şükela:  tümü | bugün
  • (genel muayene türleri) - rektal tuşe

şeklinde tanımlanabilir. zira rektal tuşeyi yedin mi tahribatın önde gidenini bayrak sallayanını alırsın. ruhsal çöküntüye sürükler adamı.
  • kaynak kontrollerinde x ray yada ultrasonic le yapılan muayene çeşidi.
  • makina muhendisligi icin pek onem arzeden bir muayene ce$ididir. herhangi bir malzemeye gozle bakmanin bile bir tahribatsiz malzeme muayenesi oldugu du$unulecek olunursa ne kadar onemli oldugu bir kere daha anla$ilacaktir. icerisinde bircok metod barindirir. bu metodlara; penetran sivi kullanarak, magnetik toz kullanarak, x veya gama i$inlari kullanarak, sonik veya ultrasonik dalgalar kullanilarak yapilan muayeneler ornek olarak verilebilir.
  • yapıların özelliklerini örnek almadan, yapının dokusuna zarar vermeden, test etme methodlarının ana başlığıdır. ses, ısı, kızılötesi vs teknikleri kullanılabilir.. yapının içende bulunan boşluklar*, düzensizlikler*, sürekli olmayan yerler*, malzemenin strength'i, esnekliği ve bilumum material özellikleri bu methodlarla ölçülebilir..
    eğer örnek alıp laboratuvar testleri sonucunda bu bilgilere ulaşırsa er kişi destructive testing uygulamış olur..
    inşaat mühendisliğinde, deprem risk analizinde çokça uygulanır bu testler..
  • adı üstünde malzemeyi hasara uğratmaksızın, numune hazırlamaksızın kusur var mı yok mu kontrol edebilen muayene türü. malzemeden numuna hazırlama sorunu olmadığı için daha üretim safhasında, üretim bandına veya üretimin herhangi bir adımına hangi yöntem isteniyorsa yerleştirilerek üretim hızını etkilemeksizin malzeme kontrol edilebilir.önemli bir kaç tanesi yazmak gerekirse
    penentran sıvı yöntemi
    malzeme üzerine viskoz renkli sıvılar nufus ettirilerek yüzey üzerinde ki çatlaklar tespit edilebilir. en büyük avantajı uygulaması basit ve parça boyut ve şekli önemli değildir. dezavantajı iste sadece yüzey açık hatalar bulunabilir.
    manyetik muayene yöntemi
    penentran sıvı yöntemine benzer, sadece sıvılar manyetik özelliklidir ve manyetik akıma tepki verirler. çabuktu güvenilirdir, yüzey ve yüzeye yakın hatalar çok rahat tespit edilebilir. sadece manyetik malzemelere uygulanabilir.
    radyografik yöntem
    bildiğimiz rontgene benzer. çok yönlü muayene yapılabilir. kalınlıkla sınırlıdır.
    ultrasonik yöntem
    ses dalgaları yardımıyla hataların tespiti sağlanır. kalınlık sınır yoktur.çok yönlü ve esnek bir yöntemdir. eğitim ve tecrübe önemlidir.
  • malzemelerin fiziksel bütünlüğüne zarar vermeden yapılan muayenelerin gelen adıdır. en çok başvurulan metotlar ultrasonic, eddy current, radiography, magnetic particle ve fluorescent penetrant olup thermography ve shearography gibi yeni yöntemler de kullanılmaya başlanmıştır.
  • (bkz: penetrant)