şükela:  tümü | bugün
 • insanlar mı gerizekalı yoksa bazıları kendini mi çok zeki sanıyor anlamıyorum.

  bakıyorsun adam aracını satıyor ‘sahibinden temiz hatasız x araç’

  başlıyorsun incelemeye 2-3 parça boya var, 3-5 bin lira hasar kaydı var yahu nasıl hatasız olur bu araç? istisnasız araç satanların %90’ı hatasız ama ben henüz o söylenen araç hangisi anlayabilmiş değilim.
 • piyasada kaportası işlem görmemiş arabalara hatasız diyorlar. tam bir mallık örneği. hatasız denilen arabaya bakıyorsun tampon ve far değişiminden 20 bin tl hasar kaydı var. lan bu araba hatasızsa, bir sonraki ilandaki tamponlarında çizik dahi olmayan araba ne peki? götürelim galeriye sıfır diye satalım o zaman.

  türk insanındaki kaporta takıntısı beni öldürecek. aynı mantığa göre motoru inmiş, şanzımanı patlamış, kaldırım dubasına çarpıp far, tampon vs. değişmiş, ön camı çatlak, arka stop lambası patlamış bir araba hatasız oluyor.

  bu millet birbirini kazıklaya kazıklaya her boka bir kılıf bulmaya başladı. dünyada birbirini kazıklamaya bu kadar çaba gösteren başka millet yoktur herhalde.
 • herkes kendine göre haklı
  adama geri geri çarpıyorlar ya da kendisi çarpıyor sadece tampon ve far değişiyor kaporta,şasede hiç hasar yok sadece bu ikili, orjinal bi xenon ya da led farların teki 7-8 bin tl, servis çift olarak değiştiriyor etti en az 14, buna tampon,sensörler,işçilik,boya vs eklenince al sana min 20-25 bin tl hasar kaydı.

  piyasadaki 150k üzeri araçlarda 20-25k hasar kaydı büyütülecek bir rakam değil aslında ama mide bulandırıyor tabi. iyice baktırmak lazım.
 • aynı tipler ağır kazalı araç için 'sadece iki parça değişen var' derler.

  teoride doğru sayılabilir zira bu iki parça değişen ön kısım ve arka kısımdır. yani aracı ortadan ikiye kesmişler, ağır hasar alan kısmı başka bir aynı model arabadan alıp sağlam olan kısımla aracı tekrar birleştirmişler.
 • arkadan yediyse problemsiz arabadir.
 • yazmış da yazmiş yok şöyle yok böyle yazının sonuna da işiltirmiş sigorta tarafından şişirilmiş hasar kaydı vardır. la başta yaz da vaktimizi alma dimi
 • teknik anlamiyla hasar, aracin sac*indaki hasardir. tampon cizilir, far kirilir, yenisiyle degisir. metal kisimda bir sekil degisikligi* olmamissa, o arac hasarsizdir.*

  mekanik arizalar bu tanim disindadir. misal arac arkadan darbe aldi, sacda yamuk yok, airbag patlamadi, kemerler kilitlenmedi; sadece tampon ezildi (=gorevini yerine getirdi) ama şanzıman dagildi. ona belediye bakiyor.