra roma döneminde savunma kenti oluşturulur ve bölgeye garnizon binalarıyla günümüzde kalıntıları bulunan büyük saray ve sur kapıları yapılır. buyuk sarayın bir kısmı köşkler, hamam ve medreseler 1100-1250'de artuklu doneminde yapılmıştır. günümüze yansıyan bircok eser 1400'ten sonra eyyubi döneminde yapılmıştır. osmanlı döneminde ise çeşitli onarımlarla çarşı ve bedesten kısımları yapılmıştır. yani bölgede onemli eserler tasinmis olsa da çarşı kemerli duvarları icin yıkılma karari alındığını goruyoruz. günümüzde yıkılan kısım tahminimce osmanlı dönemine ait olan bölüm ve taşınabilmesi için titizlikle taşların numaralandırılarak yer değiştirmesi gerekir. bu uzun bir süreç alacağı için yapılmamış olabilir, onemli kısımların taşındığını görüyoruz. ama taşıma da olsa hasankeyf'in bir bölümüne ait tarihi ve kültürel belleğin izlerinin siliniyor. bu eger bölge için baraj kararı önemli ekonomik ve stratejik bir durum arz etmiyorsa venedik tüzüğüne aykırıdır. tartışmasını da mimarlar, tarihçiler ve arkeologlardan oluşan bir heyet toplanarak yapmalı. bölgede yeterince titiz bir çalışma yürütülmediği açık. orada dozerler degil koruma için ne yapilacağı konusunda kararlar alıp yürüten bir ekip olmalı.

  ek: "koruma: madde 7- bir anıtın tanıklık ettiği tarihin ve içinde bulunduğu ortamın ayrılmaz bir parçasıdır. kültür varlığının tümünün, ya da bir parçasının başka bir yere taşınmasına - anıtın korunması bunu gerektirdiği, ya da çok önemli ulusal veya uluslararası çıkarların bulunduğu durumlar dışında - izin verilmemelidir.

  tarihi yerler: madde 14- anıtın bulundukları yerler, bütünlüğün korunması, sağlıklı kılınıp, yaşanır şekilde ortaya konması için özel bir dikkat gerektirir. böyle yerlerde yapılacak koruma ve onarım çalışmalarında, daha önceki maddelerde açıklanan ilkelerden esinlenmelidir."
 • 60 yıllık bir baraj için 12 bin yıllık yerleşim yeri talan edildi
  teşekkürler adı lazım değil, teşekkürler akp, teşekkürler islam, teşekkürler cahil türk milleti..
  barbar geldiniz barbar gideceksiniz amk evlatları

  bkz
 • tarih boyunca en ilkel insanlar olduğumuzu gösterir, elim olaydır...
 • şu hasankeyf'in baraj suları altında kalması olayı ortaya çıktığından beri "belki yüzyıllar sonra baraj yıkılır, sular çekilir, geriye yine hasankeyf'in kadim tarihi kalır" diye boş boş avutuyordum kendimi ama görülüyor ki öyle bir ihtimale bile yer bırakmamak için komple temizlik yapılıyor.

  taş taş üstünde kalmayana kadar devam edin, aman dikkatli olun da birileri baraja dalıp fotoğraflarını çekemesin ya da yüzyıllar sonra birileri orada tarihi bir kent olduğunu anlamasın.
 • madrid'de bir misir tapinagini gezmistim. misir hukumeti zamaninda asvan barajini yapacagi vakit, bu dahil kimi eserler baska yerlere tasinmis
  https://en.wikipedia.org/wiki/temple_of_debod

  tarihi ve kulturel miraslar, tek bir ulkeye ait olamayacak kadar degerlidir. oncelik elbette o cografyada konumlanmis ulkededir, ama o ulke kiymet bilmiyorsa (zorunluluktan ya da isid mantigindan) eserler baska ulkelere tasinmalidir.

  tanim: varsa sebebini merak ettigim vandalizm. bir cok tarihi eser binlerce yil topragin ya da sularin altinda kalabiliyor, bu sekilde yikilmasa hasankeyf de ileride gun yuzune cikabilirdi. zamaninda allianoiye de boyle cok uzulmustum.
153 entry daha